Поточний № 15 (1425)

01.10.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Перспективи аграрного сектору Дніпропетровщини


17.11.2011

Традиційно напередодні професійного свята хліборобів – Дня працівників сільського господарства та продовольства ми підбиваємо підсумки роботи галузі. Результати діяльності наших аграріїв створюють оптимістичний настрій. Адже виробництво валової продукції за цей період порівняно з попереднім роком збільшилося на 14 відсотків.

Цього року на ланах області вирощено високий урожай зернових. З площі 1121,7 тис. га отримано більше 3,5 млн. тонн зерна, в тому числі пшениці – 1,5 млн. тонн, ячменю – 656,1 тис. тонн. Урожайність склала 31,2 ц/га, в тому числі пшениці – 31,9 ц/га, ячменю – 21,2 ц/га. Найбільший валовий збір зернових культур отримано у господарствах Новомосковського, Магдалинівського, П'ятихатського, Криничанського районів.
Кукурудзи на зерно намолочено 1282,4 тис. тонн, при середній врожайності 44,3 ц/га (порівнюючи з минулим роком урожайність збільшилася на 13,7 ц/га).
У рейтингу з врожайності сільгоспкультур в агроформуваннях області три перших позиції посідають хлібороби Новомосковського, Царичанського і Верхньодніпровського районів. І це не випадково. Саме тут на високому рівні дотримуються технологічних вимоги на всіх етапах вирощування та збирання ранніх і пізніх зернових культур. Саме тут гектар ріллі дає найбільшу віддачу. Зокрема, на Царичанщині врожайність зернових склала 46,4 ц/га, на Новомосковщині врожайність озимої пшениці становить 43,1 ц/га, Верхньодніпровський район має найвищу врожайність кукурудзи на зерно – 71,4 центнера на круг.
Валовий збір зерна дає можливість повністю забезпечити область у продовольчому зерні – 535 тис. тонн, (в тому числі для хлібопекарської промисловості - 250 тис. тонн), потребу в насіннєвому матеріалі, забезпечити тваринництво фуражем, повністю розрахуватися з селянами за оренду земельних і майнових паїв та по заробітній платі. Соняшнику одержано 1050,8 тисяч тонн, при середній урожайності
21,7 ц/га (порівняно з минулим роком вища на 5,7 ц/га). А ось на Покровщині мають найвищу врожайність цієї олійної культури – 29,6 центнерів з гектара. Не менш вагомий здобуток і в аграріїв Царичанського району – 28,3 ц/га.
Звичайно, вже сьогодні наші селяни живуть надією на врожай наступного року. На полях області озимі культури займають площу 665,6 тис. га. Але погодні умови нинішньої осені завдали значних збитків хліборобам, адже з посіяних 665,6 тисяч гектарів добрі та задовільні сходи отримані на площі лише 140,7 тис. га (21,1%, у 2010 році 78,9%) зернових та 27,7 тис. га (47,3%, у 2010 році 52,7%) озимого ріпаку.
Одне з провідних місць займає і овочівницька галузь. Щорічний валовий збір овочів становить 550-600 тис. тонн. Основним культурами є картопля, капуста, помідори, огірки, цибуля, буряки.
Цьогорік в області вирощено високий урожай картоплі: з площі 49,3 тис. га зібрано 556 тис. тонн, що на 122 тис. тонн більше минулого року. Овочевих культур з площі 32,8 тис. га зібрано 625 тис. тонн, що на 65 тис. тонн більше минулого року. Таким чином, буде повністю забезпечена потреба населення Дніпропетровщини в овочах та картоплі.
Для вирішення завдань зберігання зібраного урожаю в області проведена інвентаризація овочесховищ, яких налічується 57. Загальна місткість їх складає 161,3 тис. тонн, в т.ч. з холодильним обладнанням 102,9 тис. тонн.
У цьому році введено в експлуатацію два нових об’єкти. До кінця цього року планується завершити будівництво ще чотирьох. У 2012-му буде добудовано ще 9 овочесховищ.
Після тривалого занепаду в попередні роки тваринництва аналіз роботи цієї галузі у поточному році свідчить про започаткування позитивних тенденцій. За десять місяців обсяги валового виробництва продукції тваринництва порівняно з відповідним періодом 2010 року збільшилися на 6,8 відсотка, у тому числі по сільгосппідприємствах – на 9 відсотків.
Зросла реалізація на забій худоби та птиці у живій вазі, виробництво яєць від птиці усіх видів, в основному за рахунок сільгосппідприємств, питома вага яких по м’ясу зросла на 0,8% і становить 88,0%, по виробництву яєць відповідно на 0,3% і 75,3%.
