Поточний № 15 (1425)

29.09.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Досі дешевше за воду…


08.11.2012

…молоко в українських селах. Така недобра для селян традиція зберігається в Україні вже досить тривалий час. Тому й рідіють череди корів на пасовищах і стоять некошеними трави… Низька ціна збуту молока в селах не дозволяє добре подбати про годівлю худоби, приміщення для неї і т. п.

- Сільська арифметика проста: маєш корову - на зиму треба добру скирту сіна і добру скирту січки, - переконаний пенсіонер з Кравцівки Царичанського району Олексій Грищенко, - дві корови-по дві скирти і так далі. Потрібні ще й макуха та висівки, без них молока не буде. Це чималі кошти, а що мають люди? На молоковоз банку молока приймають зараз по шість гривень. Ще недавно в череді у Кравцівці було до сотні корів, а зараз лише близько сорока. Молодь мудріша за нас, господарювати «по нулях» не хоче.

ЩО Ж, праця навіть до сьомого поту в особистому господарстві особливих статків не гарантує. А коли родина тримає худобу, то накосити-згребти-звезти-скласти є найсерйознішою справою. Буває, що й погода на заваді стає. А інколи й непередбачувані обставини у вигляді затримки оплати за здане молоко бувають. Влітку в редакцію «Сільських новин» за дорученням сімнадцяти жителів Зорянської сільради Царичанського району звернувся Сергій Кірічок. Всі ці господарі тримають вдома корів.
- Нам «заморозили» оплату за здане молоко за цілий місяць,- розповів Сергій Якович,- всього дванадцять тисяч гривень сімнадцяти родинам з Могилева-2, Дрюківки і Протовчів. Ми звернулися в Царичанське райуправління агропромрозвитку, та справа чомусь затягується. Здаємо молоко ми приватному підприємцю Павлу Поличу за усним договором по 1 грн. 50 коп. Маємо за таку нелегку працю невеликі кошти та й ті вчасно не можемо отримати.
Як з’ясувалося, приватному підприємцю «допомогли» із затримкою оплати за молоко. Ось що розповів «Сільським новинам» начальник Царичанського районного управління агропромислового розвитку Сергій Турський:
- Щонайперше, немає ніяких підтверджень того, що люди здавали молоко, повинні укладатися письмові договори.
Схожа ситуація і у Павла Полича із переробним підприємством у Дніпропетровську. Він уже звернувся до Царичанського РВ УМВС із заявою про допомогу в отриманні оплати за здане молоко. Я особисто зустрічався із представником цього підприємства, сподіваюсь, незабаром кошти будуть повернені. А господарям із Могилева-2 раджу створити кооператив зі збуту молока, ми допоможемо укласти договір із переробним підприємством, яке надасть кооперативу холодильну установку. Таким чином, молоко буде здаватися охолодженим, до того ж, від юридичної особи. Вартість його буде вищою, людям буде вигідніше.
Невдовзі після цього зусилля державних інстанцій із повернення молочних коштів увінчалися успіхом, усі селяни отримали належні їм частки. Стосунки з приватним підприємцем нормалізувалися, зараз вартість молока 1 грн. 80 коп. за літр.
- Певно ж, це небагато, але іншого варіанту у нас немає,- пояснив Сергій Кірічок. - Пораду утворити молочний кооператив у Могилеві-2 я, як зоотехнік, розумію добре, але ж до холодильної установки потрібні приміщення, вода, електроенергія тощо. Щоб це зробити, потрібні чималі кошти, яких у нас немає. Окрім людини, яка працюватиме з холодильником, треба комусь звозити молоко, це теж проблема. Одним словом, ця справа нам поки що не під силу.
Досі жодної холодильної установки у селянських господарствах Царичанського району немає. Так само немає її і у Петриківському районі, але ціни за здане молоко тут вищі.
