Поточний № 1 (1428)

24.02.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Компас


11.08.2013

ТОВ Статус-Колсантинг

На запитання читачів газети Сільські новини» відповідає юридична фірма - ТОВ "Статус-Консалтинг"

 

Шановна редакціє «Сільських новин»! Я, Микола Бойко, інвалід афганської війни 3 групи, проживаю в Бабайківці Царичанського району. Вирішили із сім’єю забрати мій земельний пай величиною 4,25 гектара з оренди, бо плата за неї відомо яка. Другий рік працюю на землі самостійно. За землю, користування пасовищем і сінокосом сплачую податки в сільраду, а ще й у податкову інспекцію треба платити, кажуть, податок із доходу, якщо він буде. Прошу роз’яснити, чи маю я право як інвалід війни на які-небудь пільги при самостійному господарюванні на землі?

Шановний пане Миколо, відповідно до ст. 281 Податкового Кодексу України, від сплати податку звільняються:
- інваліди першої і другої групи;
- фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
- пенсіонери (за віком);
- ветерани війни та особи, на яких поширюється дія; Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
- фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 цієї статті, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:
- для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;
- для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;
- для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;
- для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;
- для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара.
Від сплати податку звільняються на період дії фіксованого сільськогосподарського податку власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику фіксованого сільськогосподарського податку.
Таким чином, якщо Ви використовуєте дві земельні ділянки в однакових цілях, то на одну з них пільги поширюватися не будуть.
Якщо Ви підпадаєте під будь-яку з перерахованих пільгових категорій громадян, ви маєте надати до податкової документ, що посвідчує пільгу.
Перелік осіб, що користуються пільгами є вичерпним, інваліди третьої групи до цього переліку не входять.

Свою землю ми з дружиною віддали в оренду місцевому фермеру. Договір оренди укладений на 10 років. З того часу пройшло три роки, і ми хочемо розірвати цю угоду і господарювати на своїх восьми гектарах самостійно. Фермер не хоче нам віддавати землю. У договорі про дострокове розірвання угоди говориться про те, що «якщо сторони не дійшли згоди, питання вирішується у судовому порядку». Але нам, старим людям, не хотілося б оббивати кабінети судів. Підкажіть, чи можливо нам забрати землю без звертання до суду?
Микола Опришко,
Зачепилівський район, Харківська область.


Шановний пане Миколо, у кожному конкретному випадку в першу чергу для надання компетентної та повної консультації, було б необхідно оглянути наявні у Вас документи, але, оскільки формат нашої консультації цього не передбачає, спробуємо допомогти Вам, виходячи з наданої вами інформації.
У разі укладання договору оренди земельної ділянки, крім норм чинного законодавства, дійсно, необхідно враховувати ще й положення самого договору. Якщо договір відповідає встановленій законом формі та зареєстрований у відповідних органах - то це дійсно документ, умов якого ви маєте дотримуватися, і його зміна чи розірвання можливі лише в судовому порядку і підстави для цього мають бути більше, ніж серйозними (хочу чи не хочу надавати в оренду – не підходить).
У разі ж, якщо договір не відповідає формі, не зареєстрований в органах земельного кадастру – він за своєю суттю є недійсним, але це Вам все одно доведеться встановлювати в судовому порядку, і звернення до суду не уникнути з тією лише різницею, що у випадку визнання наслідків недійсності договору, шансів на успіх буде більше.

На старості залишився я ні з чим. Хоч у свій час я непогано заробляв і збудував на своїй ділянці два будинки. Той, що поменший, став моїм. У ньому ми живемо з бабусею. А більшу хату віддав синові. 10 років тому він «розбігся» зі своєю дружиною. А жив, як і раніше, у великій хаті. Не одружувався. А ось у моєї невістки за цей час було чимало залицяльників. Офіційного розводу тоді не оформили.
Як би там не було, позаторік вони помирились, а наша невістка Клава повернулась жити до мого Володі разом з їхньою 12-річною донькою, а нашою онукою.
У минулому році Володі не стало. Раптова смерть на роботі через порок серця. Тепер невістка Клава претендує на дім. А я ж його все те будував, копієчка до копієчки складав. Подала на мене в суд.
Що нам з дружиною чекати? Чи є справедливість? І на чиєму боці правда? У мене є всі документи по витратах, які пішли на будівництва обох будинків – квитанції, чеки, транспортні накладні.
Іван Обух, м. Гуляйполе, Запорізька область.


Шановний пане Іван, наскільки стало зрозуміло з вашого листа, обидва збудовані Вами будинки є вашою власністю, син зі своєю дружиною та донькою в одному з них лише проживали. За таких умов, навіть, якщо Ваша невістка проживала постійно з сином, вона не набуває права власності на збудоване Вами житло, що є Вашою власністю, але у разі, якщо вона та Ваша онука зареєстровані за адресою розташування спірного помешкання, вони мають право користування житловим приміщенням (проживання у ньому).
Лише у разі, якщо на спірний будинок було оформлено право власності вашого сина, право на спадщину після нього мають в рівних частинах всі спадкоємці першої черги - батьки, дружина та донька. На чиєму боці правда, дійсно в Україні вирішують суди, якщо вже невістка подала до суду.

