Поточний № 16 (1404)

29.09.2022

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Карантинній службі України - 19 Держінспекції з карантину рослин по Дніпропетровській області - 80


22.06.2012

Державній карантинній службі України виповнюється 19 років з дня заснування. 30 червня 1993 року – день, коли Верховна Рада прийняла Закон України «Про карантин рослин». Ця дата і є офіційною датою створення національної служби карантину рослин України. Державна служба з карантину рослин – це компетентний орган, відповідальний за реалізацію державної політики у сфері карантину та безпеки рослин.
Державна інспекція з карантину рослин по Дніпропетровській області створена у лютому 1932 року. Отже, 2012 рік для інспекції - ювілейний, їй виповнилось 80 років. Ювілеї – це завжди осмислення пройденого шляху, це вагомі здобутки і перемоги.
Протягом 80 років інспекцією пройдений значний шлях становлення та розвитку. На початку Великої Вітчизняної війни карантинна інспекція призупинила свою діяльність, поновила її після звільнення від фашистських загарбників у жовтні 1943 року. Основними завданнями на той час були організація та проведення боротьби з карантинними об’єктами, контроль, популяризація карантинних заходів та впровадження новітніх засобів боротьби з карантинними організмами в сільськогосподарське виробництво.
Метою діяльності інспекції сьогодні є дотримання чинного законодавства з карантину рослин, постанов, наказів та інструкцій з питань виробництва, заготівлі, транспортування, зберігання, переробки, реалізації, використання насіння і посадкового матеріалу, рослин і продукції рослинного походження.
Дніпропетровська область є внутрішньою областю України, яка межує з сімома областями (Донецька, Запорізька, Кіровоградська, Миколаївська, Полтавська, Харківська, Херсонська).
До складу інспекції входять два пункти пропуску з карантину рослин на державному кордоні в міжнародних аеропортах Дніпропетровська та Кривого Рогу, 6 міжрайонних пунктів з карантину рослин, пункти з карантину рослин у великих промислових регіонах області та обласна карантинна лабораторія. Для порівняння: в 60-ті роки ХХ століття, коли рівень міжнародної торгівлі та переміщення через кордон продукції рослинного походження був незначний, в інспекції працювали 10 чоловік, з них – 6 інспекторів, зараз працює 31 інспектор. Провідний спеціаліст, державний інспектор сьогодні - основна посадова особа в інспекції.

Ми звернулись з проханням розповісти про колектив, про роботу інспекції до її начальника, кандидата сільськогосподарських наук, заслуженого працівника сільського господарства України Анатолія Хорішка. Ось що він розповів:

- Колектив інспекції сьогодні працює як єдиний злагоджений механізм, де кожен відповідально й творчо виконує свої обов‘язки, де серед співробітників немає байдужих, випадкових людей. Ми, як і всі державні структури, намагаємось відповідати вимогам області - лідера в питаннях європейської інтеграції, та підтримувати ініціативи губернатора Олександра Юрійовича Вілкула, справжнього новатора та реформатора з впровадження соціальних ініціатив Президента України, які спрямовані на покращення якості життя та добробуту людей.
- Анатолію Іллічу, розкажіть про завдання, які сьогодні стоять перед інспекцією?
- У масштабах області ми проводимо фітосанітарні заходи з охорони території області від занесення регульованих шкідливих організмів, заходи по локалізації, ліквідації карантинних організмів. Фітосанітарія – це унікальний інструментарій створення та забезпечення екологічної рівноваги співіснування людини, культурної рослини, інших біологічних організмів нашої планети. Через Дніпропетровщину проходить транспортний коридор, вантажі йдуть транзитом на всю Україну та в Європу, а також у зворотному напрямку. Державним інспекторам необхідно бути пильними, щоб не допустити при огляді завезених екзотичних фруктів, овочів, квітково-декоративних рослин, лісових та інших культур проникнення карантинних та регульованих шкідливих організмів, які відсутні на території нашої держави. Важливий напрямок у роботі – контроль за виконанням фітосанітарних заходів суб‘єктами господарювання. Значна увага приділяється обстеженню насіннєвих фондів у сільськогосподарських підприємствах, перевірці фітосанітарної документації при вирощуванні, заготівлі, переробці, вивезенні, ввезенні, реалізації об‘єктів регулювання.
- Яким чином ви співпрацюєте з місцевою владою, керівниками агроформувань?
- Дійсно, результат нашої роботи залежить від багатьох чинників. Традиційними для інспекції стали виїзні семінари-практикуми разом з представниками влади, суб‘єктами господарювання, щоб привести території районів в належний фітосанітарний стан та з метою недопущення поширення карантинних та інших шкідливих організмів. Такі семінари вже пройшли в Магдалинівському, Павлоградському, Юр‘ївському, Нікопольському районах. Нещодавно змістовна нарада пройшла в Софіївському районі, результатом якої став підписаний протокол спільних дій райради та карантинної інспекції з покращення фітосанітарного стану району. Таку роботу будемо продовжувати й надалі.
- Напевно, як і в кожної служби, у вас є першочергові, невідкладні завдання. Які вони і у який спосіб вирішуються?

