Поточний № 7 (1395)

22.05.2022

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Дороге яєчко до Великодня, або Як мобілізувати громаду на добрі справи


30.04.2019

Споконвіку  Великдень для кожного українця був найважливішим святом поряд з Різдвом Христовим. У радянські часи влада намагалася всіляко викоренити давні християнські традиції нашого народу. Але саме в селах, попри всілякі заборони, продовжувала жити віра в Христа Спасителя, в його Світле Воскресіння. Незалежна Україна сьогодні повертається до своїх витоків, до своєї, української,  історії,  до своїх давніх звичаїв. І це як повернення до батьківського порогу після довгих десятиліть розлуки. Українці припадають спраглими вустами до криниці духовного життя своїх пращурів і ніби набираються сили і снаги для відродження своєї нації, її державності.

І тут треба надати належне українському селу, де у селянських хатах в усі часи  свято шанувалися українські звичаї і традиції. 
Завдяки децентралізації сьогодні відбувається відродження українського села, на якому багато хто поставив хрест безперспективності.  І знову повертається надія, що  буде «село на нашій Україні –  неначе писанка»,  як колись  з любов’ю  писав  Тарас Шевченко.
Писанки… Скільки їх намальовано до Великодня. І в цих візерунках – наші надії і сподівання, вияв таланту і потяг до творчості мого працелюбного і талановитого народу. Яких тільки писанок  було створено до фольклорно-етнографічного фестивалю, що відбувся напередодні Пасхи у Червоногригорівській об’єднаній територіальній громаді Нікопольського району Дніпропетровщини.
За словами голови Червоногригорівської ОТГ Миколи Матюка, такий фестиваль  у громаді проходить вдруге. Як і минулого року, ініціювали фестиваль  педагоги на чолі з директором Придніпровської середньої загальноосвітньої школи Анжели Онищенко. Підготовка до свята справді  об’єднала людей різного віку. Бажання передати у спадок своїм дітям тонкощі писанкарства як народного мистецтва захопило мешканців. Активну участь у фестивалі взяли не тільки учні шкіл й  вихованці  дитячих садочків, а й  цілі родини.  Тому  у рамках фестивалю відбувся парад писанок, виконаних із найрізноманітніших матеріалів. Були і майстер-класи з писанкарства для дітей. Номінації «Народний танок» і «Народний вокальний спів» дали можливість продемонструвати таланти учасників свята. А презентація громад дихала великою любов’ю, якою просякнуті розповіді про рідні села та їхніх неординарних людей.
«Великдень об’єднує  людей, і ми  мріємо, щоб наша громада була єдиною і в ній панувало порозуміння, мир, добро і достаток», –  зворушливо говорив на відкритті господар фольклорно-етнографічного фестивалю, голова Червоногригорівської ОТГ Микола Матюк. 
 Саме бажання об’єднати громаду, активізувати її мешканців до вияву творчого потенціалу, власне, і покликані такі заходи. До речі,  якщо у минулому році у  цьому фестивалі з громади взяли участь тільки місцеві колективи, цьогорік учасниками  великоднього дійства стали колективи  та  громади  як Нікопольського, так сусідніх районів, а також  художні колективи із  Марганця і Покрова.  
«Такі заходи гуртують людей, вчать разом святкувати та працювати, вдихають життя в громаду», – переконаний заступник голови Червоногригорівської ОТГ Сергій Лалов.
«Сьогодні Червоногригорівська громада виходить на міжрегіональний рівень, – заявила на відкритті фестивалю директорка Дніпропетровського центру розвитку місцевого самоврядування Олена Тертишна. – У фестивалі беруть участь 4  об’єднані громади і 2 сільські ради, але ще дуже хотіли потрапити на фестиваль старости Житомирської, Вінницької та Херсонської областей».
Хвилюючим моментом відкриття фестивалю стала передача децентралізаційного кришталевого кубка, який вручила Миколі Матюку голова Марганецької ОТГ Олена Жадько (на знімку). Вона щиро побажала, щоб великодня радість  і свято панували тут завжди,  в громаді щороку збільшувався достаток і зростав добробут людей.
