Поточний № 11 (1421)

09.06.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Громадський контроль та публічність


22.10.2014

Це, за словами європарламентаря, є основою демократичного суспільства.

Уже стало традицією, що Дніпропетровськ досить часто відвідують гості з Європи. 17-18 жовтня у місті на Дніпрі з офіційним візитом перебував член Європарламенту від Литовської Республіки Пятрас Ауштрявічюс, який провів низку зустрічей. Зокрема зі студентами Національного гірничого університету, а також із журналістами в обласній організації НСЖУ, де відбулася прес-конференція.

І ХОЧА темою обговорення був виборчий процес: європейський досвід та українські реалії, все ж депутат Європарламенту від Литви досить багато говорив про нагальні проблеми України.

Виявилося, що наш високий литовський гість уболіває за долю української льотчиці, ув’язненої в Росії. До речі, саме Пятрас Ауштрявічюс як депутат Європарламенту ініціював відправлення листа В. Путіну за підписом 61 парламентаря з вимогою визволення Надії Савченко.

- Ми впевнені, що російська сторона робить неприпустиме, незважаючи ні на які міжнародні конвенції і домовленості. Савченко тримають в ув’язненні і застосовують радянські методи психічного впливу. Це не відповідає статусу країни, яка хоче повчати і повчає інших. Ганьба такій країні, - заявив Пятрас Ауштрявічюс. - У листі ми просимо Путіна, щоби в Росії припинили переслідування Надії Савченко і відпустили її.

Говорив депутат Європарламенту про те, що Європейський вибір України – це шлях, якому немає альтернативи.

- Євровибір України не спрямований проти якоїсь третьої країни, - зауважив Пятрас Ауштрявічюс. - Це суверенне право українського народу почати реформи. На своєму досвіді ми знаємо, які вигоди це приносить. Європарламент не відсторонюватиметься від втілення цієї угоди, щоб впродовж 10 років здійснити імплементацію асоціації. Надіємось, що всі слова, які чули від керівництва України, втіляться у конкретні справи.

Представник Литви в Європарламенті говорив і про те, що Угода про асоціацію з Україною є дещо ширшою від тієї, яку у 1996 році підписала Литва, тому що включає в себе секторальну співпрацю. Наприклад, в сільському господарстві Україна бере на себе зобов’язання гармонізувати законодавство з 50-60 директивами щодо стандартизації, переробки тощо. Вимоги якості для цієї галузі стануть зовсім іншими. Це буде стосуватися кожного сільгоспвиробника.

- Для впровадження асоціації потрібна активна участь суспільства, - переконаний Пятрас Ауштрявічюс. - Якщо воно не стане учасником цих процесів, якщо не буде запроваджено демократичний контроль, то асоціація лишиться офіційною діяльністю на рівні політики.

Майбутнє України – це не тільки вищий рівень конкурентоспроможності всіх галузей виробництва України, це суспільство, готове до змін. Потрібна ефективна участь широкої громадськості. Бізнес, вузи, пенсіонери – словом все українське суспільство має згуртуватись для перемін, які прийдуть в Україну.

З четверга Пятрас Ауштрявічюс разом із ще 14 європарламентарями прибудуть у ролі спостерігачів на виборчі дільниці від Харкова до Львова і Одеси. Загалом Україна відкрита для спостерігачів. Їх прибуде не одна тисяча.

Литовський депутат Європарламенту висловив своє здивування, що в Україні на виборах «крутяться» такі великі гроші, які спрямовані не тільки на інформування.

- У нас не забороняється, щоб підприємницькі компанії фінансували вибори. Але у нас великі обмеження, що можна роздавати під час виборчої кампанії. Політик не повинен асоціюватися з продуктами. Якщо календар, це нормально, Німці, наприклад, дозволяють дарувати цукерки. Але загалом не гроші повинні вирішувати, а програма, - вважає Пятрас Ауштрявічюс.

На запитання журналістів, чи нормальним є те, що в нинішній виборчій кампанії беруть участь багато представників медіа, європарламентар відповів, що політики повинні вміти доступно роз’яснювати ситуацію, як бабуся онукам. Тому нормально, якщо в політику йдуть журналісти, які уміють спілкуватися з людьми, вміють донести інформацію до широкого загалу. Тому журналісти, економісти, юристи, на думку Пятраса Ауштрявічюса, - це професії, які найбільше підходять для політики.

І ще литовський політик порадив виборцям і особливо журналістам тримати політичну пам’ять. Для цього треба залишати листівки, щоб через рік, через два зателефонувати і спитати, що зробив той чи інший обраний депутат з обіцяного у передвиборній програмі. Громадський контроль, публічність – це основа демократичного суспільства, яке розбудовує Україна.

Яна ОЛЕКСЮК.