- Першочергове завдання, яке сьогодні на контролі – боротьба з амброзією полинолистою. Наша інспекція разом з головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрації ініціювала прийняття регіональної Програми на 2012-2026 роки з локалізації та ліквідації амброзії полинолистої та інших карантинних організмів на території Дніпропетровської області. Така Програма вже прийнята і, сподіваємось, що вона стане частиною комплексу регіональних програм, спрямованих на захист здоров‘я мешканців Дніпропетровщини та поліпшення її екологічного стану. Зважаючи на те, що амброзія має велику життєздатність, Програма розрахована на 15 років. Для втілення цієї Програми в життя будемо тісно співпрацювати і з землевласниками, і з сільськими, селищними, міськими радами. Бо дотримання для нас «правила чистого дому», про яке сьогодні так багато говорять і лікарі, і екологи, є важливою складовою нашої роботи. Доречно, думаю, наголосити, що державна інспекція з карантину рослин продовжуватиме роботу щодо співпраці з органами виконавчої влади та місцевими органами самоврядування, митними органами, науковими установами, УМВС та УДАІ з проведення спільних фітосанітарних заходів у Дніпропетровській області.
- Не секрет, що доволі часто державні структури недостатньо забезпечені комфортними умовами праці та необхідною для виконання своїх службових обов’язків оргтехнікою, транспортом. Як ця проблема вирішується на рівні облдержкарантину?
- Для успішного виконання вимог Закону України «Про карантин рослин», нормативно-правових документів у сфері карантину рослин, міжнародних договорів, конвенцій та угод у зв’язку зі зростанням торгово-економічних відносин з іншими країнами, підвищення вимог до фітосанітарного стану як експортних, так і імпортних об’єктів регулювання, а також у зв’язку зі вступом України до СОТ створені комфортні умови для роботи: всі підрозділи карантинної інспекції оснащені сучасним обладнанням, оргтехнікою, мають доступ до мережі Інтернет та працюють у програмі «Бухгалтерія 1С.8». Для оперативної роботи забезпечені стаціонарним, мобільним телефонним зв’язком, відеозв’язком, скайпом, службовим автотранспортом.
- У переддень свята прийнято називати кращих. Чи є такі в очолюваній Вами службі?
- Звичайно, у кожному колективі є лідери, є виконавці і люди, які хочуть стати кращими. За виробничими, фінансовими показниками можна назвати кращих з виконання своїх повноважень. Це керівник Нікопольського міжрайонного пункту з карантину рослин, державний інспектор Олег Сазонов зі своєю дружиною Ольгою. Олексій Хроленко з Криворізького МРП не лише високопрофесійно виконує свої повноваження державного інспектора, а є одним із кращих пасічників Дніпропетровщини. Керівник Новомосковського МПКР Павло Сидорчук вміло поєднує спеціальні знання з практичною роботою. З червоним дипломом закінчила Дніпропетровський державний агроуніверситет і добре зарекомендувала себе керівник П’ятихатського міжрайонного пункту з карантину рослин Валентина Сидоренко. Принципова і відповідальна, вона постійно співпрацює з наукою, товаровиробниками, контролює підприємців, при потребі використовуючи один із найдієвіших методів впливу за невиконання фітосанітарних заходів – адмінштрафи. А в цілому у нас багато чудових, відповідальних людей, які належно роблять свою справу.
- Від злагодженої роботи інспекції з карантину рослин залежить не лише стан нашого довкілля, а й здоров’я нації. Наскільки Ви це усвідомлюєте?
- Дійсно, ми усвідомлюємо велику моральну відповідальність перед людьми за безпечний фітосанітарний стан, безпечні довкілля та екологію. Наш обов‘язок – захистити довкілля від негативних впливів життєдіяльності людини, від природних шкідливих організмів. Я щиро вдячний своїм колегам за сумлінне ставлення до праці.
У переддень свята шлю щирі вітання всім працівникам інспекції з професійним святом із найкращими побажаннями міцного здоров‘я, невичерпної енергії, нових звершень, трудових здобутків, світлих життєвих обріїв, добра, щастя, задоволення від своєї, такої потрібної людям, праці.

