Поточний № 2 (1390)

23.01.2022

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

І знову про субсидії


05.06.2021

У минулому номері ми розповідали про нововведення при наданні субсидій. Але до редакції продовжують надходити листи, в яких люди переймаються, що можуть залишитися без допомоги. Відтак ми продовжуємо надавати роз’яснення читачам «Сільських новин», підготовлене Міністерством соціальної політики України.

КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ
З 1 травня змінилися правила отримання житлових субсидій – для оформлення на наступний період необхідно подати нову заяву та декларацію. На переоформлення субсидій українцям дали 5 місяців. На підставі документів, поданих протягом неопалювального періоду, тобто, у травні – вересні 2021 року, житлова субсидія буде призначена із травня 2021 року.
За оформленням субсидії можна звернутися:
- через уповноважених осіб територіальних громад (у тому числі старостати) і ЦПАУ;
- безпосередньо в структурні підрозділи з питань соціального захисту населення РДА, виконавчих органів міських рад;
- заповнені бланки можна відправити поштою на адресу органа соціального захисту населення;
- через електронний сервіс, який розміщений на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики.
На офіційному веб-сайті Мінсоцполітики можна роздрукувати бланки заяви й декларації з метою їх надання в паперовій формі особисто або направити поштою в органи соціального захисту населення, уповноваженим посадовим особам виконавчого органа сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади й посадовим особам Центру надання адміністративних послуг.
 
КОМУ СУБСИДІЮ НЕ ДАДУТЬ
Уводиться ряд змін, згідно з якими субсидії не будуть одержувати ті, хто купив новий автомобіль або має на депозитному рахунку в банку більше 100 000 гривень.
Починаючи із травня субсидії монетизуються, тобто їх будуть видавати готівкою.  До травня в Україні діяли дві моделі грошової форми надання пільг і субсидій.
Перша – безготівкова форма, при якій кошти надходять на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в Ощадбанку, звідки направляються банком на рахунки постачальників житлово-комунальних послуг.
Друга – наявна форма, коли готівка виплачується безпосередньо одержувачеві на його рахунок, відкритий у банківській установі або через відділення «Укрпошти».
У січні живими грішми субсидію одержали більш 92% домогосподарств, що й стало  найбільш вагомим аргументом для повного переходу на грошову компенсацію готівкою.
Крім того, уводиться ряд змінстосовно  тих, кому субсидії призначені не будуть:
- тим, у кого на депозитному рахунку в банку більше 100 000 гривень,
- тим, хто купив нову машину, 
- тим, хто купив валюту одноразово на суму більш 50 000 гривень. 
У разі, якщо структурним підрозділом із питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати ЖКП, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв’язку з приведенням об’ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов).
Відповідна норма не застосовується під час призначення субсидії громадянам на наступний період у разі, коли Мінсоцполітики не забезпечено фінансування житлових субсидій таким громадянам.
Або ж громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соцзахисту населення.
Чи ж у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад 3 місяці (крім осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти; осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря; осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади); осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).
«Для більшості одержувачів субсидій нічого не зміниться. Нові правила – це про справедливість. Коли держава збільшує й платить допомогу саме тим, хто цього потребує. 
Така політика стосується всіх соціальних виплат і процес справедливої верифікації – це державна позиція, яку ми будемо підтримувати», – повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Також в Україні продовжить діяти ряд обмежень для бажаючих отримувати субсидії, зокрема, виплати домогосподарству не призначать, якщо
площа житла становить: квартири – понад 130 квадратних метрів, будинку – понад 230. Виняток зробили для дитячих будинків сімейного типу, багатодітних сімей, прийомних сімей, житлових приміщень для осіб з інвалідністю, які пересуваються на візках тощо;
домогосподарство або член сім’ї за рік перед зверненням за субсидією витратили понад 50 тисяч гривень на покупку землі, нерухомості, транспортних засобів, будматеріалів або послуг (крім медичних);
хто-небудь зі складу домогосподарства або член сім’ї має у власності транспортний засіб, з дати випуску якого пройшло менше п’яти років (крім мопеда і причепа). Виняток – кошти, отримані безоплатно або на пільгових умовах;
родина не повернула переплачену суму житлової субсидії за попередні періоди;
є заборгованість по оплаті комунальних послуг та сплати аліментів за більш ніж 3 місяці
 
КОМІСІЇ З ОСОБЛИВИХ ВИПАДКІВ ЛІКВІДОВАНІ
З 1 травня в Україні набули чинності нові правила надання субсидій населенню на оплату комуналки. Серед нововведень – ліквідація комісій, які розглядали особливі випадки й ухвалювали рішення щодо надання держдопомоги.
Заступник міністра соцполітики Віталій Музиченко виразив упевненість, що паніку в суспільстві про те, що влада прагне «залишити за бортом» якнайбільше людей, поширюють навмисне.
«Комісії раніше були при райдержадміністраціях. А де тепер ці адміністрації після адмінреформи? З 500 залишилося 120. Про яку об’єктивність комісій можна говорити? А доступ до них тепер який? 100 км. Ми ці рішення просто перевели в стандартні умови призначення», – говорить Музиченко.
Якщо раніше людина підтверджувала, що в неї не проживає, наприклад, дочка, то питання в тому, навіщо це розглядати на комісії, якщо вона надає підтверджувальні документи.
«Якщо у вас дочка живе в іншому місті, то ви ж можете це показати. Надати довідку з місця роботи, з місця, де вона орендує житло. Той же договір оренди. На крайній випадок підтвердити актом обстеження матеріально-побутових умов. У контексті підтвердження нічого не змінилося», – завіряє Музиченко.