Поточний № 12 (1301)

30.03.2020

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Літнє щеплення дерев


18.07.2015

Улітку зазвичай проводять копулірування й окулірування. Техніка з використанням однорічних живців із добре розвинутими бруньками називається копуліруванням, а зі сплячими вічками – окуліруванням.

ЖИВЦІ ліпше зрізати прохолодним ранком і відразу ж щеплювати або відкласти до вечора. Не можна вдаватися до процедури спекотної чи дощової пори. За необхідності їх можна потримати кілька днів у холоді у вологій ганчірці, а ще ліпше поставити у воду. За посухи дерева днів за десять до процедури рекомендують полити – це забезпечить краще відставання кори, що позитивно вплине на процес щеплення.

На Київщині, наприклад, ці заходи найприйнятніше проводити в липні-серпні, коли триває другий період сокоруху. Копулірування цінне тим, що його можна взагалі проводити практично будь-якої пори. Прищеплювання здійснюють вегетуючими пагонами із частиною торішньої деревини.

До найпростіших видів щеплення належать: у Т-подібний розріз і щитком уприклад. Для роботи потрібен гострий окулірувальний ніж, обв’язувальні стрічки з поліхлорвінілової плівки завдовжки 25-30 і завширшки 0,6-0,8 см.

Для кісточкових зазвичай застосовують метод літнього окулірування. Важлива умова: живці з літніх пагонів зі здеревілою основою повинні мати в нижній частині кілька цілком сформованих бруньок. Відбирають добре розвинені пагони. Використовують лише зрілі бруньки середньої частини.

Зрізують їх у день окулірування зі здорових і врожайних дерев перевірених сортів. У живців усе листя видаляють, а листові черешки залишають.

Із живця зрізують щиток завдовжки 3-3,5 см із повноцінною неушкодженою брунькою. Шар деревини має бути якнайтоншим. На стовбурі або гілці в місці окулірування роблять Т-подібний надріз кори.

За легкого відділення кори поздовжній розріз роблять довжиною 1-1,5 см, щоб лише підняти куточки кори, і вставляють туди щиток. Притискують місце щеплення та міцно обв’язують так, щоб брунька залишилася зовні. Брунька має утворити повноцінний пагін.

Першочергово окуліровують груші, яблуні, вишні, абрикоси. Далі сливи й айву. На початку вересня – черешні та персики. Для щеплення зерняткових застосовують ще простіший і продуктивніший метод – уприклад. Щоправда, він більше підходить для весни – початку літа. Його потрібно взяти на озброєння завдяки своїй ефективності: майже повна приживлюваність. На гілці-підщепі вирізають тонку смужку кори (згори донизу) завдовжки 30-35 мм. Потім із живця зрізують щиток із брунькою посередині й закладають на підщепі на місце видаленої частини кори. Місце «операції» потрібно туго обв’язати спеціальною плівкою для окулірування.

За раннього прищеплювання бруньку, навпаки, залишають відкритою для проростання за умови приживлюваності. За два-три тижні потрібно оглянути прищепи на життєздатність. Обережно зняти обв’язки, злегка доторкнутися до черешка листочка. Якщо відпаде, а брунька виглядатиме здоровою, все вдалося.

Підготувала Світлана КРУПСЬКА.