Поточний № 16 (1426)

30.11.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Чи все знають селяни про нарахування житлово-комунальних субсидій?


10.10.2013

З жовтня в Україні стартує новий опалювальний сезон, а тому сільські мешканці вже зараз «хапаються за голову» при згадці про вартість та оплату комунальних послуг в зимовий період. Тим паче, що найдисциплінованіші платники – пенсіонери – здатні віддати останнє, тільки щоб у їхніх домівках завжди було тепло та затишно. Держава надає малозабезпеченим сім’ям допоміжні житлово-комунальні субсидії на оплату таких послуг. Як її використовують у сільській місцевості?

ЗА СЛОВАМИ заступника начальника управління забезпечення соціальних гарантій Департаменту праці та соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації Олександри Довидовської, щорічно у Дніпропетровській області субсидії для оплати житлово-комунальних послуг оформляють близько 120 тис. сімей. Ще з 2010 року в Україні діє спрощена система отримання субсидій, за якою мешканці міст і сіл можуть оформляти цю послугу у будь-якому відділіенні «Укрпошти», а також в райуправліннях праці та соціального захисту населення за місцем проживання. Для отримання субсидії на оплату житлово-комунальних послуг потрібно лише надати свій паспорт, заяву із зазначеним ідентифікаційним номером та особовими рахунками житлово-комунальних підприємств, а також декларацію про доходи та майновий стан, і довідку, що підтверджує ці документи. Непрацездатним громадянам достатньо буде надати лише заяву та декларацію в управління соціального захисту населення або ж відправити всі ці документи поштою.
Загалом, житлово-комунальні субсидії призначаються для комплексних витрат у вигляді оплати за воду, електроенергію, вивіз сміття та інше (окрім оплати за телефон та ліфт). Вони можуть призначатися лише із урахуванням всіх видів доходу, що має родина, як у грошовій, так і в натуральній формі. Витрати на оплату за отримані житлово-комунальні послуги для родин, що складаються з пенсіонерів, інвалідів і дітей не можуть перевищувати 10 % їх сукупного доходу, а для родин, у складі яких є працездатні громадяни - 15 %. Окрім того, громадяни, котрі претендують на отримання субсидій, повинні у заявах обов’язково вказувати усі свої доходи від здачі в оренду житлових приміщень та від ведення особистого селянського господарства. Також особлива увага відводиться інформації про наявні земельні ділянки, паї, транспортні засоби та інше.
Житлово-комунальні субсидії нараховуються протягом 15 діб після здачі заяви в управління соціального захисту населення. В послузі може бути відмовлено лише в тому разі, якщо сім’я має дві квартири з площею, що перевищує встановлені норми ( 21 квадратний метр на людину + 10,5 додаткових метрів на родину), якщо в розпорядженні родини є два автомобілі та якщо при обстеженні умов життя, випадково виявляються незадекларовані джерела доходів. Але, будь-яка нестандартна ситуація може бути розглянута на засіданні спеціальної комісії з питань надання ЖКГ послуг.
Що ж до використання житлово-комунальних субсидій у Дніпропетровській області, то тут більшість населення, яке ними користується, - це переважно жителі міст. Адже за загальними переконаннями, вони сплачують більшу кількість комунальних послуг, ніж сільські мешканці. У останніх же, активність використання субсидій дещо нижча. Наприклад, у селищі Томаківці, що на Дніпропетровщині, за минулий опалювальний сезон (із жовтня 2012 року по квітень 2013 року), 1247-ми жителям були нараховані житлово-комунальні субсидії, з них – 624 випадки було розглянуто на засіданні районної комісії по вирішенню спірних питань.
На сьогодні існує думка, що мешканці районних центрів, селищ міського типу більш обізнані з надаваними державними послугами, тому вони користуються ними частіше та впевненіше
У громадській приймальні управління праці та соціального захисту населення Томаківської райдержадміністрації - велика черга пенсіонерів та людей, бажаючих оформити державні субсидії. Відразу склалося враження, що сільські жителі достатньо активно користуються цією послугою, і міфи про «необізнаність» селян щодо цього питання не відповідають дійсності.. Пояснити цю «аномалію» нам допомогла начальник управління Тетяна Онопрієнко.
- Станом на 1 жовтня ц.р. (а це період з 1 січня по 30 вересня 2013 року), 98-ми сім’ям було нараховано субсидії на загальну суму 16,3 тис. грн. Також 178 сімей отримали субсидії на скраплений газ та тверде паливо на суму 154,8 тис. грн. До речі, саме ці субсидії видаються на весь рік, а всі інші – лише на період опалювального сезону. І вже з 1 жовтня почали видавати субсидії на звичайне газове опалення. Приміром, з 1 по 4 жовтня, за наданням субсидій звернулося вже 100 чоловік. І якщо порівнювати відповідний період минулого року, то це на 10 жителів більше. Тобто є невелика тенденція до збільшення.
- А яка ситуація у невеликих, віддалених від райцентру селах (Гарбузівка, Семенівка, Сергіївка)? Чи користуються там такою послугою? І яким чином інформація про нарахування субсидій доходить до людей?- запитуємо.
- Субсидії оформлюються регулярно з усіх куточків району, і люди це знають. Тим паче, що інформацію про субсидії ми розміщуємо в районній газеті, детально описуючи які документи і куди потрібно подавати. Існують також виїзні прийоми по сільським радам, створюються спеціальні «мобільні групи» по прийому людей у віддалених селах. Також у сільських радах обов’язково розміщені оголошення про нарахування житлово-комунальних субсидій. І до того ж наш район є одним з перших в області по частоті надання субсидій.
Звичайно, попри всі позитивні цифри та перспективні прогнози щодо використання житлово-комунальних субсидій сільськими жителями, деякі з них й досі не наважуються це робити. Тут спрацьовує багато факторів: і недостатній рівень поінформованості, і невиправдані «пострадянські» побоювання пенсіонерів, які вважають субсидії - «котом в мішку». А це призводить до того, що ветерани, які отримують мінімальні пенсії, сплачують повну вартість житлово-комунальних послуг.

Оксана ЗІМНЕНКО, студентка ДНУ ім. О. Гончара.