Я купив будинок з газом у селі. Та коли прожив у ньому два місяці, прийшли газівники і обрізали газ через те, що попередній хазяїн заборгував 2 тисячі гривень. А потім запропонували мені оформити право власності на будинок і після цього виготовити технічну документацію на проведення газу, який вони обрізали. А це більше 10 тисяч гривень з підключенням. У мене таких грошей немає. Крім мене, у хаті ще живе моя дружина, яка, як і я, зараз не працює, оскільки доглядає за дітьми. Їх у нас троє – 3 роки, 2 роки, 6 місяців.
Яким чином вирішити мою проблему?
Арсен Мхітарян,
Кіровоградська область.


Шановний пане Арсене, купивши будинок, Ви, швидше за все, не обумовили в договорі купівлі-продажу питання наявності комунікацій та не визначили, чи є умова наявності газифікації суттєвою при придбанні Вами житлового будинку. Звичайно, у цьому випадку необхідно оглянути документацію, на підставі якої відбулася купівля-продаж будинку, але за відсутності цієї документації, припустивши, що договір купівлі-продажу посвідчений нотаріально у Вас наявний, але про зобов’язання погашення боргів з постачання газу, в ньому, швидше за все, не йдеться. Тому будь-які суперечки з особою, що продала Вам будинок швидше за все будуть безрезультатними. Що стосується дій газової служби, то вони були правомірними за умови належного та своєчасного повідомлення про відключення газу та виходячи з того, що право власності на будинок ви до моменту відключення від газопостачання не зареєстрували як свою власність, оскільки Правила надання населенню послуг з газопостачання передбачають, що газопостачання припиняється, зокрема, у разі порушення споживачем строків сплати за надані послуги з газопостачання, встановлених в абзаці п’ятнадцятому пункту 10 та у пункті 17 Правил, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 р. № 2246.
Газорозподільне підприємство зобов’язане поінформувати споживача про причини і строки припинення газопостачання, а газопостачальне підприємство - здійснити протягом одного місяця перерахунок оплати послуг, що надавалися споживачеві.
Про припинення газопостачання складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача.
Відновлення газопостачання здійснюється газорозподільним підприємством протягом двох робочих днів у містах та п’яти календарних днів у сільській місцевості після усунення порушень, сплати споживачем боргу та відшкодування збитків, завданих його неправомірними діями газопостачальному або газорозподільному підприємству.
Суперечка між Вами та газопостачальною службою може бути вирішена в судовому порядку та такий спір матиме судову перспективу, якщо за час, коли Ви вже були власником будинку, відповідні послуги вами оплачувалися вчасно і відключення було проведено за борги попереднього власника, коли Ви вже були власником помешкання.

Мій чоловік кинув мене та шістьох наших спільних дітей і втік до Росії. Написав, щоб його не шукали, тому, що йому все надоїло. Ми з ним не розписані. Чи можу тепер я претендувати на аліменти і що тепер мені робити з дітьми?
Галина Кріпка, м. Павлоград,
Дніпропетровська область.


Шановна пані Галино, частиною другою статті 51 Конституції України та статтею 180 Сімейного кодексу України (надалі СК України) чітко визначено, що батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття.
Відповідно до статті 8 Закону України “Про охорону дитинства” визначено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного та соціального розвитку.
Отримання аліментів на дитину одного із подружжя, не залежить від того, чи перебувають батьки у шлюбі, чи ні, живуть вони разом чи окремо один від одного. Одному із батьків, з ким проживає дитина або перебуває на утриманні, потрібно буде зібрати докази щодо ненадання матеріальної допомоги на утримання дитини, від доходів (батька/матері) та які заходи вживалися для їх отримання.
Стягнення аліментів за минулий час та заборгованості за аліментами визначено ст. 194 СК України, де зазначено, що аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за попередній час, але не більш як за три роки, що передували пред’явленню виконавчого листа до виконання.
Якщо за виконавчим листом, пред’явленим до виконання, аліменти не стягувалися у зв’язку з розшуком платника аліментів або у зв’язку з його перебуванням за кордоном, вони мають бути сплачені за весь минулий час.
Заборгованість за аліментами, які стягуються відповідно до статті 187 цього Кодексу, погашається за заявою платника шляхом відрахувань з його заробітної плати, пенсії, стипендії за місцем їх одержання або стягується за рішенням суду.
Заборгованість за аліментами стягується незалежно від досягнення дитиною повноліття, а у випадку, передбаченому статтею 199 Сімейного Кодексу, — до досягнення нею двадцяти трьох років.
Під час обчислення заборгованості по сплаті аліментів не менш важливим врахування вимог ч. 1 ст. 196 СК України при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.
Щодо максимального розміру аліментів, які стягуються з боржника, то відповідно до ч. 3 ст. 70 Закону України від 4 листопада 2010 року № 2677-VI «Про виконавче провадження» він не повинен перевищувати 50 відсотків заробітної плати цієї особи.
Готуючи позовну заяву не слід забувати, що у відповідності до ч. 1 ст. 110 Цивільного процесуального кодексу України щодо підсудності справ за вибором позивача, позови про стягнення аліментів можуть пред’являтися також за місцем проживання позивача. Тобто не обов’язково їхати із дитиною на руках до суду за місцем проживання відповідача. Більш того можливо подати заяву про розгляд без участі позивача.
Все, наведене вище, має «працювати», якщо батько дітей записаний в їхніх свідоцтвах про народження як батько – в іншому разі доведеться ще через суд встановлювати батьківство.
У будь – якому разі без звернення до суду не обійтися, а питання щодо того, що робити з дітьми, вами поставлено не за адресою, оскільки не носить юридичного характеру.

"Статус-Консалтинг"