Поточний № 16 (1404)

05.10.2022

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Естафета зеленбуду в надійних руках


09.03.2013

…Зеленбуд. Так просторічно називають мешканці Синельникового комунальне підприємство обласного підпорядкування «Декоративні культури», яке розташоване поруч із місцевим заповідником.

ЦЕ СПРАВДІ мальовничий куточок рідної природи, куди часто приходять на екскурсії учні місцевих шкіл. Весільні пари також полюбляють мати в сімейному альбомі історичні світлини на фоні рукотворних пейзажів. А побачити тут можна багато. Навіть очі розбігаються перед розмаїттям кольорів найрізноманітніших порід саджанців декоративних дерев і кущів. Тут понад два десятки хвойних, а ще берези, липи, черемха, дуби, калина. Є й екзотичні рослини: сакура японська, платан східний, черешня і яблуня плакучі, безліч ялівців і туй, модрина плакуча, клен фламінго, піхта корейська, а ще багато видів троянд – всього навіть не перелічити.
…Під час славнозвісних реформ у дев’яності роки минулого століття переважна більшість подібних підприємств просто збанкрутіла. Синельниківці вистояли і зберегли свій статус. Чимала заслуга в тому колишнього керівника Віталія Фавійовича Землянка, котрий понад тридцять років очолював колектив. Однак прийшов час піти ветерану на заслужений відпочинок. Його естафету тепер продовжила донька Тетяна Віталіївна. Дехто на перших порах скептично сприймав нове начальство. Тож був авторитет, а це – дівчисько. Однак час показав, що новий керівник, незважаючи на молодість, більш тонко управляє не тільки колективом, а й розширює партнерські зв’язки з суміжниками, аби нарощувати потужності свого зеленого господарства. Наприклад, минулого року їздили за посадковим матеріалом до лісгоспів Карпат і Криму. Обмінюються посівним матеріалом і з суміжниками інших областей України. Так що тепер дещо розшириться асортимент продукції. Свідчення тому – збільшення попиту. Якщо, скажімо, ще два роки тому протягом року продавали саджанців на два мільйони гривень, то в минулому році цей показник зріс удвічі.

– Це не тільки наша заслуга, – пояснює Тетяна Віталіївна, а й збільшений попит на ринку. Якщо в дев’яностих роках так звані дачники активно купували фруктові саджанці для своїх п’ятисоткових наділів, то тепер мода пішла на декоративні культури. Колись підприємство виконувало замовлення переважно для озеленення міст, то тепер різко збільшилося замовлень від приватників, які купують наші саджанці для озеленення своїх садиб, маєтків, називаючи їх родовими гніздами. Окрім хвойних, купують екзотичні, наприклад, вічне дерево платан, сакуру японську, модрину плакучу. Та спочатку приїжджають вибирати, а нам є що показати.
– Саджанці всі завозите чи й самі сієте і вирощуєте?
– Переважно сіємо і спочатку вирощуємо в теплицях. А дорощування здійснюємо на наших грядках. Для цього за підприємством закріплено 170 гектарів земельного фонду. Дехто думає, що цей процес швидкий. Ой, ні. Декоративні саджанці, на відміну від фруктових, ростуть значно повільніше. Наприклад, щоб голуба ялина досягла метрового росту, потрібно не багато, не мало, а десять років.
– Після майже дворічного стажу в ролі одноосібного керівника вам вдалося не тільки утримати виробництво, а й створити дружний колектив з пристойною зарплатою на периферії.
– На цю посаду я прийшла з посади начальника управління праці та соціального захисту населення, де весь час доводилося працювати з людьми. Та й, окрім економічної освіти, маю ще й фах державного управлінця. На практиці підтримую систему творчого порозуміння. Я, як керівник, намагаюсь створити, виходячи з можливостей, максимум умов для робітників. А вони в свою чергу віддячують тим же на виробництві. На сьогодні у нас середня заробітна плата понад три тисячі гривень на місяць. Щороку влітку бажаючі за кошт підприємства мають можливість відпочити в пансіонаті на Чорному морі. А ще дружно відзначаємо разом свята, визначні дати.
– Останнім часом ви почали активно впроваджувати нові форми обслуговування замовників. Якщо колись, як правило, продавали саджанці дерев переважно весною і восени, то тепер цілорічно…
– І дивного в тому немає нічого. Просто ми ввели в практику реалізацію дерев з комом землі. Такий саджанець досить добре приживається на новому місці. А садити його можна навіть взимку в заздалегідь приготовлені ями. Корінь з землею старанно обв’язуємо звичайнісінькою мішковиною. Потім вантажимо на транспорт і в дорогу. Хоча ця робота, признаюсь, не легка. Не кожен може за день викопати і приготувати для реалізації кілька дерев з комом землі. Це – важко. За кордоном для цього є спеціальна техніка, але вона надто дорога і нам не доступна. Ще було у нас кілька замовлень на облаштування газонів і садових галявин біля приватних маєтків. Це на зразок нашого демонстраційного куточка перед адміністративною будівлею підприємства. Наші люди складали і проект, і підбирали культури. Цей дизайнерський бізнес, сподіваюсь, матиме майбутнє.
Знаю, надаєте й благодійну допомогу.
– Не раз допомагали місту в справі озеленення. От тільки серце кров’ю обливається, коли бачиш байдуже ставлення комунальників до висаджених молодих дерев. Це я прирівнюю до недоглянутих діток. Дерева мають приносити нам радість.
– А які ваші плани на перспективу?
– Зберегти те, що маємо, а також примножити досягнення. Люди тягнуться до земної краси, і ми їм в цьому допоможемо. Цього року будуть посаджені нові шкілки нових саджанців, яких раніше не було. А ще мені хотілось би, щоб біля кожної садиби був власний сад з наших дерев. Щоб більше садили парків і скверів. Хай красує земля наша!

Олександр СВЯТИНА.
м. Синельникове. Дніпропетровська область.
На знімках: директор комунального закладу Тетяна Землянко; плантації саджанців.