Розмову вів Олексій ГУДЕНКО.

Роботу робить команда

Під час розмови начальник Державної інспекції з карантину рослин по Дніпропетровській області Анатолій Хорішко постійно наголошував, що успіх роботи будь-якого колективу залежить у першу чергу від злагоджених дій команди.


- За належних умов праці підвищується і віддача, і відповідальність кожного за сумлінне виконання своїх посадових обов‘язків, - говорить старший інспектор з кадрів Леся Клочкова. Головний спеціаліст з внутрішнього карантину Віталій Коваленко наголосив, що головне в роботі - це результативність. Вона включає і якісне проведення обстежень території області, і плідну співпрацю з місцевими органами самоврядування, і роз’яснювальну роботу серед фізичних та юридичних осіб, і пропаганду знань по боротьбі з амброзією полинолистою, і безпосередню фахову роботу. Завдяки зусиллям державних інспекторів було скасовано карантинний режим майже на 230 тис. га сільськогосподарських та інших угідь, виявлено та недопущено до ввезення на територію області відсутніх в Україні карантинних організмів - арахісового зерноїда, чорну цитрусову білокрилу, тютюнову білокрилу, стеблову нематоду. Ввійшли в практику роботи нотифікації (випадки невідповідності імпортованого вантажу встановленим фітосанітарним вимогам). За 2011 рік державними інспекторами видано 23 нотифікації. Керівництво облдержкарантину щиро дякує за сумлінну роботу провідним спеціалістам - державним інспекторам Олегу Сазонову, Олексію Хроленку, Валентині Сидоренко, Павлу Сидорчуку.
Колектив бухгалтерії, очолюваний головним бухгалтером Іриною Погребняк, забезпечує суворий контроль за недопущенням нецільового використання державних коштів та суворим дотриманням законодавства щодо нарахування заробітної плати та своєчасної здачі звітів, впроваджує в роботу новітні комп’ютерні програми.
Для завідувача карантинної лабораторії Павла Іванченка лабораторія - його гордість. Тут працюють 5 провідних спеціалістів та технік. Це Ірина Галич, провідний спеціаліст-ентомолог, Ганна Костинчук, провідний спеціаліст-фітогельмінтолог, Ярослава Бакланова, провідний спеціаліст - бактеріолог, Олена Пилявська, провідний спеціаліст-фітопатолог, провідний спеціаліст-герболог Наталя Євтушенко.
Лабораторія атестована центром «Украгростандартсертифікація» на право проведення ентомологічного, мікологічного, бактеріологічного, фітогельмінтологічного, гербологічного аналізів, забезпечена всім необхідним обладнанням. Спеціалісти лабораторії проводять фітосанітарну експертизу, щоб вчасно виявити та ідентифікувати регульовані шкідливі організми та не допустити їх розповсюдження. Саме ці люди надають практичні рекомендації державним інспекторам щодо контролю та боротьби з карантинними та некарантинними шкідниками.
Правову підтримку для працівників карантинної інспекції здійснює юрист Олена Шай, яка знайомить працівників з новими нормативними актами та змінами в чинному законодавстві, консультує з організаційно-правових та юридичних питань, представляє інтереси інспекції в судах, інших установах і організаціях, співпрацює з прокуратурою щодо державного нагляду у сфері господарської діяльності та проведення перевірок. Аналізуючи акти планових перевірок, говорить, що за 2011 рік проведено 430 перевірок суб‘єктів господарювання, за 4 місяці 2012 року - 99. Як і завжди, - зазначає юрист, - одним із показників у роботі державних інспекторів є кількість складених протоколів про адміністративні правопорушення. За 2011 рік кількість адміністративних штрафів склала 523 на суму 59 823 грн., за 4 місяці 2012 року - 30 на суму 4 182 грн.
Про колектив як велику дружну сім‘ю говорив голова профспілки Юрій Зеря. У колективі цінуються взаємопідтримка, взаємодопомога, змістовне дозвілля. Добре зарекомендувало себе рейтингове оцінювання професійних навичок кожного працівника інспекції, за результатами якого найкращі нагороджуються за високі здобутки кубками та дипломами. Прийнятий колективний договір гарантує співробітникам надійний соціальний захист - оплачувані відпустки для відпочинку та навчання, оплачувані лікарняні, матеріальну допомогу на оздоровлення. З особливою турботою ставляться в колективі до ветеранів: навідують їх, вітають зі святами, надають матеріальну допомогу та продуктові набори.