Поточний № 11 (1421)

05.06.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Кількість нітратів у ранніх кавунах і динях не перевищує норму


04.07.2012

У цьому році перша баштанна продукція з'явилася на оптових ринках практично на місяць раніше, ніж зазвичай. Так, у минулі сезони кавуни та дині вважалися ранніми вже 12-15 липня. В сезоні 2012 року першу продукцію на ринках Києва можна було купити 15 червня, а на півдні України – ще раніше. За словами експертів асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ), кількість нітратів у ранній продукції, яка продається на оптових ринках, – у нормі.

«Рекордно ранній початок сезону баштанних увів у шоковий стан не тільки споживачів, а й адміністрації оптових плодоовочевих ринків. Тому що ажіотаж довкола нібито шкідливих кавунів та динь у такий ранній період досягає апогею, і висока відповідальність лежить саме на їхніх плечах. Однак навіть на початку липня ми маємо фактично досить якісну продукцію баштанних. Як показують дослідження лабораторій оптових ринків, якість баштанної продукції, в першу чергу мова йде про наявність нітратів, у нормі. Гранично допустима концентрація (ГДК) нітратів у плодах кавуна – 60 мг/кг, дині – 90 мг/кг», − констатував експерт плодоовочевого ринку УКАБ Ігор Стрелюк.
За словами фахівця, рання продукція отримана за допомогою розсадного способу вирощування та використання тимчасових плівкових накриттів різних конструкцій. Крім того, суха і тепла погода з температурою повітря 25-30ºС та достатнє сонячне освітлення на початку сезону ще в квітні прискорило вегетаційний період.
За підрахунками експертів УКАБ, у 2012 році кавун займає площу близько 70 тис. га, диня – 20 тис. га. Прогноз врожаю, якщо взяти до уваги цьогорічні кліматичні умови, робити непросто, але фермери південних областей очікують середню врожайність кавуна в незрошуваних умовах на рівні 14-16 т/га, в зрошуваних умовах – 40-45 т/га, дині в незрошуваних – 7-8 т/га, в зрошуваних – 10-14 т/га.
«Крім того, сезон 2012 року буде найдовшим за весь період незалежної України. Почавши в середині червня, споживачі зможуть ласувати цим продуктом традиційно до кінця вересня, а якщо не буде затяжних дощів, то й деякий період у жовтні», – наголосив Ігор Стрелюк.
Щодо цінової політики, то на сьогодні оптова ціна на кавун знаходиться у межах 3 грн./кг, споживачі купують продукцію сьогодні від 4 грн./кг. Диня сортова, наприклад, Амал оптом коштує близько 10 грн./кг, ціна для споживача становить від 13 грн./кг, диня, яку в народі називають «колгоспниця», оптом коштує 3-5 грн./кг, споживачі купують за ціною від 6 грн./кг. Прогнозується, що у липні-серпні кавун буде коштувати від 1,5 грн./кг, диня – від 1,8 грн./кг.