Поточний № 16 (1426)

12.12.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Вибори у Польщі: рекордно висока явка виборців у містах та лідерство опозиційних сил


17.10.2023

Власний кореспондент Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» у Варшаві Юрій Банахевич під час обговорення в Медіацентрі Україна – Укрінформ пояснив, що у великих містах фіксувалася рекордна явка виборців на дільницях, зокрема за рахунок опозиційного електорату.
«Не є таємницею, що виборці опозиційних партій, «Громадянської коаліції», лівих сил і «Третього шляху» – виборці, які проживають в найбільших містах країни, у воєводських центрах. І завданням лідерів тих партій, вони ставили таку мету, щоб мобілізувати якомога більшу кількість виборців саме з тих великих міст, аби вони прийшли на виборчі дільниці і проголосували. Фактично їм це вдалося, оскільки попередньо за даними екзит-полу, ця явка може сягнути навіть понад 73%, а в деяких містах, я сьогодні чув, що у Кракові вона, наприклад, сягнула понад 80%. Це дуже-дуже багато, враховуючи, що до цього найбільшою явкою  під час парламентських виборів, це було в далекому 1989 році, коли були перші демократичні вибори в Польщі, тоді явка була 62%», – зазначив він.
Водночас Юрій Банахевич додав, що за рахунок того, що у великих містах була велика мобілізація опозиційного електорату, і дуже багато людей прийшли на виборчі дільниці, опозиційні партії здобули таку високу підтримку.
Водночас, за словами Юрія Банахевича, якщо лівоцентристи сформують коаліцію, то вони намагатимуться все ж таки вирівняти ті гострі кути, які з’явилися в останні місяці в польсько-українських відносинах, ті проблеми, які множилися під час виборчої кампанії між Києвом та Варшавою. Вони, на його думку, намагатимуться вирішити ті проблеми, або деякі просто не ставити так гостро, як ставить чинна партія влади. 
«В першу чергу я думаю йдеться про складне історичне минуле в українсько-польських відносинах. Для партії «Право і справедливість» Ярослава Качинського це була тема дуже важлива, вони її підіймали, і постійно це було досить відчутно. Лівоцентристська коаліція, я думаю, що вони намагатимуться деполітизувати це питання і, можливо, передати вирішення цих складних питань, або розв’язання і знаходження якогось консенсусу на рівень експертного середовища, істориків», – пояснив Юрій Банахевич. 
Водночас, на його думку, в питанні зернової кризи буде дещо складніше. Однак, переконаний Юрій Банахевич, якщо опозиційна коаліція прийде до влади, то намагатиметься дійти до консенсусу і вирішити це питання, щоб максимально відновити польсько-українські відносини до рівня щонайменше минулого року, «щоб не було цих гострих кутів, оскільки це також б’є по іміджу та авторитету Польщі на міжнародній арені».
«За останніх півтора року Польща здобула собі авторитет країни, яка найбільше допомагає Україні, на території якої розташований логістичний хаб для гуманітарної допомоги Україні. Польща також в перший період війни дуже багато в військовому плані допомагала Україні. Її експертиза на міжнародній арені стосовно російської агресії, розуміння геополітичних процесів, які відбуваються в нашій частині Європи, дуже сильно зросла за останні півтора року. І це погіршення двосторонніх відносин дуже сильно теж зашкодило самій Варшаві, і це в принципі розуміють польські політики, опозиційні політики. Я думаю, що в цьому контексті вони намагатимуться познімати ці суперечливі питання, які можна легко зняти з порядку денного. А ті питання, які є складнішими, як питання української аграрної продукції, дійти до якогось консенсусу в процесі переговорів», – підсумував Юрій Банахевич.
***
Нагадаємо, за підсумками підрахунку майже усіх голосів на виборах формальним переможцем
стала «ПіС», але шанс сформувати уряд отримує опозиція – «Громадянська коаліція», «Третій шлях»
і «Лівиця», які вже на етапі кампанії розглядали одне одного як союзників для формування коаліції.
Така коаліція отримає близько 250 мандатів у Сеймі, тоді як для більшості достатньо мати 231 мандат.