Поточний № 11 (1421)

03.06.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Кавказькі «домушники»


27.02.2013

Квартирні крадіжки «бригадним методом» - одна з основних спеціалізацій кавказьких злочинних угруповань. Професійні «домушники» ретельно готуються до скоєння злочинів і обкрадають, як правило, оселі заможних громадян.

ЗАЗВИЧАЙ влітку міліцейська статистика фіксує сплеск квартирних крадіжок. Саме тоді крадії-«домушники» заступають, так би мовити, на напружену «трудову вахту». І це цілком зрозуміло, адже влітку громадяни їдуть на відпочинок, залишаючи в квартирах практично без нагляду чимало цінних речей, що й приваблює «домушників» - так на жаргоні називають квартирних крадіїв.
Аналізуючи матеріали порушених по фактах квартирних крадіжок кримінальних справ, оперативники карного розшуку по «почерку» скоєння злочинів зробили висновок, що серія «обносів» (крадіжок) з осель громадян – справа рук однієї злочинної групи. Методи, які застосовували крадії, свідчили, що вони не новачки і мають солідний кримінальний стаж.
Правоохоронці отримали оперативну інформацію, що готується квартирна крадіжка з однієї з осель по вулиці генерала Карпенка у Миколаєві. У визначений день оперативники влаштували засідки на подвір‘ї багатоповерхівки і у під‘їзді. Один з оперативників з рацією у руках причаївся за трубою сміттєпровода на останньому поверху будинку, пішли хвилини напруженого чекання… Близько 11-ї години біля під‘їзду зупинився автомобіль «ДЕУ-Леганза» білого кольору. Водій залишився сидіти за кермом, а з салону автівки вийшли троє підозрілих чоловіків і рушили до багатоповерхівки. Один з трійці залишився внизу, а двоє інших «гостей» піднялись на четвертий поверх. Швидкими, добре відпрацьованими професійними рухами один з «домушників» зламав замок на дверях наміченої квартири, і зловмисники зайшли всередину. Через деякий час чоловіки вийшли з вкраденими речами. Один з оперативників по рації повідомив про це старшого опергрупи, а далі все відбувалось майже блискавично. Як тільки крадії сіли у салон, дві міліцейські автівки блокували білий «ДЕУ». З авто вискочили озброєні пістолетами Макарова оперативники карного розшуку. Водій «ДЕУ» швидко заблокував двері зсередини. Однак удар руків‘ям пістолета по лобовому склу примусив зловмисника відкрити двері. Оперативники провели силове затримання підозрюваних. У той же час, зловмиснику, що переховувався у під‘їзді, скориставшись ситуацією, вдалось зникнути з місця скоєння злочину. На маршрутному таксі втікач добрався до Одеси, де сподівався відсидітись у своїх знайомих земляків-кавказців.
Тим часом затриманих доставили до управління карного розшуку. У валізі одного із затриманих знайшли викрадені з квартири речі й крадійський інструмент – відмички, викрутки й інше. На допитах крадії повідомили й одеську адресу, де переховувався утікач. До Одеси виїхала опергрупа, яка за вказаною адресою і затримала кавказця. В ході слідства вдалось з‘ясувати, як формувалась ця злочинна група, як «домушники» обирали об‘єкти для «обносів» і як реально обкрадали оселі своїх жертв. Очолював цю групу квартирних крадіїв 29-річний колишній спортсмен-важкоатлет на прізвисько Вельвет. Він вже відбував покарання у місцях позбавлення волі за завдання важких тілесних ушкоджень. До групи входили ще двоє кавказців віком 34 і 37 років. Наркомани зі стажем, вони відбували покарання разом з Вельветом в одній з колоній на території Миколаївської області. Саме на «зоні» вони й домовились після відсидки «бомбити» на півдні «хати» різних заможних «бобрів». Вийшли вони на волю у різний час, тож спочатку промишляли крадіжками кожен окремо, щоб мати гроші на життя, і, звичайно ж, на «дозу» наркотиків. Зібравшись разом, вирішили «гастролювати» по всій області. Для цього зловмисникам потрібен був незасвічений, «чистий» транспорт. Тож вони залучили до своєї групи 28-річного херсонця Руслана, який «таксував» на «ДЕУ-Леганза».
За відпрацьованою не одним поколінням «домушників» методикою вони здійснювали крадіжки серед білого дня, коли люди були на роботі або у від‘їзді. Спочатку крадії проводили ретельну розвідку майбутнього об‘єкта. Вони обирали оселю з явними ознаками заможності: металеві двері, євро вікна, тарілка супутникової антени, кондиціонер і тому подібне. Упевнившись, що господарів немає вдома, крадії звично «виставляли» чергову квартиру або будинок. Якщо вхідні двері не вдавалось швидко відкрити за допомогою відмичок, зловмисники за допомогою викруток і спеціального інструмента під назвою «ломака», вибивали серцевину замка й проникали всередину оселі. Одного дня у Южноукраїнську вони зламали серцевину замка й обікрали квартиру вчительки однієї з місцевих шкіл. Зловмисники поцупили 1500 доларів США і золоті прикраси на суму близько 25 тисяч гривень. Через тиждень у Первомайську «гастролери» викрали з квартири місцевої жительки 7600 доларів. Знову у Южноукраїнську вони викрали з квартири 1300 гривень і золото. У червні на «КІА» Вельвета крадії поїхали до курортного Очакова, де серед білого дня проникли до будинку лікаря Центральної районної лікарні. З оселі лікаря вони винесли 12 тисяч гривень, 500 доларів, 40 тисяч російських рублів і золоті вироби на суму 15500 гривень. Більшу частину вкрадених речей вони здали «макланам» - скупникам краденого й вирішили на певний час затаїтись. Але гроші швидко закінчились, і «бригада» уже 1 липня виїхала до Вознесенська. У цьому місті близько 14-ї години зловмисники звичним способом проникли в одну з квартир, звідки викрали відеокамеру, ноутбук, 6800 гривень і золоті прикраси на суму 10 тисяч гривень. А вже наступного дня у селищі Ольшанське обікрали квартиру жінки, яка займалась підприємницькою діяльністю. Тут вони пцупили 10 тисяч доларів, дві золоті каблучки вартістю 80 тисяч гривень. У Миколаєві крадії поділили здобич. Зловмисники почали вважати себе невловимими, тож 7 липня вони «виставили хату» у Корабельному районі обласного центру. Але здобич виявилась мізерною – лише 700 гривень. А вони ж збирались їхати відпочивати на море, тож потребували більш значної здобичі. Розлючені невдачею, крадії того ж дня поїхали до Вознесенська, де їм завжди «фартило». Вони мали «набой» (інформацію) про квартиру головного бухгалтера комерційної фірми, але там непроханим гостям вдалось знайти лише 5000 гривень. Тож, переночувавши у одному з готелів, вранці наступного дня «гастролери» обікрали квартиру чиновника районного масштабу, звідки винесли цифровий фотоапарат і золоті вироби на суму 7 тисяч гривень. Повернувшись до Миколаєва, вирішили обікрасти квартиру на вулиці генерала Карпенка, де їх і затримали співробітники міліції. Після завершення слідства справу передали до суду, і тепер «домушники» відбуватимуть досить тривалі терміни позбавлення волі.

Петро БРАТЧЕНКО. Миколаївська область.