Справді, саме це є основною метою децентралізаційної реформи, яка наразі триває в Україні. І дуже приємно було чути про ті позитивні зміни, які відбулися  у Червоногригорівській ОТГ за півтора року після утворення громади. Про це з гордістю розповідав очільник громади Микола Степанович Матюк.
Створена наприкінці 2017 року, Червоногригорівська ОТГ об’єднала два селища: Червоногригорівку, Кам’янське і чотири села: Придніпровське, Мусіївку, Дмитрівку, Борисівку, Привільне. Громада велика, її населення сягає близько 14 тисяч мешканців.   Здоров’я громадян – це пріоритет, який тут визначено за основний. Тож у кожному селі громади є свій ФАП  чи амбулаторія. Так, у селі Придніпровське, яке приймало фестиваль, будівлю колишньої колгоспної контори відремонтовано і переобладнано під амбулаторію сімейної медицини. До речі,  прямо  в амбулаторії  для лікаря передбачене житло з усіма зручностями. Професійно надавати медичні послуги сімейному лікарю допомагають консультаціями фахівці Дніпропетровської обласної лікарні імені Мечникова, які виходять на зв’язок із сімейним лікарем завдяки  програмі телемедицини. Але і на цьому в громаді не збираються зупинятися. На сесію  винесено питання про виділення коштів на придбання технічного обладнання для надання якісних послуг сімейної медицини. Єдине, чого не вистачає, це класних спеціалістів. 
За досить невеликий час існування Червоногригорівської об’єднаної територіальної громади у Придніпровському з’явилося поле для міні-футболу, а також парк відпочинку «Мрія», який став для мешканців символом оновлення і надією на те, що тут, у новоствореній Червоногригорівській громаді, будуть здійснюватися всі найзаповітніші мрії мешканців.  І головне – ці села не вимруть через децентралізацію, як дехто цим лякає. Ні, навпаки, вони отримають новий рівень життя і послуг, які наближені до людей і створені для людей ХХІ століття. Однак, щоб кожна мрія стала реальністю, як у Червоногригорівській ОТГ, мешканці повинні не бути байдужими. Саме вони мають ініціювати зміни, які потрібно здійснити задля  розвитку  територій і вирішення нагальних потреб людей різних вікових груп. Саме децентралізація передбачає передачу ініціатив  у руки  громади. 
Отже, якщо ти хочеш змін у своїй громаді, прояви активність, поділись своїми ідеями, знайди однодумців і  почни діяти. Мешканці повинні активно долучатися до управління громадою, її коштами, а за необхідності допомагати власними силами або навіть грішми. До речі, староста Придніпровського старостинського округу Червоногригорівської ОТГ Олександр Прокопенко наголошував, що половина коштів на створення рекреаційного комплексу «Мрія» були виділені місцевими підприємцями, які зареєстровані у його старостинському окрузі. Тепер  цим комплексом користуються мешканці  не лише Придніпровського, але і всієї громади і дякують за це. 
Ясна річ, не скрізь бізнес готовий брати участь у фінансуванні найзатребуваніших соціальних ініціатив. Тому керівництво громад та мешканці повинні об’єднати свої зусилля для боротьби із соціально-безвідповідальним бізнесом. Тільки разом, в активній  співпраці  громадян і органів місцевого самоврядування можливе вирішення багатьох нагальних проблем. І влада має розуміти, що розвиток населених пунктів неможливий без врахування інтересів їхніх мешканців. Тільки спільними зусиллями можна перетворити наші села на чудові писанки, де комфортно і цікаво жити, працювати і святкувати. 
Яна ГУДЕНКО,
с. Придніпровське, Нікопольський район,
Дніпропетровська область.
На знімку: голова Червоногригорівської ОТГ Микола Матюк та директорка Центру місцевого самоврядування Олена Тертишна з учасниками фестивалю.
Фото автора.