Поточний № 2 (1412)

05.02.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Минулорічна зима навряд чи повториться


21.10.2010

У Київському зоопарку ведмеді раніше від визначених природою строків готуються до тривалої зимової сплячки. Зоологи переконані, що така поведінка тварин зумовлена суворою 
зимою, що має невдовзі настати.

ПРО ТЕ, що вона буде багатою на морози, говорять і народні прогнозисти, зокрема, дніпропетровський віщун погоди Валерій Некрасов, який торік передбачив небувалі мінусові температури і товстий сніговий покрив на території всієї України. Врешті-решт, про аномально низькі температури зими, що настає, попереджають і європейські кліматологи, які пов'язують їх зі зменшенням сили підводної течії Гольфстрім, теплі води якої омивають усю європейську північ.

А що думає з цього приводу метеорологічна наука? За відповіддю на питання, яке, певно, цікавить більшість мешканців країни, я, природно, звернувся до головного синоптика країни - начальника Українського гідрометцентру Миколи Кульбіди. І ось що він розповів.
Унаслідок кліматичних змін, що відбулися за останні десятиліття, в Україні в зимовий період відмічаються значні зміни температурного режиму, зростає кількість небезпечних та стихійних природних явищ. Настання зимового періоду відбувається в середньому 25-30 листопада, на півдні країни - 5-10 грудня, на півдні Одещини та в Криму - 20-25 грудня. Закінчення зимового періоду припадає переважно на 5-15 березня, на півдні Одещини та в Криму - 10-25 лютого. Абсолютний мінімум температури, що досягав 39-41° морозу, був зафіксований переважно у січні 1987 року, і частково у 1935 та 1940 роках. Це свідчить про те, що минулорічні температурні мінімуми, коли птахи замерзали на льоту, цьогоріч на території України не повторяться, переконаний головний синоптик країни.
Сучасний рівень науки не дає змоги складати науково обгрунтовані та методично забезпечені прогнози погоди на термін, більший за 15 діб. Однак за таких умов можна використати загальні тенденції (тренди) ходу метеорологічних елементів в Україні за останні двадцять років. Найбільш імовірний сценарій розвитку погодних процесів протягом зимового періоду в Україні, на думку начальника Укргідрометцентру, полягає в настанні зими у звичайні терміни, мінливому характері її погоди з нестійким сніговим покривом, а також у значній кількості небезпечних явищ, пов'язаних із посиленням швидкості вітру, ожеледдю, налипанням мокрого снігу, пониженим, порівняно з нормою, температурним режимом, що не виключає різких, достатньо сильних похолодань нетривалого характеру.
Аналіз кліматичних та прогностичних даних Українського гідрометінституту, гідрометцентру, а також прогностичних даних Гідрометцентру Росії та Національної гідрометеорологічної служби США дає змогу стверджувати, що в останньому осінньому місяці - листопаді - середня місячна температура буде близькою до середніх багаторічних значень, у східній частині - можливо, дещо вищою за норму і становитиме 1-4° тепла, у південних областях та в Криму місцями 6-8° тепла, зазначив Микола Кульбіда.
На його думку, справжня зима почнеться у грудні. Першого її місяця на більшій частині території країни з імовірністю 55-70 відсотків температура буде близькою до норми. Середня місячна температура у грудні становитиме 1-4° морозу, у південних областях та на Закарпатті - 0-2° морозу, у Криму - до 2° тепла.
Січень очікується теплим, наголошує начальник Укргідрометцентру. Ймовірність цього становить 70-75%. У західних областях ймовірність холодного січня незначна - 10-15%. Середня місячна температура в більшості областей становитиме 3-6° морозу, на півдні та Закарпатті - 1-3° морозу, в Криму - до 2° тепла.
Лютий, переконаний Микола Кульбіда, у західних областях буде близьким до норми: ймовірність цієї тенденції становить 55%. На решті території країни він буде навіть теплішим, ніж звичайно. Ймовірність холодного лютого незначна - всього 5-15%. Середня місячна температура становитиме 2-5° морозу, у східній частині до 7° морозу, на Закарпатті та крайньому півдні - 0-2° морозу, вважає головний синоптик України.

Віктор ЧУХЛІБ.