Поточний № 7 (1395)

16.05.2022

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Фітофтора полюбляє загущені кущі


22.07.2015

На жаль, фітофтора знову з’явилась на кущах помідорів та картоплі. Що робити?

ПРИБРАТИ ПОШКОДЖЕНЕ, ПРОРІДИТИ
Перш за все, видаліть усе вже пошкоджене листя, пообривайте й те, що на стеблі розташоване нижче першої зав’язі й торкається землі, забризкується при поливі або під час дощу. Увага! Починайте цю процедуру зі здорових кущів, аби не переносити заразу від хворих: ваші руки, одяг розповсюджують грибні спори. Не завадить видаляти заодно й зайві пасинки, аби прорідити кущі. І на майбутнє: поливати помідори треба тільки в борозни під корінь, аби вода не потрапляла на листя, бо кожна крапля - відкриті ворота для фітофтори. Усі вражені частини рослини підлягають спалюванню.

ЧАСНИКОМ!
Коли ділянка підготовлена, розчищена, можна братися до лікування хвороби. Як і чим? Народні засоби найрізноманітніші, ви можете використати будь-який із них або почергово всі: вони нешкідливі ні для вас, ні для помідорів, ні для комах. Ось, наприклад, беремо часник (хоч зубки, хоч «стрілки», хоч стебла з листям або все разом) перекручуємо його через м’ясорубку. Пюре такого знадобиться 1,5 склянки й води - 10 літрів. Перемішуємо й даємо настоятися добу. Потім проціджуємо, додаємо 1-2 г марганцю, грамів 30 розчиненого господарського мила (для липучості) і обприскуємо кущі, намагаючись влучити й на нижню частину листя. Через 10 днів процедуру можна повторити, а за потреби й втретє через два тижні.
МОЛОКО З ЙОДОМ
Дуже часто овочівники застосовують обприскування сумішшю молока і йоду. Треба взяти літр знежиреного молока і 15 крапель йоду на 10 л води. Припускається до п’яти таких обробок за сезон. Можна те ж саме зробити й знежиреним кефіром, давши йому спочатку перебродити 2 доби.

НАСТІЙ НА ПОПЕЛІ
Добрий ефект від обприскування настоєм деревного попелу: протягом 3 діб настояти піввідра попелу в 10 л води, періодично перемішуючи. Коли настій відстоїться, треба злити його з осаду, довести до об’єму 30 л і обприскувати рослини, додаючи мило, як завжди (або магазинний приліплювач).

ГОТОВІ ЛІКИ
Якщо у вас є можливість придбати біофунгіциди, можете не заморочуватися з молоком і часником, а скористатися вже готовими препаратами: триходерміном, бактофітом, фітоспорином, фітоцидом, системним фітофлавіном тощо. За використання таких препаратів (за інструкціями на упаковці) терміни до збирання врожаю не більше 2-3 днів, а то й узагалі відсутні. А ще можете придбати в аптеці ліки трихопол (для людей): 6-8 таблеток розчинити в 10 л води. Від такого обприскування вам точно шкоди не буде, радить «Рідне село Україна».