Поточний № 15 (1425)

29.09.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Інвестиції в майбутнє полтавського села


22.06.2012

Полтавщина - агропромисловий регіон, який по праву вважається одним із кращих у галузі рослинництва і тваринництва. Найбільший виробник зерна за підсумками минулого року.
Один із лідерів щодо інвестицій в АПК та за динамікою соціального розвитку села.
На Полтавщині успішно впроваджуються цільові програми в галузі АПК та в соціальній сфері сільських територій. На прохання «СН» про ці напрямки розповідає голова Полтавської облдержадміністрації Олександр Удовіченко.

ДОЛЯ поставилась до Полтавщини з особливою щирістю, наділивши її безцінними природними дарами та працелюбними людьми. Родючі чорноземи, цілющі мінеральні води створюють особливий неповторний колорит краю.
І, звичайно ж, розвинуте сільське господарство, що складає основу економічної бази області. У процесі реформування аграрного сектора створено 522 підприємства ринкового типу. За обсягами виробництва валової продукції Полтавщина займає шосте, а у розрахунку на одну особу та за темпами зростання – четверте місце в Україні.
Не можу без особливої гордості не сказати про те, що область лідирує серед регіонів України за кількістю поголів’я ВРХ, дійних корів та з виробництва молока. Продуктивність худоби постійно зростає.
Загалом область динамічно розвивається, про це свідчить той факт, що проблемних питань, пов’язаних з кредитуванням сільгоспвиробників немає. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік» передбачено видатки на фінансування низки програм щодо підтримки підприємств агропромислового комплексу.
За останні роки визначилась чітка тенденція до зростання заробітної плати у сільському господарстві, яке довго і незаслужено вважалося низькооплачуваним. Зараз середньомісячний показник складає 1934 гривні.
Я задоволений і рівнем виплат орендної плати. Приміром, розрахунки з людьми щодо оренди їхніх земельних паїв згідно з укладеними договорами, здійснені на 107,2 відсотка. Селянам видано 606,8 мільйона гривень орендної плати, в середньому на один пай ця сума складає 2250 гривень.
Рівень виплати орендної плати за використання земельних паїв становить в області 4,2 відсотка вартості землі, визначеної відповідно до законодавства. Це один з найвищих показників в Україні!
Саме Полтавщина, і думаю, що не випадково, обрана центром соціальних ініціатив та інвестицій в АПК.
Так, за ініціативи Міністерства аграрної політики та продовольства і особисто, міністра Миколи Присяжнюка запроваджена програма «Рідне село», спрямована на стимулювання розвитку малих та середніх сільгоспвиробників.
Ця унікальна програма соціальних ініціатив викликала неабиякий інтерес у представників влади всіх рівнів – від державної міністерської до голів обласних держадміністрацій, представників міжнародних організацій, проектів технічної допомоги, які діють в Україні, представників Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, асоціацій фермерів та приватних землевласників, профспілки працівників агропромислового комплексу.
Основний принцип, що пропонується ініціативою – розвиток сільськогосподарської кооперації. Міністр аграрної політики, ініціатор проекту Микола Присяжнюк вважає, що створення системи кооперації дасть змогу дрібному виробнику отримати державну підтримку і пришвидшити доступ до кредитних ресурсів.
Навесні облрада прийняла програму соціального розвитку сільських населених пунктів на 2012 рік. І робота з подальшого відродження соціальної інфраструктури активно ведеться у всіх сільських районах. Заплановано освоїти на ці цілі майже 140 мільйонів гривень.
Що стосується перспектив аграрного виробництва, то важливо підкреслити те, без чого Полтавщина не стала б такою, якою є сьогодні.
Вже до кінця року планується провести будівництво та реконструкцію більше тридцяти тваринницьких об’єктів загальною вартістю 840,5 мільйона гривень.
Російські інвестори за найсучаснішими технологіями завершили реконструкцію свинокомплексу із замкнутим циклом виробництва ТОВ «Бєлгранкорм-Полтавщина» на 2500 голів основних свиноматок.
За рахунок зарубіжних інвестицій розпочато будівництво свинокомплексу ТОВ «ХАКА. УА Свинокомплекси Полтава» в Полтавському районі на 1260 свиноматок за сучасними німецькими технологіями.
На базі ТОВ «Докучаєвські чорноземи» ізраїльська фірма «М.А.Д.» планує побудувати комплекс виробничою потужністю 13 тисяч тонн індичого м’яса, що, безумовно, вплине на підвищення рівня його споживання.
У селі Білики Кобеляцького району цьогоріч розпочато реалізацію інвестиційного проекту, який передбачає реконструкцію приміщень давно не діючого комплексу з відгодівлі ВРХ та створення виробничої інфраструктури з вирощування свиней з річною потужністю 5,5 тисячі тонн м’яса в живій вазі.
Комплекс розрахований на утримання 3,5 тисяч свиноматок, а в цілому – 55 тисяч свиней.
Терміни реалізації цього масштабного проекту дуже стислі – вже в травні наступного року його планують вивести на виробничу потужність в обсязі 460 тонн м’яса на місяць. Проектом передбачається не лише реконструкція старих приміщень, а й спорудження нових каналізаційних систем із облаштуванням каналізаційно-насосної станції, оновлення газо-, водо- та електромереж, очисних споруд. Виробництво має працювати по замкнутому циклу – від репродукції поросят до їх відгодівлі та реалізації.
Вважаю, такі зміни надзвичайно позитивними і знаковими, а саме тваринницьку галузь – пріоритетною для області.
Адже це висока зайнятість населення, і, водночас, потужний стимул для розвитку рослинництва.
Тільки на першому етапі на комплексі буде створено до ста робочих місць, а в перспективі 400-500. Перша група спеціалістів вже навчається в Росії. Це найбільший проект в області після широкомасштабного проекту в галузі свинарства, який здійснює «НВП «Глобинський свинокомплекс».
Загалом, в області реалізується 19 інвестиційних проектів загальною вартістю в один мільярд гривень!
Тож є всі підстави для оптимізму, а такі слова, як криза і занепад – не для нас. Полтавщина аграрна – це ознака поступального й динамічного розвитку.

Підготувала Лариса НЕСІНА.