Поточний № 1 (1428)

24.02.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Непрохідність маткових труб: симптоми, причини, діагностика і лікування


22.05.2019

Непрохідність маткових труб – захворювання абсолютно безсимптомне. Жінка про нього може навіть не здогадуватися, допоки не захоче народити дитину і... не зможе завагітніти. Непрохідність труб – одна з поширених причин жіночого безпліддя. Чому вона виникає, як її діагностувати і лікувати, розповідає лікар акушер-гінеколог МЦ «Боголюби» Ірина Ройко.

Який зв’язок між непрохідністю маткових труб і безпліддям?
Потрібно насамперед зрозуміти, як саме відбувається власне процес зачаття. У жінки є дві фази менструального циклу. Під час першої фази менструального циклу у одному з яйників жінки росте фолікул, в якому дозріває яйцеклітина. Приблизно в середині менструального циклу (якщо у жінки 28-денний цикл, то це відбувається на 14 день) фолікул розривається, і з нього виходить яйцеклітина. Це називається овуляцією.  Далі яйцеклітина захоплюється матковими трубами. Через піхву, матку і маткові труби до яйцеклітини піднімаються сперматозоїди і найшвидший запліднює її.
В ідеалі маткові труби повинні бути прохідні і здатні «провести» запліднену яйцеклітину до матки. Якщо у маткових трубах є непрохідність або вони не виконують своїх функцій належним чином, сперматозоїд не може зустрітися з яйцеклітиною, і запліднення не відбувається.
 
Чи викликає непрохідність труб якісь больові відчуття, дискомфорт, інші симптоми? Жінка це відчуває фізично?
Ні, жінка може нічого не відчувати. Єдине, до чого призводить непрохідність труб, – це непліддя. Інших симптомів ця патологія не має.
 
Які причини того, що з’являється непрохідність?
Існує маса причин виникнення непрохідності маткових труб. Одна з найбільш частих  - це наявність злук в малому тазу. Другою причиною непрохідності фалопієвих труб є проблеми із слизовою оболонкою. Мова іде про пошкодження ворсинок, які знаходяться всередині.
Призвести до непрохідності можуть медичні маніпуляції, які проводились в матці (аборти), оперативні втручання, зокрема на органах малого тазу, туберкульоз, ендометріоз, аномалії маткових труб вродженого характеру, поліпи, запальні процеси органів малого тазу. Відповідно, якщо жінка мала якийсь запальний процес, у неї тоді і болів живіт.  Далі запальний процес міг перейти у хронічну форму і жінку більше не турбувати. Або ж запалення було проліковане, але злуки (спайки) утворилися. Жінка про них може навіть не здогадуватися, адже може нічого не відчувати.
Можлива і така ситуація, що жінка народила, потім перенесла запальний процес, і неї у трубах утворилися злуки, і згодом вона не може завагітніти. Тобто, якщо жінка вже має дітей, це не означає що у неї на даний момент прохідні труби.
Бувають випадки, коли одна або навіть дві маткові труби відсутні анатомічно. У моїй практиці була пацієнтка, якій у зв’язку з позаматковою вагітністю видалили трубу, не сказавши, що іншої труби у неї анатомічно немає. Єдиний вихід у такому разі – штучне запліднення. Інших варіантів нема.
 
Які наслідки непрохідності маткових труб?
Єдиний наслідок – відсутність вагітності. На інші процеси в організмі жінки це майже не впливає. Підставою для проведення обстеження є діагностика причин безпліддя. Але для цього у чоловіка має бути хороша спермограма. Якщо в еякулянті чоловіка дуже мала кількість рухливих сперматозоїдів, жінку на діагностику прохідності труб ніхто скеровувати не буде. Якщо у чоловіка хороша спермограма, жінка пройшла базове обстеження й  за потреби отримала лікування, але все одно не вагітніє, можна запідозрити трубний фактор безпліддя, тільки після цього її направляють на діагностику прохідності труб.
 
Як діагностують непрохідність труб?
Діагностику прохідності маткових труб здійснюють кількома способами. Проводять діагностичну лапароскопію, гістеросальпінгографію або ехогістеросальпінгоскопія (ехосонографія).
При лапароскопії хірург роз’єднує злуки і вводить у труби контраст, який дозволяє бачити їхню прохідність. Ця процедура виконується під наркозом.
При рентгенологічному обстеженні у труби через катетер вводиться контраст і робиться серія знімків. Ця процедура виконується під знеболеням, але жінка може відчувати введення контрасту.
Ехогістеросальпінгоскопія– найбезпечніший метод діагностики. Він має високу чутливість та специфічність в діагностиці внутрішньоматкової патології: поліпи, субмукозні міоми, вади розвитку, і в той час його чутливість та специфічність по відношенню до стану маткових труб прирівнюється до гістеросальпінгографії. Він не здійснює негативного впливу на організм, оскільки дослідження відбувається за допомогою ультразвуку.
Ця процедура проводиться з 7 до 12 дня менструального циклу, виконується під місцевим знеболенням. Варто зауважити, що перед цією процедурою потрібно обов’язково здати ряд аналізів. Одними з них є мазки, тому що якщо виявлено запальний процес, його треба неодмінно пролікувати (бо він є протипоказом до даної процедури) а вже потім проводити процедуру. За дві доби до процедури слід виключити з раціону продукти, які сприяють газоутворенню. Бульбашки газу можуть перешкоджати дослідженню.
 
Як лікують непрохідність маткових труб і наскільки добре вона піддається лікуванню?
У випадку часткової непрохідності маткових труб злуки роз’єднують під час лапароскопії. Непрохідність труб не завжди піддається лікуванню. Річ у тому, що у трубах є війки, які забезпечують потік, рух яйцеклітини і сперматозоїдів. Якщо ці війки не рухаються, потік відсутній, труба не виконує своїх функцій. Якщо вагітність не настала після хірургічного лікування по відновленню прохідності маткових труб, не потрібно витрачати дорогоцінний час на очікування вагітності та консервативне лікування. У такому разі на допомогу неплідній парі приходять допоміжні репродуктивні технології, зокрема, екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ).
Інна СЕМЕНЮК, 
Волинська область.

 

Всього - 1


Ольга Чайка25.07.2019

Мені довго не вдавалося завагітніти, доки не пройшла повне обстеження. Виявилася непрохідність. Лікар сказала, що в моїй ситуації зможе допомогти тільки операція. Довелось оперуватися, але не в першому ж ліпшому місці. Я шукала класного хірурга. Чула, що гарно роблять гінекологічні операції ось тут https://medikom.ua/stacionar/operativnaya-ginekologiya-kiev/ . Оперувалася у цій клініці і анітрохи не шкодую, бо проблема вирішена.