Поточний № 2 (1412)

28.01.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

«Колос» ігнорує шахи?


17.07.2013

Вже другий рік поспіль цей визнаний світом вид спорту «за бортом» упередзоріючих всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства, які проводять загальнодержавну спартакіаду «Краще спортивне село України». Торік шахи ще були серед видів спорту, за якими визначалося найспортивніше село Дніпропетровщини. Та «на Україні» їх не було, і це разом з іншими несподіваними змінами і стало причиною скромного з огляду на потенціал виступу збірної Дніпропетровської області, яку торік представляли фізкультурники Китайгорода Царичанського району.
Здавалося б, недавні феноменальні успіхи українських шахістів-Ганна Ушеніна вперше в історії України стала чемпіонкою світу, наша жіноча збірна також вперше виграла світову командну першість, а чоловіки здобули «золото» на європейській арені-змусять «Колос» поширювати і пропагувати цей успіх і на сільських теренах. Тобто повернути шахи до переліку видів, обов’язкових у селах, що претендують на високе спортивне звання. Але цього і досі не сталося. Більше того, у «Колосі» додумалися зігнорувати біг!


…І БІГ
Як не дивно це звучить, головна олімпійська дисципліна теж цього року… викреслена із змагань спортивних сіл. Відомо, що давній напис на камені в Олімпії гласить «хочеш бути здоровим-бігай! Хочеш бути красивим-бігай! Хочеш бути розумним-бігай! бігай! бігай! бігай!». Та єдина шестиразово посилена порада праолімпійців чомусь не до шмиги керманичам всеукраїнського спорткорабля. Що ж пропонують сільській молоді навзаєм найприроднішого для неї бігу? І що-їй і старшому поколінню замість шахів? Про це розповідає заступник голови Дніпропетровської обласної організації ВФСТ «Колос» Микола Берест:
-Спартакіаду «Краще спортивне село Дніпропетровщини» 2013 року ми проводимо відповідно до затвердженого календаря всеукраїнської спартакіади. Цьогорік склад сільської команди залишився незмінним-17 осіб, але замість шахів у номінації шашки до чоловіка долучена і жінка, а замість чоловічого й жіночого кросу-сьомий гравець у волейболі і шостий у перетягуванні линви. Наша організація пропонувала залишити крос, добавити змагання «Краща спортивна сім’я», а вибір між волейболом і мініфутболом доповнити і перетягуванням линви. До речі, цей вид не побачиш у селах, його не вивчають у шкільній програмі, він надзвичайно травматичний. Тягнуть канат люди почасти не підготовлені, обривають руки, жили тріщать, очі вилазять з орбіт… Дайте вибір селу! Треба спуститися на землю, в одному селі дуже важко зібрати таку команду. Перетягування линви треба віднести до богатирських ігор. Та в Києві до нас, на жаль, не прислухалися.

«КАНАТ ПІДРИВАЄ СЕЛО…»
Важко не погодитися з відомим спортивним фахівцем Дніпропетровщини-канат і справді підриває село. Добре було б цю дисципліну залишити на вибір сільським командам-зможуть знайти богатирів,-хай тягнуть. Не знаходяться такі люди, краще грати в футбол і волейбол, в житті, до речі, саме так і є. Така ж думка і у Віктора Новицького, депутата Катеринівської сільської ради Покровського району, відповідального за спорт у селі на громадських засадах:
-Збірна Катеринівки була і золотим, і срібним призером Дніпропетровщини, а 2010-го виборола 5-7 місця в Україні. До всіх змагань серйозно готуємося, та всеукраїнський календар щороку підносить «сюрпризи». Постійно проводимо першість Катеринівки і району з шахів, наш Олександр Семенченко торік був першим в області. Та шахи цього року взагалі викинули, тобто автоматично позбавили нас мінімум призового місця… Замість шахів годилося б забути про перетягування канату-це не вид спорту. Чи хто-небудь бачив у селах тренування з нього? Ніде й ніхто. Люди наривають на канаті спини, місяцями тоді відходять… Треба повернути і популярні змагання «Тато, мама і я-спортивна сім’я», вони дуже захоплюючі. І біг має бути, легка атлетика-королева спорту! Якщо людина обдарована від природи, то де і як їй без змагань «піднятися»? Восени треба зібрати представників усіх спортивних сіл і детально обговорити ситуацію. Щоб і Дніпропетровщина, і Україна таки дослухалися до нас.
Та в Києві свої міркування щодо цього.
-Ми розглядали Положення про ці змагання за участю представників усіх областей України, вони затверджені двома міністерствами,-повідомив «Сільським новинам» голова ВФСТ «Колос» Олександр Мендусь.-Окрім того, у більш ніж половині країв уже пройшли обласні змагання, тому вносити зміни недоцільно, у вересні вже проходитиме всеукраїнська першість. Линва-традиційно «колосівський» вид, хоча й не масовий, але видовищний. Шахи, біг і «спортивні сім’ї» будуть включені до переліку видів спартакіади, якщо такі пропозиції надійдуть від наших обласних організацій до кінця року.
Сподіватимемося-селянам таки дозволять право вибору. І перетягування линви буде не примусово-обов’язковим для кожного села видом. А біг і змагання спортивних сімей повернуться на по праву належне їм місце у популяризації здорового способу життя. І вернуться із «колосівського» забуття шахи, надзвичайно багаті на добрі позитивні емоції. Тим паче, що зараз діє і урядова програма з їхньої підтримки і розвитку-«Інтелект нації». До речі, післязавтра-Міжнародний день шахів, який вже традиційно відзначатиметься у Дніпропетровщині й інших краях України проведенням різноманітних змагань. Тож зі святом вас, громадяни найшаховішої сьогодні держави світу! Хай Україна буде першою і у всіх інших видах спорту!

Григорій ДАВИДЕНКО.