22.07.2015
На жаль, фітофтора знову з’явилась на кущах помідорів та картоплі. Що робити?
ПРИБРАТИ ПОШКОДЖЕНЕ, ПРОРІДИТИ
Перш за все, видаліть усе вже пошкоджене листя, пообривайте й те, що на стеблі розташоване нижче першої зав’язі й торкається землі, забризкується при поливі або під час дощу. Увага! Починайте цю процедуру зі здорових кущів, аби не переносити заразу від хворих: ваші руки, одяг розповсюджують грибні спори. Не завадить видаляти заодно й зайві пасинки, аби прорідити кущі. І на майбутнє: поливати помідори треба тільки в борозни під корінь, аби вода не потрапляла на листя, бо кожна крапля - відкриті ворота для фітофтори. Усі вражені частини рослини підлягають спалюванню.
ЧАСНИКОМ!
Коли ділянка підготовлена, розчищена, можна братися до лікування хвороби. Як і чим? Народні засоби найрізноманітніші, ви можете використати будь-який із них або почергово всі: вони нешкідливі ні для вас, ні для помідорів, ні для комах. Ось, наприклад, беремо часник (хоч зубки, хоч «стрілки», хоч стебла з листям або все разом) перекручуємо його через м’ясорубку. Пюре такого знадобиться 1,5 склянки й води - 10 літрів. Перемішуємо й даємо настоятися добу. Потім проціджуємо, додаємо 1-2 г марганцю, грамів 30 розчиненого господарського мила (для липучості) і обприскуємо кущі, намагаючись влучити й на нижню частину листя. Через 10 днів процедуру можна повторити, а за потреби й втретє через два тижні.
МОЛОКО З ЙОДОМ
Дуже часто овочівники застосовують обприскування сумішшю молока і йоду. Треба взяти літр знежиреного молока і 15 крапель йоду на 10 л води. Припускається до п’яти таких обробок за сезон. Можна те ж саме зробити й знежиреним кефіром, давши йому спочатку перебродити 2 доби.
НАСТІЙ НА ПОПЕЛІ
Добрий ефект від обприскування настоєм деревного попелу: протягом 3 діб настояти піввідра попелу в 10 л води, періодично перемішуючи. Коли настій відстоїться, треба злити його з осаду, довести до об’єму 30 л і обприскувати рослини, додаючи мило, як завжди (або магазинний приліплювач).
ГОТОВІ ЛІКИ
Якщо у вас є можливість придбати біофунгіциди, можете не заморочуватися з молоком і часником, а скористатися вже готовими препаратами: триходерміном, бактофітом, фітоспорином, фітоцидом, системним фітофлавіном тощо. За використання таких препаратів (за інструкціями на упаковці) терміни до збирання врожаю не більше 2-3 днів, а то й узагалі відсутні. А ще можете придбати в аптеці ліки трихопол (для людей): 6-8 таблеток розчинити в 10 л води. Від такого обприскування вам точно шкоди не буде, радить «Рідне село Україна».
Залишить свій відгук