Поточний № 46 (1284)

21.11.2019

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Помідори без розсади і без поливу


04.11.2010

Цьогорічний городній сезон “порадував” нас достатньою кількістю сонячних днів. Особливо потерпали від надмірної спеки культури, які вирощували з розсади, а води для поливу не вистачало. Хочу поділитися досвідом вирощування безполивних томатів, який зараз стане досить доречним, адже спекотні літа метеорологи обіцяють і надалі.
Томати вирощую без поливу, як із розсади, так і посіяні безпосередньо в грунт. Співвідношення в останні роки приблизно 50х50. Раніше вирощував більше безрозсадних, в останні роки захоплююся новинками, які вдається дістати буквально по кілька насінин, тож доводиться розмножувати їх розсадою. І все ж у нашому регіоні раджу вирощувати томати в безрозсадній культурі. Насіння (бажано намочене) висіваю на початку квітня з 5 по 15 число, коли в землі ще є волога. Можна висівати і в більш пізні строки, але оскільки земля в цей час уже суха, треба обов‘язково поливати рядочки. Сію насіння з міжряддями 60 см, досить густо (маю власне, тож не економлю). Через 10-14 днів (за холодної погоди до 21-30 днів) з‘являються сходи. При появі двох справжніх листочків обов‘язково проріджую рослини, залишаючи на відстані 7-10 см. Якщо цього не зробити, на хороший врожай годі й сподіватися.

Практика, коли городники чекають, поки рослини виростуть до 20-30 см, щоб потім пересадити в другій половині травня - надзвичайно шкідлива. Остаточну розстановку роблю, коли рослини піднімуться до висоти 15 см - залишаю по одній через 25-35 см. Якщо поряд ростуть дві міцні рослини, можна й по дві залишати, але це стосується лише низькорослих ранніх сортів. Далі догляд полягає у регулярному розпушуванні міжрядь і знищенні бур‘янів до змикання рослин.
Позитивно позначається на врожаєві томатів підживлення: 1 кг нітроамофоски на сотку - в сухому вигляді в міжряддя з подальшим їх розпушуванням; або ж розчином: 1 ст. ложка нітроамофоски на 10 л води, 1-1,5 л на рослину. Робити це треба кожні 7-10 днів. Можна використовувати для підживлення також деревний попіл і органіку. Найдешевшою ж поживою для томатів є настій з трав. Для цього городні бур‘яни складаємо у ємність, заливаємо водою до верху, додаємо будь-які кухонні відходи – лушпиння, залишки страв, старе варення, трохи молока або сироватки, падалицю, попіл, цукор і 100 г дріжджів. Ємність закриваємо плівкою, зав‘язуємо і виставляємо на сонце. Після 7-10 днів бродіння суміш має неприємний запах і чорно-зелений колір. Беремо її по 1,5-2 л на 10 л води і поливаємо по 2 л під кожну рослину. Досить дієве добриво, але застосовувати його найкраще після дощу.
Корисне для томатів і позакореневе підживлення - обприскування по листках кожні 7 днів розчином нітроамофоски (1 ст. ложка на відро), карбаміду (1-2 ст. ложки на відро), сірчанокислим калієм (1 ч. ложка на відро води) і, звичайно, розчинами для позакореневого підживлення, що реалізуються в торговельній мережі. Чим меншу площу ви відведете під томати, тим менше вони уражатимуться хворобами. Якщо ви вирощуєте 100-200 кущів, то від хвороб їх можна і не обробляти, якщо ж сотку й більше, обробка обов‘язкова.
Ранні сорти, висіяні цього року 15 квітня, я зібрав масово 15 липня - спека посприяла одночасному дозріванню плодів. Усі зелені плоди, що залишаються на рослинах, пізно восени перед заморозками можна зірвати і покласти на дозрівання у приміщенні.
Одного разу висіяв середньостиглі великоплідні сорти на досить великій площі. Вони дозріли пізно. З настанням холодів усі зелені зібрав у велику купу й накрив зеленим бадиллям томатів, бур‘янами. Щоразу приїжджаючи на город, розкривав купу й вибирав дозрілі плоди, решту знову прикривав і так ще тривалий час трава уберігала їх від приморозків.
Якщо хочете збирати врожай помідорів протягом усього літа й осені, треба вирощувати сорти з різними термінами дозрівання, комбінувати строки висадки і підстраховуватися розсадою. Однак основне для отримання сталих врожаїв - це вдало вибраний сорт. Можу порекомендувати такі:
Північне сяйво. Надранній, достигає одним з найперших. Високоврожайний, плоди вагою 120-200 г. Компактний кущ до 40 см у висоту.
Барон Солемахер. Надранній. Високоврожайний, плоди 120-300 г. Кущ висотою 30 см, має гарне “морквяне” листя.
Обидва сорти добре вдаються при висіві насіння безпосередньо в грунт, а також через розсаду. Мають чудові смакові властивості. Якщо бажаєте перевірити правдивість цих характеристик, надсилайте конверт зі зворотною адресою, в якому я безкоштовно надішлю вам насіння цих сортів.
Бажаю всім наснаги, щедрих врожаїв і міцного здоров‘я.

Листи надсилайте на адресу: Чемерис Євген Григорович, вул. Садова, 100, смт Покровське, Дніпропетровська область, 53600