Поточний № 15 (1425)

03.10.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Хліборобські традиції Верхньодніпровщини


17.11.2011

Щорічно третьої неділі листопада українські аграрії святкують своє професійне свято - День працівників сільського господарства та підбивають підсумки своїх досягнень і здобутків.

Цього року на Верхньодніпровщині вирощений і зібраний рекордний урожай зернових культур з площі 36,3 тисячі гектарів, валовий збір яких становить 160,2 тис. тонн, при середній урожайності 44,1 ц/га, у тому числі: озимої пшениці - 35,6 ц/га, ярої - 35,4 ц/га, озимого ячменю - 23,7 ц/га, ярого - 23,8 ц/га, проса - 22,9 ц/га, гречки - 11,8 ц/га, кукурудзи на зерно - 66,0 ц/га.  Вагомий внесок у районний ужинок внесли ТОВ Агрофірма «Мишурин Ріг» - 7,2 тис. тонн; ТОВ «Унірем-Агро–Плюс» - 6,4 тис. тонн; ТОВ «Агрохімія» - 5,7 тис. тонн; ТОВ Племзавод «Любомирівка» - 3,6 тис. тонн.
Високу врожайність зернових отримано у ТОВ «Агро-Самара» - 49,1 ц/га; ТОВ «Мишурин Ріг» - 44,8 ц/га; ТОВ «Агрохімія» - 36,8 ц/га; ДП «Перспектива- 37,5 ц/га; ФГ «Чумак» - 58,6 ц/га; ФГ «Агромир» - 54,5ц/га; ФГ «Явір» - 43,0 ц/га.
Завершено збирання кукурудзи на зерно. З площі 13,1 тис. га намолочено 86,8 тис. тонн зерна при середній урожайності близько 70 ц/га.
Значний внесок у збирання врожаю кукурудзи на зерно внесло ТОВ «Правобережне», очолюване досвідченим і перспективним керівником Сергієм Нехом. З площі 2,3 тис. га тут намолочено 21,4 тис. тонн зерна при урожайності 95,2 ц/га. Такі здобутки досягаються завдяки впровадженню новітніх технологій, дотриманню вимог агротехніки, використанню якісних сортів та гібридів.
Також вище районного показника урожайність кукурудзи склала у ТОВ «Агро-Самара» - 103,2 ц/га; ТОВ «Агрохімія» - 89,5 ц/га; ТОВ «Мишурин Ріг» - 67,3 ц/га; ФГ «Колос» - 112,7 ц/га; ФГ АФ «Чумак» - 108,3 ц/га; СФГ «Іванково» - 78,8 ц/га.
Завершено у районі і збирання соняшнику. З площі 14,1 тис. га намолочено 29,5 тис. тонн насіння при середній урожайності 21 ц/га.
Завдяки копіткій, злагодженій роботі господарств досягнуто рекордного за останні п‘ять років врожаю зернових культур. Отже, підтверджується той факт, що врожай залежить не лише від погодних умов, але й від організації робіт, дотримання агротехнології та майстерності хліборобів, їх уміння трудитися на землі.
Землероби району завершують комплекс осінньо-польових робіт. У зв’язку з несприятливими погодно-кліматичними умовами, що склались нинішньої осені, а саме - відсутність опадів, що призвело до отримання слабких і зріджених сходів озимих культур та значно зменшило надію на отримання майбутнього урожаю озимих зернових, господарства району змушені змінювати структуру посівних площ під урожай-2012. Але керівниками господарств спільно з управлінням агропромислового розвитку розробляється структура посівних площ з повним дотриманням зернової та технічної групи. Площі, на яких не буде отримано сходів озимих культур, планується пересіяти кукурудзою і ярою пшеницею.
Майже завершено зяблевий обробіток ґрунту. Засипано насіння ярих зернових, створено перехідний резервний фонд насіння озимих під урожай 2013 року.
У галузі тваринництва за десять місяців поточного року вироблено 8,5 тис. тонн молока, майже 2 тис. тонн м’яса, 63,4 млн. штук яєць. Поголів’я великої рогатої худоби налічує 3,4 тис. голів, у тому числі корів - 2,1 тис., свиней - 12 тис. голів, птиці - 446 тис. голів
Кращими господарствами, які займаються тваринництвом, у районі є ТОВ «Племкомплекс», ТОВ «Союз-Даг», ФГ «Агрофірма Чумак», СТОВ «Дніпро-Н».
Лідерами тваринницької галузі Верхньодніпровщини є:
ТОВ «Племкомплекс». Спеціалізується на вирощуванні товарних свиней. На сьогодні чисельність поголів’я тут складає 4,2 тис. голів. Впровадження новітніх технологій, спрямованих на зменшення затрат при годівлі та утриманні свиней, відтворенні поголів’я, зокрема, впровадження комп’ютерної програми із забезпечення селекційної роботи та товарного виробництва сільськогосподарської продукції «Вепр» дало можливість господарству отримувати свинину першої категорії, яка користується значним попитом у переробників.
ТОВ «Союз ДАГ». Спеціалізується на виробництві товарного яйця, є яскравим прикладом впровадження досягнень науки у виробництво. На площі 8 гектарів утримується 350 тис. голів птиці, а річне виробництво яєць складає більше 60 млн. штук. Використання високотехнологічних процесів з утримання, годівлі птиці та виробництва яєць дає можливість при мінімальних затратах отримувати конкурентоспроможну продукцію. Завдяки автоматизації усіх ланок виробництва навантаження на одну пташницю доведено до 31 тис. голів птиці.
ФГ «Агрофірма Чумак». Спеціалізується на виробництві молока та м’яса. Є зразком того, що не лише великотоварні виробництва, а й фермери спроможні розвивати галузь тваринництва і мати з цього зиск. Господарство за рік збільшило поголів’я ВРХ на 74 голови, у тому числі корів на 40 голів за рахунок власного відтворення і налічує понад 500 голів ВРХ, у тому числі 174 корови та близько 1000 голів свиней. Завдяки злагодженій роботі тваринницького колективу виробництво продукції є рентабельним і продовжує нарощуватись. У господарстві проводиться селекційна робота з покращення генетичних можливостей тварин та доведення надою молока до 6-8 тис. кг за рік. Ведеться будівництво комплексу з виробництву молока на 200 корів.
