Поточний № 2 (1291)

22.01.2020

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Агрофірма «Орільська»: двадцять років надій і сподівань


25.06.2019

Ще за рік до Указу Президента України Леоніда Кучми про реформування аграрного сектора економіки колишній керносівський колгосп «Приорільський» був реорганізований у ТОВ «Агрофірма «Орільська». Тоді, у 1998-му році, як пригадує генеральний директор, депутат Дніпропетровської обласної ради 
Юрій Мазан, довелося йти шляхом проб і помилок. Саме тоді разом з Вадимом Нестеренком (нині – народний депутат) доводилося приймати сміливі для того часу рішення, оскільки інструкцій і роз’яснень щодо використання майнових паїв, об’єктів незавершеного будівництва ще не було. Саме з Вадимом Нестеренком Юрій Мазан визначав стратегію розвитку спочатку агрофірми «Орільська», а потім і всіх господарств, які пізніше увійшли до складу корпорації «Орільська». 
 
Слова дотрималися
А ось селяни, які отримали свої земельні паї і потерпали від суцільного безгрошів’я, не мали постійної роботи, спочатку  з деяким острахом зустріли звістку про перше реформоване у Новомосковському районі господарство. І серед питань, які адресувалися новим керівникам, були такі: «Що буде з нами далі? Чи залишиться тваринництво? Чи вам потрібна лише наша земля?».
 І отримали тоді колишні колгоспники переконливу відповідь: всі виробничі підрозділи будуть збережені, кожен матиме роботу, яка буде достойно оплачуватися. Таким же чином ситуація складалася і в інших господарствах, які ввійшли до складу корпорації «Орільська» – там, де було тваринництво, воно залишилося і понині.  Але за словами генерального директора АФ «Орільська», наявність тваринництва, а це дві тваринницьких ферми та свинотоварна, в останній час нагадує гру в одні ворота. У той час, коли у більшості агроформувань утримання ВРХ вважається збитковим і приміщення колишніх ферм або зруйновані, або використовуються не за призначенням, в АФ «Орільська» тваринництво збережене передусім як місце роботи для місцевих жителів. Аби його не було, то чи навряд у господарстві б працювало б 200 жителів Керносівки, Ганнівки, Орільки, де всього мешкає близько тисячі селян, у т. ч. й тих, чиї земельні паї знаходяться в обробітку агрофірми. За двадцять років у господарстві вибудувалися довірливі стосунки з пайовиками – це видно з орендної плати за землю, яка виплачується у визначених договором оренди строках.
Безумовно, що, крім соціальної складової, виробництво має бути прибутковим. А чи може воно приносити зиск, коли впродовж останніх трьох років переробники приймають молоко за ціною від 8 до 8,5 гривень, ціна на гриби шампіньйони теж тримається на рівні близько 40 гривень. У той же час затрати на виробництво всієї продукції зростають, рівень зарплати щороку збільшується на 20 відсотків.
Ще десяток років тому, аби в агрофірмі придбати ВРХ, м’ясокомбінат мусив купляти ще й поголів’я свиней – така була умова. Тепер же реалізувати навіть самих корів за пристойною ціною досить проблемно. Чому так складаються обставини? Можливо, м’ясо завозять в Україну за демпінговими цінами з-за кордону. Можливо, в Україні значно зменшилася кількість населення, а відповідно і впав попит на продукти харчування? Достеменно невідомо, скільки сьогодні людей в мешкає в нашій державі – це 45, 40 чи 35 мільйонів?
 
Демократія - не анархія!
«Вважаю, що демократія не повинна перетворюватися в анархію, коли одну ж і ту запчастину пропонують ціну від 100 до 1000 гривень, коли карбамідно-аміачна суміш, вироблена у Кам’янському, ніяким чином, як з’ясувалося, не є продукцією відомого «Дніпроазоту», а виробника, який орендує там якість площі», – переконаний генеральний директор АФ «Орільська» Юрій Мазан. – Ми вдячні, що держава до 2017 року підтримувала сільгоспвиробників шляхом запровадження єдиного сільгоспподатку та пільгового режиму ПДВ. Саме за цей час у Керносівці змогли стати на ноги і за рахунок цього живуть і зараз. Хоча після позбавлення пільгового оподаткування  відчуваємо проблеми – якщо раніше могли обходитися без кредитів, то зараз змушені їх брати під високі відсотки». 
 В агрофірмі «Орільська» переконані: якщо цього року ціна на молоко і м’ясо не підніметься, то мільйони гривень, вкладені у тваринництво, наприкінці року перетворяться у мільйонні збитки.
Проблема кадрів поступового добралася і до Керносівки, хоча поруч і немає альтернативних підприємств і кожен п’ятий трудиться в «Орільській». Одні їдуть до Дніпра, інші протоптали дорогу до Польщі, Чехії. Дехто навіть встиг побувати у Болгарії, розчаруватися найбіднішою країною Євросоюзу і повернутися в Україну, де життя краще.
«За останніх двадцять років кардинальні зміни відбулися у Польщі, – вважає Юрій Мазан. –Там працює багато українців, які за пів польської зарплати піднімають економіку сусідньої держави. Можливо, настав час і у нас створити сприятливі умови і для роботодавців, і для працівників, аби розвивалося власне виробництво, аби поповнювався бюджет, аби талановита молодь бачила перспективу у своїй країні».
 
