Поточний № 16 (1404)

06.10.2022

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Безліфтові багатоповерхівки


28.03.2013

Свого часу колишні керівники міста Синельникового, аби підвищити імідж периферійного містечка, дали згоду на будівництво в ньому багатоповерхівок, звісно, з усіма інженерними атрибутами: ліфтами, сміттєпроводами, обігрівом і освітленням під’їздів та їх обслуговуванням працівниками комунальних служб. Однак вони аж ніяк не могли передбачити «світлого капіталістичного майбутнього», при якому в місцевої влади і самих мешканців бракуватиме необхідних коштів на утримання цих висотних житлових споруд. Тепер, виявляється, дев’ятиповерхівки як більмо на здоровому оці усього міста: в жодному під’їзді ліфти не працюють (їх злодії просто розукомплектували на метал і запчастини), немає освітлення, опалення, не кажучи вже про те, що ніхто не робить ремонтів тих під’їздів.
Хоча розкладемо все по поличках з самого початку безладного утримання висотного житла.

ПЕРШІ тривожні дзвінки пролунали тут ще понад десять років тому. Річ у тім, що житлово-комунальні підприємства почали нарощувати борги за користування природним газом. Накопичувався цей багаж через несплату мешканцями квартир за опалення і побутове користування газом. Щоб якось вирішити ситуацію, міськвиконком навіть закладав своє приміщення банкам під мільйонні кредити на погашення боргів. Так тривало протягом кількох років. І все ж не вдалося втримати у газовій трубі боргового Джина. На одній з надзвичайних сесій міської ради було прийняте рішення про відключення всього комунального житла від централізованої мережі опалення. Ідею схвально підтримали навіть у вищих ешелонах влади, виділивши при тому кілька мільйонів гривень на встановлення індивідуального опалення в квартирах пільгових категорій населення. Дехто цей «вихід зі скрутного становища» розцінює навіть як досвід, про що не раз говорилося і писалося в різних засобах масової інформації. Але й до сьогодні проблема з опаленням до кінця не вирішена. В Синельниковому, де проживає тридцять тисяч населення, кілька сотень громадян через брак коштів так і не мають тепла у власних квартирах. Зате на вирізанні труб і обладнань котелень добряче погріли руки окремі ділки, відстібнувши до міського бюджету лише крихти виручки.
А як же з іншими послугами? А ніяк. Це стало зрозумілим після розмови з начальником ЖЕКу-2 В’ячеславом Халабудою. Він підтвердив, що фактично всі тринадцять ліфтів багатоповерхових будинків розукомплектовані і не підлягають реанімації. Якщо, скажімо, в перспективі буде відновлено роботу ліфтового господарства, то воно буде тягарем не тільки для комунальників, а й для всього міста. По-перше, не рентабельно створювати службу для обслуговування тільки чотирьох будинків. По-друге, жителі не захочуть дорого платити за таку послугу. До того ж в міському бюджеті немає на те відповідних коштів. Он кілька років тому через брак грошей адміністрація комунального закладу скоротила штат прибиральниць, відключили й освітлення у під’їздах. Так що у темні години доби навіть моторошно заходити в «чорні діри» житлового фонду. Мало того, додав керівник, на черзі нова невтішна проблема – спеціалізований сміттєвоз, який вивозить з міста контейнери зі сміттям, вже відпрацював два технічних строки експлуатації. От-от техніка може вийти з ладу… А це – нагальна справа. Однак є й позитиви - за територією і порядком на ній комунальники добросовісно стежать.
Про те, як саме «стежать» комунальники і місцева міліція за порядком, можна зробити висновок з того, що під час «розукомплектування» ліфтів щодо злочинців до суду не було направлено жодної кримінальної справи. Що ж до відновлення роботи всього ліфтового господарства, то ця проблема стала «солодкою обіцянкою» в заявах і передвиборних обіцянках кандидатів на пост міського голови і навіть депутатів до міськради. А на ділі ніхто з них всерйоз не збирається вирішувати проблему багатоповерхівок. Ніхто! Не буду наводити конкретні приклади, але в багатьох квартирах шостих-дев’ятих поверхів проживають люди похилого віку і хворі, які місяцями не бувають на вулиці. Їм несила зійти та піднятися назад до своєї «шпаківні». Однак, аби створити вид діяльності, в міській програмі реформування та розвитку житлово-комунального господарства в м. Синельниковому на 2011-2014 роки передбачено відновлення роботи ліфтового господарства. Для цього працівникам ЖЕКу було запропоновано зробити опитування мешканців квартир багатоповерхівок: чи бажають вони відновлення роботи ліфтів? Але перед тим, як отримати відповідь, опитувальники «роз’яснювали», що за їх попередніми «підрахунками» (як такої точної калькуляції в бухгалтерії ЖЕКу не було), від квадратного метра житлової площі їх мешканцям слід буде сплачувати понад дві гривні, або однокімнатна квартира – 46 грн., двокімнатна – 78, трикімнатна – 90 грн. Опитувачі своїми «розрахунками» шокували городян, в результаті чого ті «переважною» більшістю добровільно відмовились від такої «бажаної» послуги. Для порівняння: в Дніпропетровську за користування ліфтами громадяни багатоповерхового житла сплачують від квадратного метра житлового помешкання від 23 до 27 копійок, що майже в десять разів менше, ніж наближені «страшилові розрахунки» місцевих комунальників.
Мені вдалося звернутися до голови обласної держадміністрації Дмитра Колєснікова із запитанням щодо відновлення роботи ліфтового господарства в Синельниковому. Він переадресував листа міському голові Дмитру Зражевському, який на підставі отриманих «розрахунків» своїх же комунальників відповів:
«..Аналіз показав, що з 222 опитуваних квартиронаймачів на відновлення роботи ліфтів та додаткову оплату за їх роботу згодні 57 чоловік. 165 – не згодні (відповідно 35 і 65 відсотків).
…Виконавчим комітетом міської ради у 2011 році було виконано проектно-кошторисну документацію на відновлення роботи ліфтів та одержані позитивні висновки державного підприємства
«Укрдержбудекспертиза».
Відновлення роботи ліфтового господарства… потребує коштів в розмірі 3,9 млн. грн. До облдержадміністрації направлено листа з проханням сприяти у виділенні коштів з державного бюджету».
Але «найзмістовнішою» виявилась остання фраза листа-відповіді журналісту, яка «красномовно» свідчить про майбутню долю порушеної проблеми:
«При згоді мешканців на підвищення тарифів у зв’язку з відновленням роботи ліфтів та наявності фінансування з державного бюджету, це питання буде вирішене позитивно».
А як думаєте ви?

Олександр СВЯТИНА. Дніпропетровська область.