Поточний № 3 (1292)

28.01.2020

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

ДП «Дослідне господарство «Дніпро» ДУ «Інститут зернових культур НААН»: Більше уваги українському насінництву!


24.06.2016

ДП «ДГ «Дніпро» – основна науково-виробнича база Інституту зернових культур НААН, яка забезпечує проведення програм наукових досліджень за програмами: «Зернові культу­ри», «Землеробство», «Сільськогоспо­дарська біотехнологія», «Захист рослин», «Біоенергетичні ресурси». Основний напрямок діяльності підприємства - вирощування та доведення до посівних кондицій оригінального та елітного насіннєвого матеріалу озимих, ярих зернових та зернобобових культур, соняшнику, гібридів кукурудзи різних груп стиглості.

На базі дослідного господарства про­водяться сучасні наукові дослідження, пов’язані із селекцією та насінни­цтвом кукурудзи, розробкою технологій вирощування зернових і олійних культур, зимостійкістю озимих культур, системами обробітку ґрун­ту, захисту рослин від хвороб, шкідників та бур’янів. Над вирішенням проблем зерновиробництва працюють відділи і лабораторії Інституту під керівництвом академіків НААН – В.Цикова, Є.Лебідя; члена-кореспондента НААН А.Черенкова; докторів сільськогосподарських наук – М.Шевченка, М.Кирпи, І.Ткаліча, Т.Сатарової, Г.Філіпова, О.Цилюрика, Ю.Ткаліча; кандидатів наук – В.Черчеля, В.Чабана, І.Гасанової, Е.Федоренка, М.Солодушка, М.Дудки, М.Федька, А.Гирки та ін.

Важливе місце на полях ДГ «Дніпро» займають дослідження із селекції та насінництва кукурудзи під керівництвом академіка Бориса Дзюбецького. За останні 10 років до Держреєстру сортів рослин України занесено понад 70 гібридів кукурудзи груп стиглості ФАО 150-450 та біля 90 їх батьківських форм.

 

ВНАСЛІДОК чіткого дотримання структури сівозмін, навіть у такий непростий рік навесні ми отримали добрі сходи там, де попередниками були зернобобові та на парових площах.

Для доведення насіння до посівних кондицій господарство має власний насіннєвий комплекс, до складу якого входить калібрувальний завод, зерноочисний комплекс, зерносушарка із зерноочисним обладнанням, критий тік, насіннєві склади. Це дає змогу проводити повний цикл робіт – від посіву до продажу готового насіннєвого матеріалу.

До речі, щороку на базі дослідного господарства «Дніпро» проходять наради-семінари регіонального рівня та Міністерства АПК України за участю провідних сільгоспвиробників Дніпропетровської та інших областей. Постійно оновлюється сортова база гібридів кукурудзи, і кожен гібрид має свої особливості, про які охоче розповідають автори-науковці.

Сподіваємось і в цьому році отримати хороші врожаї сільськогосподарських культур. Цього бажаємо і всім нашим колегам-аграріям, які використовують вітчизняний насіннєвий матеріал.

Географія нашого насіння – вся Україна. Але ми хочемо, щоб з нами співпрацювало ще більше аграріїв. І сподіваємось, що виставка «Агро-2016» цьому допоможе. Ми можемо запропонувати сорти озимих пшениць одеської селекції – Ластівка, Голубка Одеська, Місія Одеська, Благодарка Одеська. Звертаємо увагу на новий сорт озимої пшениці Зіра, виведений нашими селекціонерами на полях Синельниківської селекційно-дослідної станції, який дає 5-6 тонн гарантованого врожаю.

У нашому господарстві також представлені гібриди кукурудзи Інституту зернових культур, які сьогодні вирощують у багатьох приватних сільгосппідприємствах та фермерських господарствах Степової зони України. За потенціалом врожайності наші гібриди не поступаються зарубіжним, а в стресові роки навіть перевищують їх. Найбільш розповсюджені у виробництві гібриди кукурудзи Солонянський 298 СВ, Білозірський 295 СВ, Дніпровський 181 СВ, Любава 279 МВ та інші, потенційна врожайність яких сягає 10-13 тонн з гектара. Відомий селекціонер, співавтор понад 200 гібридів, завідувач відділу селекції і насінництва зернових культур ІЗК, академік Борис Дзюбецький переконаний, що гібриди Почаївський 190, ДН Зоряна, ДН Рубін, ДН Хотин відповідають світовому рівню.

На демонстраційному полігоні ДП «Дослідне господарство «Дніпро» представлено близько 150 різноманітних гібридів кукурудзи. Близько 90 гібридів української селекції зареєстровані і вирощуються як на території України, так і за її межами. Так, відомо, що в Білорусі половина посівів кукурудзи складають гібриди української селекції ІЗК 15. А такий гібрид, як ДН Галатея перетнув кордон Євросоюзу і успішно випробовується у Болгарії.

Напевно, вже настав час для визначення пріоритетного розвитку аграрної науки. Твердження деяких дилетантів про те, що треба забрати землю у державних дослідних господарств, розпаювати її та роздати людям, звучать в основному напередодні виборів або інших політичних акцій. Відтак держава повинна визначитись з думкою, що аграрна наука потрібна для підвищення врожайності, родючості ґрунтів, отримання якісного насіннєвого матеріалу українського виробництва. Адже втративши науковий потенціал, мозковий центр селекційної роботи, Україна втратить вітчизняне насінництво, відновити яке буде складно. На сьогодні державою не визначені пріоритети вітчизняної продовольчої політики. Тому важливо приділити більше уваги саме українському насінництву.

Сергій ХОРІШКО, директор ДП «Дослідне господарство «Дніпро» ІЗК НААН, кандидат сільськогосподарських наук.