- Молоко у нас купують зараз по 2.20 - 2.30 грн. за літр, а влітку було 2.50 грн,-повідомив заступник начальника Петриківського райуправління агропромрозвитку Володимир Кирпа. Постанову Кабміну про мінімальну ціну 2.20 грн. за літр молока ми не порушуємо. Люди здають молоко переважно на Магдалинівський маслозавод.
Завдяки потужному маслозаводу ситуація в Магдалинівському районі дещо краща, ніж у Царичанському, де маслозавод перетворено на маслоцех. Зараз він приймає молоко лише на території цеху. А у господарів Магдалинівщини є і свої, місцеві проблеми.
- Молоко у нас беруть Магдалинівка, Зачепилівка, Перещепине і Котівка, де павлоградська фірма поставила охолоджувач,- повідомив Бузівський сільський голова Борис Гейдер, який добре знає селянські турботи, бо, як і чимало сільських голів у Приоріллі, утримує з сім’єю невелике господарство.- Та ба, ціна зараз 2 грн. 30 коп. за літр. Люди незадоволені – корми дорогі, зерно, макуха. Минулого року в цей час молоко було по три гривні, а в місті зараз коштує 8 грн. за літр, більш ніж утричі дорожче. Тобто виходить, що скупкою і продажем молока вигідніше займатися, ніж утримувати корів. Тому і поріділи череди і в Ковпаківці, і в Бузівці. Ще одне - у нас живе чимало азербайджанських сімей, вони утримують багато корів, овець і кіз. Але сіна на зиму заготовляють мало, випасають отари одразу після сходу снігу. Весною молоду травичку кози й вівці дуже вигризають, зрізують ратицями. Кожен рік через це скандали – коли ж рости траві?
Віковічна українська традиція забороняє виганяти корів на пасовище до Григорія, або шостого травня. На гірські пасовища Карпат вигін худоби проходить в урочистій обстановці з трембітами і флоярами, співом коломийок. А взимку і весною земля має відпочити і вкритися густою травою, інакше влітку все випалить сонце. Вочевидь, у місцевої влади Магдалинівського району нелегке завдання – змусити гостей, тепер уже громадян України, поважати давні господарські традиції українського народу. Змусити шанувати їх задля спільного добра усіх жителів.
Ситуація з мінімальними цінами на молоко в Магдалинівському районі теж «вписується» в урядову постанову. Знову ж таки, а як у Царичанському районі державним чиновникам домогтися її виконання? Адже механізм відповідальності за порушення постанови Кабміну № 807 від 22 серпня «Про затвердження мінімально допустимого рівня цін на молоко на 2012 рік», як стверджують фахівці, в ній прописаний недосконало. Загалом в Україні простежуються дещо дивні речі. З одного боку з червня 2012 року виплачується державна дотація за вирощений молодняк ВРХ. З другого боку, Україна в 2011 році, за даними Департаменту Мінагрополітики, імпортувала 264 тисячі тони м’яса - з Бразилії, Польщі і Німеччини та 248 тисяч тонн молока - з Росії, Польщі і Німеччини. Цього року імпорт молока прогнозується приблизно на тому ж рівіні – 246 тисяч тонн, а імпорт яловичини навіть збільшиться - з 20 у 2011-му до 21 тисячі тонн у 2012 році. Тобто однією рукою уряд останні чотири місяці почав підтримувати селян за вирощений і задокументований молодняк, а другою - ще ширше розчиняє двері для бразильських і польських селян, що вирощують таку ж самісіньку яловичину…
Безперечно, не менше, ніж дотація українському селянину потрібні прогнозовані ціни і на молоко, і на м’ясо. А цього без зменшення потужного валу імпортної продукції годі сподіватись. Фахівці галузі стверджують, що Україні вкрай необхідний закон про імпортозаміщення, або закон про перевагу вітчизняної продукції перед аналогічною імпортною. Доки цього не станеться, доти й буде молоко дешевшим за воду. Бо й справді - така у нас державна політика…

Григорій ДАВИДЕНКО.