Поточний № 16 (1426)

29.11.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

До чого доведуть «собачі» тарифи?


26.06.2015

Український уряд досі не зміг до пуття пояснити, на чому стоїть новий «фундамент» захмарних цін на енергоносії. Встановлені з 1 квітня ц. р. тарифи на природний газ для населення надзвичайно високі, вони не відповідають їхній справжній вартості, про це говорять скрізь. А ще тарифи, за твердженням правників, обмежують конституційні права громадян. Вже є випадки звернень юристів, пенсіонерів до суду з цього приводу. Мало хто сумнівається в тому, що своєрідний «газовий капкан» для громадян України має бути негайно послаблений, бо і зі старими цінами люди ледве «викручувалися». А як буде тепер, за шестикратного підвищення (!) вартості метра кубічного газу, важко навіть уявити…

Давня формула «менше споживаєш - менше платиш» набула тепер в Україні загрозливого урізано-куцого вигляду: замість звичних для багатьох селян «до 2 500 кубів на рік» в опалювальний сезон надаватиметься лише… 200 кубів на місяць на опалення будинку за «мінімальною» ціною 3,6 гривні за куб газу. Тобто за рік «по мінімуму» можна спалити лише 1 400 метрів кубічних. А всього звичні для багатьох «до 2 500 кубів» вартуватимуть відтепер не 2 700 гривень, а близько… 13 тисяч! Або у 5 разів більше. А якщо велика родина з малими дітьми та пристарілими батьками використовує іще більше газу, щоб мати хоч якесь тепло, то його вартість буде абсолютно непідйомною! Це може привести не лише до нещадного вирубування вже поріділих лісів та посадок, а, ймовірно, і до соціальних катаклізмів. Саме про непередбачувані наслідки цього кроку і йдеться в листі нашої читачки Юлії з Верхньодніпровська:
«Уряд грається з вогнем, встановивши необґрунтовані тарифи на енергоносії. «Перша ластівка» вже є – нещодавно на Полтавщині досі психічно нормальний чоловік і батько, побачивши виконавців, які йшли забирати його житло за борги, просто застрелив кількох із них і потім наклав на себе руки… Ця жахлива трагедія належно ще не оцінена ні нашим суспільством, ні його представниками у владі. Колишній міністр ЖКГ Олексій Кучеренко, визнаний фахівець галузі, скрізь доказує, що газові тарифи завищені щонайменше у два рази! Тому їх слід привести до оптимального рівня. А закон про примусове вилучення останнього житла в людини за комунальні борги варто негайно скасувати! Тепер іде війна, все більше людей повертаються з фронту, і всі вони мають особливо гостре почуття справедливості. Тому третій Майдан може бути набагато страшніший за наслідками для влади за другий. Все, що робиться проти народу, особливо боляче сприймається на фронті. Щойно Ольга Богомолець на 112-му телеканалі в передачі Савіка Шустера розповіла, як американці лише усією країною змогли подолати післявоєнний в’єтнамський синдром. Ми ж про цю проблему лише говоримо, як і про побудову соціально справедливої держави. Цей «летаргійний сон» може закінчитися надзвичайно різким пробудженням, не забуваймо про це! Кожен день дії неправедних тарифів практично працює і проти людей, і проти України. Вигідні вони лише сусіду-агресору».
Як же донести до свідомості урядовців аксіому про згубність завищених тарифів? До того ж в цей особливий період, коли остання світова імперія конаючою своєю силою випробовує Україну на міцність? Найдієвіше вплинути на ситуацію, безперечно, можуть наші народні обранці, які мають право законодавчої ініціативи. «Сільські новини» поспілкувалися з чотирма депутатами-мажоритарниками Дніпропетровщини».
Як видно з наведених відповідей, народні обранці не одностайні у тому, що тарифи безпідставно «накручені». Згадувана Юлія Тимошенко, голова депутатської групи з перевірки тарифів, стверджує, що ціна природного газу завищена майже втричі. За її словами, це «податок» з громадян України олігархам, які отримали ліцензії на розробку наших родовищ. А справжня єдина вартість газу для населення дорівнює 2,35 гривні за кубічний метр. Певно ж, з цими висновками важко сперечатися, та ніхто цього й не робить. Дивує позиція українського уряду, який замість публічного відстоювання власної позиції доручив цю працю… кільком іноземним енергетичним фірмам.
І тут одразу виникає цілий вулкан питань. По-перше, ймення цих організацій невідомі широкому українському загалу. По-друге, результати їхньої праці, м’яко кажучи, викличуть сумнів у переважної більшості людей. Бо розібратися в хитросплетіннях українських корупційних накруток при видобутку і транспортуванні природного газу до споживачів можуть лише наші люди, тут ніякого сумніву немає! По-третє, а звідкіля в нашого уряду з таким куцим бюджетом космічні суми коштів на оплату роботи відряджених до України іноземних спеціалістів? За будь-якого результату працю цих фірм урядовці мусять оплатити власними коштами. Адже в них була і є альтернатива – створити у Верховній Раді на базі депутатської групи тимчасову слідчу комісію, запросити до неї визнаних спеціалістів галузі, таких як Олексій Кучеренко, Ігор Хсів тощо. І питання було б закрите. А так найняті «варяги» лише затягують процес встановлення прозорих адекватних цін. Можливо, у такий спосіб уряд планує якось забезпечити собі безхмарне політичне майбутнє? Іншого пояснення знайти важко. А кадрова політика Президента Порошенка, як зазначили експерти після року його роботи на посаді, дійсно є його найбільшою «ахіллесовою п’ятою». Час для її покращення ще є, але він тане, як лід у спеку…
Вельми дивує і прагнення Кабінету Міністрів України за певної підтримки частини депутатського корпусу «ощасливити» українських селян субсидіями. Вочевидь це придумали люди, які живуть у містах і бачать села лише з вікна швидкісного авто… Умовний поділ за помахом чарівної палички на «мазанки» і «палаци» тут нічого не дає. Бо лише в нашій Дніпропетровщині біля двох третин жителів сіл працездатного віку, за термінологією високопосадовців мешканців «мазанок», офіційно не мають роботи, тобто визначеної суми доходу! Приблизно такі ж цифри і в інших областях держави. Тобто всі ці люди можуть претендувати на субсидії лише в разі якихось форс-мажорних обставин. Що робити їм, як допомогти селянам, які тримають корів, живуть за рахунок городу, вимушено наймаються без оформлення трудових стосунків тощо?
Наприкінці минулого тижня глава уряду Арсеній Яценюк вкотре закликав відповідні служби «спростити механізм надання субсидії!». Бо надто мале число українців змогло за три з половиною місяці дії нових тарифів скористатися цією послугою соціального захисту. Певно ж, людей особливо лякає урядова погроза «в разі неправильно поданих даних про доходи стягнути з винного подвійний розмір коштів отриманої субсидії». А позаяк у нас, як стверджують фахівці, близько половини економіки перебуває в тіні, то і біля половини громадян, визначених урядом для субсидіювання, скоріше за все не ризикнуть заповнити декларації, щоб не бути спійманими «на гарячому». Але ж і платити більше за природний газ ні в сім, ні в три рази вони не зможуть. Просто нічим…
Тому загроза повторення згаданих полтавських подій доволі видима. Уряд же намагається підгорнути під себе усі питання визначення величини тарифів, не гребуючи при цьому й високооплачуваними чужоземними руками. І не вбачає для себе загрози відставки з боку тих, хто дав йому в руки булаву. Спрогнозувати тут можна лише одне – якщо ціни на природний газ не будуть суттєво знижені, то переважна більшість «несубсидійованих» селян не зможе нормально перезимувати. Тож чи зможе в такому разі «перезимувати» наш уряд разом із парламентською більшістю, що породила його? До відповіді на це питання слід додати поправку на поствоєнні почуття все більш значної армії демобілізованих українських героїв-фронтовиків. Не забуваймо про це хоча б в ім’я перемоги над нашим спільним кількасотлітнім ворогом…

