Поточний № 15 (1425)

01.10.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

КОМУ БРИКЕТИ, А КОМУ - ПІЛЕТИ


30.06.2011

Ув‘язнені Жовтоводської виправної колонії № 26 спокутують свої гріхи ударною працею, продукуючи сировину для опалення

Після відвідин цього виправного закладу, який жителі Жовтих Вод називають тюрмою, дещо по-іншому сприймаєш наше життя зі своїми проблемами і негараздами. Воно, яке виявляється, не таке вже й погане, як у тих, хто знаходиться за високим парканом, обнесеним «колючкою».
По дорозі до Жовтих Вод довелося спілкуватись з начальником відділу організації виробництва та маркетингу управління Держдепартаменту з питань виконання покарань у Дніпропетровській області Станіславом Потоцьким:
- Якщо для Жовтих Вод проблема працевлаштування сьогодні не вирішена, то у 26-ій колонії близько половини з півтори тисячі ув‘язнених мають роботу, за яку вони отримують 960 гривень. Гроші ці – на особистому рахунку ув‘язнених, звідки перераховуються за виконавчими листами на аліменти, відшкодовуються збитки потерпілим. Ув‘язнений, який має роботу і зарплату, оплачує своє харчування, комунальні послуги, а також може «отоваритись» милом, цигарками, чаєм.

Пам‘ятаєте, аналогічна система була колись у «стройбатах» Радянської Армії. Тобто, і в першому, і в другому випадках застосовувався госпрозрахунок. Вже перебуваючи зі своїми колегами у тюрмі (слава Богу, що все скінчилося одним днем), запитав замполіта цього закладу про тих ув‘язнених, які не мають роботи.
- Тим допомагають родичі, - сказав офіцер. – Якщо ж родичів немає, то у нас велика сім‘я і з голоду ніхто не помре.
Начальник колонії підполковник Олег Козич пояснив, що працевлаштовані близько 40 відсотків від 1500 засуджених. Але серед тих, хто роботи не має, є нові прибульці, які два тижні перебувають у карантині, є особи, які мають звільнення від роботи, інваліди, пенсіонери, найстаршому ув'язненому - 73 роки.
Головною подією того дня, заради чого і відбулася поїздка до Жовтих Вод, було відкриття унікальної технологічної лінії для виготовлення пілетів з відходів деревини, на якій працюватимуть 80 засуджених.
- У рамках регіональної програми з енергозбереження обласна влада зацікавлена у виробництві альтернативних видів палива, - сказав заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації Іван Ступак.
За його словами, таким екологічно чистим паливом, як пілети, в першу чергу будуть забезпечуватись котельні шкіл і дитсадків.

Пілети (паливні гранули) – біологічне паливо, що виготовляється з відходів деревообробки, лузги соняшнику, соломи або торфу. Обладнання вартістю понад 1,2 млн. грн. придбане та встановлене в колонії за рахунок приватного підприємства «Бриг». Потужність лінії – 15 тонн за зміну, 450 тонн за місяць.
- Це яскравий приклад соціального партнерства влади і бізнесу, - наголосив Іван Ступак.
У 14 установах виконання покарань області діють 10 підприємств, у тому числі два швейних і одне - сільськогосподарського профілю. За словами Івана Ступака, рівень працевлаштування слід збільшувати, адже з 12 тисяч засуджених, що утримуються в колоніях області, працевлаштовано більше 3 тисяч.
Начальник управління Держдепартаменту з питань виконання покарань в області Анатолій Бабець вважає, що саме праця є складовою виховного процесу засуджених, і впевнений, що кількість працевлаштованих осіб, які перебувають у колоніях, буде збільшуватись.
- Наша продукція на 20-30 відсотків дешевша за аналогічну, вироблену на цивільних підприємствах. Ми не працюємо на склад. Вся продукція реалізується за договорами, - сказав заступник начальника колонії з працевлаштування засуджених Сергій Бурлаєв.

Ми не побачили на території плакатів-закликів на зразок «На свободу – з чистою совістю!». Натомість скромно висів лозунг «Мир. Труд. Май», який, напевно, і символізував прагнення тих, хто потрапив сюди з тієї чи іншої причини.
Весь час спілкування з керівниками колонії ми бачили, як сумлінно працюють засуджені за тяжкі та особливо тяжкі злочини. На обличчях декого з них – байдужість. Але ми бачили й усміхнені, життєрадісні обличчя. І не хотілося вірити, що в якийсь день і час ці люди порушили закон. Та у кожного з них на волі залишилися рідні й близькі, матері й дружини, діти, які чекають на повернення своїх батьків. До нового життя, в якому не буде колючого дроту.

Олександр СТРИЙ.
м. Жовті Води, Дніпропетровська область.
Фото автора.

На знімках: заступник губернатора Іван Ступак та начальник управління Держдепартаменту з питань виконання покарань в Дніпропетровській області Анатолій Бабець знайомляться з продукцією,яка виготовляється у 26-ій колонії; пуск лінії з виготовлення пілетів; а ця продукція відправляється у морські порти.