Поточний № 7 (1395)

17.05.2022

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Літнє щеплення зеленими черешками


22.07.2015

З кінця липня починається другий період сокоруху, тому прищепи зростаються швидко, тож не пропустіть шанс окультурити свій сад або збагатити його ще якимсь сортом.
Про окуліровку ми розповідали у попередньому номері «Сільських новин». Сьогодні піде мова при щеплення зеленими черешками. Цим способом прекрасно прищеплюється яблуня, груша, слива. Гарно переносять літні щеплення всі декоративні дерева і кущ
і.

Для такого щеплення треба використовувати тільки зелені черешки, які мають при тому дозрілу деревину, яка при переламу ванні тріскається. З таких паростків наріжте черешки з 2-3 вузлами. Листові пластини обріжте, залишаючи 1/3-1/4 площі листя. Щепити краще способом простої або покращеної копуліровки, з язичком. При першому способі обидва компоненти зрізують навскіс, щоб довжина їхніх зрізів була приблизно однаковою, краще - не менше двох з половиною - трьох діаметрів товщини пагонів. Їх прикладають один до одного таким чином, щоб шари камбію збіглися хоча з одного боку (краще з усіх сторін). Потім обв’язують ізострічкою, синтетичною плівкою, лейкопластиром або іншим матеріалом і обмазують садовим варом. Зріз на кінці прищепленого держака теж замазують варом. Держак повинен мати не менше двох бруньок.
Покращена копуліровка робиться так само, як і звичайна. Але в косих зрізах підщепи та прищепи (приблизно по центру) роблять ножем зарізи (язички), які входять один в одного і міцно тримають щеплені компоненти.
Спосіб кільцевого щеплення, поширений в Киргизії, використовують для окультурення крон диких малоцінних дерев. Роблять так. На місці щеплення (в кроні або на тонкій гілці) обрізають на кільце кору і знімають її. Потім на черешку, який відповідає товщині підщепи, роблять два кільцевих розрізи кори, на 2-3 мм менше кільця кори на підщепі, далі розрізають кору вздовж - обережно, щоб не пошкодити вічка, знімають її з держака. Зняту з держака кору з 2-3 вічками одягають на оголену деревину підщепи так, щоб нижня частина кори прищепи увійшла на 3-4 мм всередину кори підщепи. Для цього кінчиком ножа кору на підщепі відокремлюють від деревини. Усі гілки на підщепі зрізають. Вставлене кільце кори обв’язують.
Місце щеплення і зрізів, як і при інших способах, замазують садовим варом, а для кісточкових ще накладають поліетиленові ковпачки, які добре захищають прищепу від надмірного висихання. Найкращі результати приживлюваності, коли кільцеві щеплення роблять в пору найінтенсивнішого сокоруху і товщина держака однакова з товщиною підщепи.
Щеплення виконуйте рано-вранці, а краще – увечорі. Якщо дозволяє розмір рослини, бажано притінити або хоча б прикрийте місце щеплення від сонця.
За 10-15 днів прищепи мають зростися, через 2-3 тижні обв’язку треба послабити, притінення прибрати. Уважно стежте за рослиною. Всі бруньки, які прокинулися нижче місця щеплення, і паросль видаляйте. У кінці вересня обв’язку можна зняти.
Буває так, що щеплення вдалося прекрасно і бруньки просипаються і починають рости. Не дозволяйте черешку дуже вегетувати. Достатньо появи 2-3 молодих листків, далі молоді паростки прищепніть. Важливо, щоб рослина встигла приготуватись до зими, бо молоді паростки можуть не визріти і взимку вимерзти. Тому молоді прищеплені літом саджанці потрібно на зиму укрити. Якщо ви щепили доросле дерево, то прикрийте восени місце щеплення.
Не бійтеся щепити влітку – у вас все вийде!