Олександр Дубінін, 30 виборчий округ, Баглійський, частина Заводського та Дніпровський райони Дніпродзержинська:
«З цими тарифами Арсеній Яценюк вискочив, як Пилип з конопель… Ми у Верховній Раді утворили депутатську групу, яка встановила – тарифи завищені в кілька разів. Вони мають бути негайно зменшені. Розроблений відповідний законопроект, ми постараємося якогомога швидше розглянути його в сесійній залі парламенту і проголосувати. За корисні копалини з українських надр наші громадяни повинні платити за їхньою собівартістю, а не світову ціну».

Олег Кришин, 34 виборчий округ, Верхньодніпровський, Царичанський, П’ятихатський райони Дніпропетровщини:
«Юлія Тимошенко не розібралася в ситуації і намарне здійняла цілу бурю… Найняті чотири міжнародні фірми, які ґрунтовно перевіряють справедливість діючої ціни на природний газ для населення України. Калькуляція тарифів буде опублікована. Якщо справжня ціна виявиться меншою, то такою вона й буде для людей. Коли ж фахівці визначать, що сьогоднішні тарифи є обґрунтованими, то селянам переживати не варто – жителі усіх сільських мазанок отримають субсидії. Газ за повною вартістю надаватиметься лише заможним людям, які живуть у великих квартирах та будинках і мають значні доходи.

Валентин Дідич, 40 виборчий округ, Томаківський, Солонянський, Криничанський райони та частина Заводського району Дніпродзержинська:
«Дуже добре розумію почуття людей з приводу високої ціни на газ, бо і сам живу в одному із сіл свого округу. Щоразу на прийом у Криничках, Марганці, Дніпродзержинську і скрізь приходять люди похилого віку, які в тремтячих руках тримають папірці з обрахунками… Важко на це дивитися, повірте. Пенсія в людей села здебільшого близько тисячі гривень, а заплатити взимку доведеться півтори-дві тисячі лише за опалення… Саме очікування високих цін уже дає соціальну напругу. А спроба одночасно надати субсидії кільком мільйонам чоловік є абсолютно хибною, це просто буде колапс усіх служб. В парламенті ми констатували: ціни на газ завищені. Всі люди доброї волі докладають зусилля для їхнього скасування. Дивуюся з незворушності нашого уряду. Ситуацію може виправити їхній законопроект або наш, уже розроблений. Голосуватиму за нього обов’язково».

Віталій Купрій, 29 виборчий округ, Петриківський, Дніпропетровський райони та Амур-Нижньодніпровський район Дніпропетровська:
«Головою Національної комісії, яка здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), Президент України Петро Порошенко у січні ц. р. призначив 24-річного Дмитра Вовка, менеджера компанії «Рошен». Цим призначенням він показав, що у сфері енергетики останнє слово – за ним. Тобто як скаже президент, так і буде…
Та відмінити необґрунтовані тарифи не так просто – уряд намагається «заховатися» за авторитет закордонних компаній, які про людське око проводять аудит встановлених тарифів, а Верховна Рада вперто не вносить розроблений законопроект про скасування завищених тарифів до сесійної зали. Ситуація зміниться тоді, коли Президент не буде все брати на себе, а більше довірятиме українському народу. І призначатиме на ключові посади чиновників не за принципом особистої відданості йому чи найближчому оточенню, а виключно за професіоналізм і порядність, на основі відкритих конкурсів».

Григорій МИКОЛАЙЧУК,  Дніпропетровська область.