СТОВ «Дніпро-Н». Тут, зрозумівши переваги комплексного ведення галузей сільського господарства, почали розбудовувати галузь тваринництва. За останні п‘ять років чисельність поголів’я великої рогатої худоби зросла і становить близько 90 голів, із них 20 голів корів. Крім цього, в товаристві утримується 400 голів свиней. Завдяки розвитку тваринництва збільшилось чисельність працівників, цілорічно зайнятих у сільському господарстві, щомісячно надходять кошти для потреб господарства від реалізації продукції тваринництва. Подальший розвиток цієї галузі, за словами досвідченого керівника Анатолія Кукси, дасть можливість створення додаткових робочих місць та поліпшить фінансовий стан господарства.
Є впевненість, що цільова програма розвитку тваринницької галузі району буде виконана і в наступному році показники перевищать цьогорічні. Маємо надію, що до нас прийдуть нові інвестиції, які підтримають розвиток тваринництва і повернуть колишню славу Верхньодніпровщини.
Неможливо сьогодні у сільському господарстві мати високі досягнення без належної матеріально-технічної бази. У поточному році держава фінансувала кошти під лізингову програму придбання сільськогосподарської техніки, завдяки чому поліпшилась матеріально-технічна база господарств. За цією програмою та за власні кошти господарствами району придбано 6 новітніх зернозбиральних комбайнів, 9 енергонасичених тракторів, ряд іншої технологічної техніки. Завдяки відповідальному ставленню до своїх обов’язків інженерно-технічних служб господарств району готовність техніки підтримується на належному рівні. У цьому плані слід відзначити інженерні служби ТОВ «Агрохімія» ТОВ «Союз-Терра З», ТОВ «Правобережне» СФГ «Романцівське», ФГ «Явір», ФГ «ВінеСА», ФГ «АФ Чумак».
Зростання обсягів виробництва дозволило сільгосппідприємствам підвищити у цьому році рівень заробітної плати у порівнянні з минулим роком на 24 відсотки. За десять місяців 2011-го середньомісячна заробітна плата одного працівника склала 1835 гривень.
Завершуються розрахунки сільгосппідприємств за оренду земельних та майнових паїв. Серед кращих господарств, які вже розрахувалися з пайовиками, слід відзначити ТОВ «Правобережне», ТОВ «Агро-Самара», ТОВ «Племзавод Любомирівка», ПП «СТД-Агро», СФГ «Романцівське», ФГ «Явір».
Відомо, що здобутки на виробництві значною мірою залежать від організаційної роботи керівників, трудового внеску, професійної майстерності, дисципліни праці. Справжньою кузнею кадрів з підготовки висококваліфікованих спеціалістів для села за всіма напрямками аграрної сфери в районі є Верхньодніпровський коледж Дніпропетровського державного аграрного університету. Сьогодні коледж готує фахівців за чотирма спеціальностями: бухгалтерський облік, правознавство, фінанси і кредит, економіка підприємства.
Дніпродзержинський центр підготовки та перепідготовки робочих кадрів будівництва і автотранспорту випускає фахівців за професіями: механізатор, водій автомобіля, слюсар-ремонтник, токар.
Велика подяка педагогічним колективам цих навчальних закладів за їх сумлінну та благородну працю з підготовки спеціалістів для села.
Сьогодні слід також привітати зі святом і подякувати за багаторічну працю у сільськогосподарському виробництві наших ветеранів праці, побажати їм міцного здоров’я, щастя та добробуту. Це Іван Іванович Бичко, Василь Федотович Геня, Єлизавета Григорівна Таранущенко, Гліб Микитович Сорока, Михайло Миколайович Тринитко, Олег Юрійович Павленко, Алла Леонідівна Чуприна, Людмила Олексіївна Єрохіна, Юрій Миколайович Ковальов, Іван Іванович Ступніченко, Любов Федорівна Базєлєй, Віталій Михайлович Соколов, Лідія Олексіївна Омельченко та багато інших.
Завдяки злагодженій роботі райдержадміністрації, управління агропромислового розвитку та розумінню керівників господарств у районі дбають про належний санітарний стан. Майже в усіх господарствах керівники навчились раціонально використовувати земельний потенціал.
Стабільності у виробництві, поліпшенню розвитку соціальної сфери, а саме: умов соціально-культурного обслуговування, збільшенню обсягів будівництва газопроводів та водопровідних мереж сприяють злагоджена організаційна робота районної державної адміністрації, районної ради, управління агропромислового розвитку, органів місцевого самоврядування та інших установ і структурних підрозділів.
Дорогі селяни, завдяки вашій нелегкій, але почесній праці живе українське село. Україна споконвіку була аграрної державою, тож свято День працівників сільського господарства відзначається на державному рівні, вшановується наполеглива праця трудівників полів і ферм, які забезпечують продовольчу безпеку країни. Хай це свято додасть вам віри і надії щодо подальшого розвитку агропромислового комплексу, відродження села, на краще майбуття.

Василь ГАПИЧ, начальник районного управління агропромислового розвитку Верхньодніпровської РДА.