Усіма категоріями господарств вироблено 227,5 тис. тонн м’яса у живій вазі, що на 21,3 тис. тонн більше, ніж за аналогічний період 2010 року. Сільгосппідприємствами області вироблено 200,1 тис. тонн, на 20,4 тис тонн (на 11,4%) більше минулого року.
М’ясний баланс області протягом останніх років формується за рахунок м’яса птиці та свиней. Питома вага м’яса птиці у загальному обсязі виробництва складає 79,5%, свинини – 19%, яловичини – 1,5%.
Найбільші обсяги виробництва м’яса у сільгосппідприємствах Петриківського – 59,9 тис. тонн, Нікопольського – 57 тис. тонн, Новомосковського – 38,1 тис. тонн, Солонянського – 12,2 тис. тонн та Магдалинівського – 6,7 тис. тонн районів.
Обсяги вирощування м’яса перевищують його реалізацію, що є свідченням нарощування м’ясного ресурсу. Основний приріст досягнуто за рахунок м’ясного птахівництва (бройлерів) та свинарства. Цьому також сприяло підвищення середньодобових приростів великої рогатої худоби та свиней.
Виробництво яєць всіх видів за 2011 рік у цілому по області складає 919,7 млн. штук, на 97,3 млн. штук більше минулого року.
Весь приріст продукції птахівництва здійснюється за рахунок потужних підприємств, які за показниками собівартості, продуктивності та збереженості поголів’я вже впевнено конкурують з імпортною продукцією.
Базовими господарствами з виробництва яєць є птахофабрики ТОВ «Агрофірма «Дніпропетровська» та СПП «Агроцентр» Дніпропетровського району, ТОВ «Марганецька птахофабрика» Томаківського, ТОВ «Авіас-2000» Апостолівського та ДП «Птахофабрика Лозуватська» Криворізького районів.
Молока вироблено всіма категоріями господарств 296,7 тис. тонн, що на 4,3 тис. тонн більше рівня 2010 року. В сільгосппідприємствах області вироблено 55,3 тис. тонн молока. Найбільшими виробниками молока в області є Синельниківський (14 тис. тонн), Новомосковський (9,3 тис. тонн) та Дніпропетровський (5,9 тис. тонн) райони.
Динамічно підвищується продуктивність дійного гурту. Надій молока на середню корову в сільгосппідприємствах з початку року складає 3759 кг, що на 56 кг більше відповідного періоду 2010 року. У сільгосппідприємствах Синельниківського району надій молока на корову склав 6895 кг, Томаківського – 4148 кг, Дніпропетровського – 3908 кг, Царичанського – 3511 кг.
У всіх категоріях господарств утримується 172,7 тис. голів великої рогатої худоби, що на рівні минулого року. Поголів’я складає – 82,7 тис. голів (в сільгосппідприємствах – 15 тис. голів корів). Вдалося не лише стабілізувати, а й наростити поголів’я великої рогатої худоби порівняно з 2010 роком у господарствах Синельниківського (на 1256 гол.), Солонянського (на 472 гол.), Покровського (на 419 гол.), Васильківського (на 174 гол.) Томаківського (на 136 гол.) районів.
Збільшення поголів’я корів у агроформуваннях Синельниківського та Томаківського районів є свідченням правильності вибору орієнтації на великотоварне виробництво.
Важливим моментом у співпраці орендарів земельних паїв та орендодавців є виконання договірних зобов‘язань. Це спонукає селян укладати угоди на більш тривалі строки, а сільгоспвиробникам надається можливість раціонального використання землі та дотримання сівозмін. На сьогодні 98 відсотків пайовиків уже отримали оплату за землю, а 85 відсотків – за майнові паї.
Все це свідчить, що в аграрного сектору Дніпропетровщини є перспективи подальшого зростання.
Напередодні свята звертаюся до усіх тих, хто причетний до виробництва сільгосппродукції: незалежно від того, де плекають ваші руки врожай – це фермерське чи приватне агроформування, дослідне господарство чи потужна корпорація. Усі ви гідні високого хліборобського звання. Відтак, хай щастить вам на хлібній ниві, високих врожаїв, достатку та міцного здоров‘я вам і вашим родинам.

Олександр ЛЮБОВИЧ, заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації.

На знімку: цьогорічний високий врожай картоплі особливо бажаний для таких господарств як «ВПК-Агро» Магдалинівського району, де є всі умови для тривалого зберігання городини. Саме на базі цього агроформування губернатором Олександром Вілкулом була проведена виїзна нарада.