17.07.2013
Вже другий рік поспіль цей визнаний світом вид спорту «за бортом» упередзоріючих всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства, які проводять загальнодержавну спартакіаду «Краще спортивне село України». Торік шахи ще були серед видів спорту, за якими визначалося найспортивніше село Дніпропетровщини. Та «на Україні» їх не було, і це разом з іншими несподіваними змінами і стало причиною скромного з огляду на потенціал виступу збірної Дніпропетровської області, яку торік представляли фізкультурники Китайгорода Царичанського району.
Здавалося б, недавні феноменальні успіхи українських шахістів-Ганна Ушеніна вперше в історії України стала чемпіонкою світу, наша жіноча збірна також вперше виграла світову командну першість, а чоловіки здобули «золото» на європейській арені-змусять «Колос» поширювати і пропагувати цей успіх і на сільських теренах. Тобто повернути шахи до переліку видів, обов’язкових у селах, що претендують на високе спортивне звання. Але цього і досі не сталося. Більше того, у «Колосі» додумалися зігнорувати біг!
…І БІГ
Як не дивно це звучить, головна олімпійська дисципліна теж цього року… викреслена із змагань спортивних сіл. Відомо, що давній напис на камені в Олімпії гласить «хочеш бути здоровим-бігай! Хочеш бути красивим-бігай! Хочеш бути розумним-бігай! бігай! бігай! бігай!». Та єдина шестиразово посилена порада праолімпійців чомусь не до шмиги керманичам всеукраїнського спорткорабля. Що ж пропонують сільській молоді навзаєм найприроднішого для неї бігу? І що-їй і старшому поколінню замість шахів? Про це розповідає заступник голови Дніпропетровської обласної організації ВФСТ «Колос» Микола Берест:
-Спартакіаду «Краще спортивне село Дніпропетровщини» 2013 року ми проводимо відповідно до затвердженого календаря всеукраїнської спартакіади. Цьогорік склад сільської команди залишився незмінним-17 осіб, але замість шахів у номінації шашки до чоловіка долучена і жінка, а замість чоловічого й жіночого кросу-сьомий гравець у волейболі і шостий у перетягуванні линви. Наша організація пропонувала залишити крос, добавити змагання «Краща спортивна сім’я», а вибір між волейболом і мініфутболом доповнити і перетягуванням линви. До речі, цей вид не побачиш у селах, його не вивчають у шкільній програмі, він надзвичайно травматичний. Тягнуть канат люди почасти не підготовлені, обривають руки, жили тріщать, очі вилазять з орбіт… Дайте вибір селу! Треба спуститися на землю, в одному селі дуже важко зібрати таку команду. Перетягування линви треба віднести до богатирських ігор. Та в Києві до нас, на жаль, не прислухалися.
«КАНАТ ПІДРИВАЄ СЕЛО…»
Важко не погодитися з відомим спортивним фахівцем Дніпропетровщини-канат і справді підриває село. Добре було б цю дисципліну залишити на вибір сільським командам-зможуть знайти богатирів,-хай тягнуть. Не знаходяться такі люди, краще грати в футбол і волейбол, в житті, до речі, саме так і є. Така ж думка і у Віктора Новицького, депутата Катеринівської сільської ради Покровського району, відповідального за спорт у селі на громадських засадах:
-Збірна Катеринівки була і золотим, і срібним призером Дніпропетровщини, а 2010-го виборола 5-7 місця в Україні. До всіх змагань серйозно готуємося, та всеукраїнський календар щороку підносить «сюрпризи». Постійно проводимо першість Катеринівки і району з шахів, наш Олександр Семенченко торік був першим в області. Та шахи цього року взагалі викинули, тобто автоматично позбавили нас мінімум призового місця… Замість шахів годилося б забути про перетягування канату-це не вид спорту. Чи хто-небудь бачив у селах тренування з нього? Ніде й ніхто. Люди наривають на канаті спини, місяцями тоді відходять… Треба повернути і популярні змагання «Тато, мама і я-спортивна сім’я», вони дуже захоплюючі. І біг має бути, легка атлетика-королева спорту! Якщо людина обдарована від природи, то де і як їй без змагань «піднятися»? Восени треба зібрати представників усіх спортивних сіл і детально обговорити ситуацію. Щоб і Дніпропетровщина, і Україна таки дослухалися до нас.
Та в Києві свої міркування щодо цього.
-Ми розглядали Положення про ці змагання за участю представників усіх областей України, вони затверджені двома міністерствами,-повідомив «Сільським новинам» голова ВФСТ «Колос» Олександр Мендусь.-Окрім того, у більш ніж половині країв уже пройшли обласні змагання, тому вносити зміни недоцільно, у вересні вже проходитиме всеукраїнська першість. Линва-традиційно «колосівський» вид, хоча й не масовий, але видовищний. Шахи, біг і «спортивні сім’ї» будуть включені до переліку видів спартакіади, якщо такі пропозиції надійдуть від наших обласних організацій до кінця року.
Сподіватимемося-селянам таки дозволять право вибору. І перетягування линви буде не примусово-обов’язковим для кожного села видом. А біг і змагання спортивних сімей повернуться на по праву належне їм місце у популяризації здорового способу життя. І вернуться із «колосівського» забуття шахи, надзвичайно багаті на добрі позитивні емоції. Тим паче, що зараз діє і урядова програма з їхньої підтримки і розвитку-«Інтелект нації». До речі, післязавтра-Міжнародний день шахів, який вже традиційно відзначатиметься у Дніпропетровщині й інших краях України проведенням різноманітних змагань. Тож зі святом вас, громадяни найшаховішої сьогодні держави світу! Хай Україна буде першою і у всіх інших видах спорту!
Григорій ДАВИДЕНКО.
Залишить свій відгук