Поточний № 16 (1426)

04.12.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Документальна історія визволення Дніпропетровщини


31.10.2013

Двадцять шостого жовтня в кінотеатрі «Правда-кіно» віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул разом із автором сценарію Олексієм Зотиковим презентували унікальний документальний кінопроект «Серце України», присвячений звільненню Дніпропетровська від німецько-фашистських загарбників.

«ДНІПРОПЕТРОВЩИНА – це серце України. Протягом 1941-1943 років це серце було вирвано нацистськими окупантами із живого тіла нашої країни. Наші діди ціною своїх життів повернули Україні її Серце», - сказав віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул.
Цикл «Серце України» являє собою п’ять 45–хвилинних документальних фільмів, присвячених 70-річчю визволення Дніпропетровської області від німецько-фашистських загарбників, – розповів Олександр Вілкул – кількість серій пов’язана з кількістю основних наступальних операцій. Перший фільм «Павлоградська увертюра» розповідає про звільнення героїчного міста Павлоград, другий фільм «П’ятихатський смерч» - про П’ятихатську визвольну операцію, третій фільм «Берег лівий, берег правий» оповідає про легендарне форсування Дніпра під Військовим та визвольні бої за Дніпропетровськ, четвертий і п’ятий фільми «Нікопольський потоп» і «Криворізькі урочистості» презентують Нікопольсько-Криворізьку операцію.
За словами сценариста і режисера циклу Олексія Зотикова, для авторів фільмів було принципово важливо правдиво відтворити події тих героїчних визвольних літ, побувати з пошуковцями на місцях боїв, подати живі свідчення як воїнів-визволителів, так і «дітей війни». Також у фільмі були використані документальні матеріали визначного кінорежисера Олександра Довженка, які він збирав для кінотрилогії про звільнення України, але яку йому так і вдалося закінчити.
Фільми циклу «Серце України» мають велике історичне значення. Автори документального проекту використали останній шанс дізнатись про таку важливу для нас історичну правду. Фільми побудовані на спогадах 85-95-річних учасників і свідків визволення, які розповіли реальні історії, в яких постали живі долі людей. Зокрема, вперше стало відомо, що Павлоград було звільнено від окупантів внутрішнім повстанням, яке відтворено у фільмі «Павлоградська увертюра». Цей фільм був високо оцінений журі ХVІІІ Міжнародного фестивалю телерадіопрограм «Калинові острови» і здобув І місце в номінації «Краща публіцистична програма до 70-річчя Великої Перемоги».
На допрем’єрний показ фільму «Берег лівий – берег правий» до кінотеатру «Правда-кіно» були запрошені ветерани, курсанти Дніпропетровського університету внутрішніх справ, журналісти та інші гості.
Глядачам самим представлена можливість судити про ціну Перемоги та їхню особисту причетність до роду і народу переможців у найкровопролитнішій за всю історію людства війні.

Яна ОЛЕКСЮК. м. Дніпропетровськ.