Особлива галузь
Був час, коли  гриби в Україні збирали лише у лісах і лісопосадках.  Але,  як відомо, сьогодні екологія така, що  «тихе полювання» не раз призводило до отруєння навіть їстівними грибами, оскільки гриби всотують все шкідливе із навколишнього середовища. Тож єдиним джерелом їстівних грибів є продукція, вирощена у закритих приміщеннях у стерильних умовах. Такі гриби не тільки безпечні, але й корисні – вони містять велику кількість білка, калію, фосфору, магнію. Ці гриби – прекрасний профілактичний засіб проти атеросклерозу. Вчені  обгрунтували: вживання печериць сприяє поліпшенню мозкової діяльності людини.  Вони ефективно знижують рівень цукру в крові. 
Генеральний директор розповів про особливий підрозділ агрофірми «Орільська» – цех з вирощування грибів шампіньйонів.
«Грибницю було зведено ще за часів Союзу, - говорить він. – Через розвал економіки 90-х років приміщення простояло цілих вісім років. Але ми не лише відновили його роботу, а й у дочірньому підприємстві «Мрія» звели ще один шампіньйонний комплекс за голландськими технологіями. Ми також виконали перед людьми обіцяне – до 2008-го року протягли газопровід високого тиску, а це 8 км, та газифікували Керносівку, Ганнівку та Орільку. 
Покупцям мережі  «АТБ» варто звернути увагу на екологічно чисту продукцію, вирощену в АФ «Орільська» та ДП «Мрія». Тут не застосовують хімікатів, для виробництва грибів потрібна лише міцелії, волога, тепло, компост, який виробляється у Губинисі на підприємстві «Агротандем». І хоча в Україні шампіньйонні комплекси є в багатьох областях, в АФ «Орільська» – своя особливість. Село Керносівка знаходиться у проймі річки Оріль, а це заповідна зона. Найближчий металургійний завод – у Новомосковську, на відстані 70 км. Гриби – продукт, чутливий до екології, який абсорбує і притягує важкі метали. Це нібито недолік, якщо беруть їх із проблемного середовища. Але це і їхня перевага, адже при споживанні цієї продукції гриби витягують з людини все шкідливе.  
 «На Міжнародній виставці «Агро-2019», крім вітчизняного сільгоспмашинобудування, будуть представлено багато зразків імпортної техніки та реманенту, – сказав генеральний директор Юрій Мазан. – Дуже хотілося, аби ці відомі зарубіжні компанії відкривали своє виробництво в Україні. Адже часто нашим талановитим людям ніде докласти свої знання і вміння. Аграріям бажаю стабільності. І щоб всі зміни, які проходитимуть у нашій державі, були на користь  сільгоспвиробникам. А ще дуже хочу, аби на нашій землі настав мир, аби війна на Донбасі лишилася тільки у наших спогадах і у нашій пам’яті, особливо про тих, хто поліг за Україну на полі бою», – щиро побажав Юрій Мазан. 
Григорій МИКОЛАЄНКО,
с. Керносівка,
Новомосковський район, 
Дніпропетровська область.
 
На знімку: генеральний директор ТОВ «Агрофірма «Орільська», депутат Дніпропетровської обласної ради Юрій Мазан.
 
ТОВ «АГРОФІРМА «ОРІЛЬСЬКА»
виробляє якісну продукцію  рослинництва, тваринництва, вирощує гриби шампіньйони,
                                                        надає послуги з обробітку ґрунту, сівби, збирання ранніх і пізніх сільськогосподарських культур.                                                       
Дніпропетровська область,              
Новомосковський район, 
с. Керносівка. Тел./факс (05693) 9-10-55, 9-10-45.
Тел. моб. (067) 635-40-20. 
E-mail: kernosovka99@gmail.com