Поточний № 15 (1425)

26.09.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Про субсидії в запитаннях і відповідях


21.05.2015

Які доходи будуть враховуватись при призначенні субсидії та чи враховується дохід, отриманий від здачі в оренду земельної частки (паю)?

Із 1 травня 2015 року для призначення житлової субсидії враховуватимуться всі отримані особами, які зареєстровані у житловому приміщенні, доходи за попередній календарний рік без врахування податку з доходів фізичних осіб.

До доходів враховуватимуться: заробітна плата, пенсія, допомога (крім її частини, виплата якої здійснюється одноразово, зокрема, при народженні дитини), стипендія, грошове забезпечення, аліменти, виплати відповідно до умов цивільно-правового договору, доходи від підприємницької діяльності, здачі майна в оренду, від продажу майна та немайнових прав, сільськогосподарської продукції, дивіденди, проценти від розміщення депозитів, дохід, отриманий від здачі в оренду земельної частки (паю) тощо.

Тобто до доходів враховуватиметься, в тому числі дохід всіх зареєстрованих осіб, отриманий від здачі в оренду земельної частки (паю).

За новими правилами право на субсидію отримають і безробітні, які не стоять на обліку в центрі зайнятості. Як буде розраховуватись їхній прибуток?

З 1 травня цього року із запровадженням спрощеного порядку надання житлових субсидій скасовується обмеження щодо наявності у складі домогосподарства осіб працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку як безробітні. Таким чином, для працездатних осіб (крім осіб, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, вищих навчальних закладах; осіб, призваних на строкову військову службу), середньомісячний дохід яких протягом періоду, за який визначається сукупний дохід, менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на такий період, у розрахунок субсидії за кожний місяць зазначеного періоду включається місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному періоді (тобто 1218 грн.).

За яких умов на субсидію можуть подавати документи люди, які наймають житло?

З 1 травня право на субсидію мають особи, які проживають у житловому приміщенні на підставі договору найму (оренди) житла і на яких відкрито особові рахунки зі сплати житлово-комунальних послуг. При цьому разом із заявою і декларацією подається договір найму (оренди) житла.

Що робити, коли людина в квартирі зареєстрована, але не проживає?

Субсидія призначається одному із членів домогосподарства, який зареєстрований у житловому приміщенні і на якого відкрито особовий рахунок на оплату житлово-комунальних послуг.

А от якщо житло зі збільшеною нормою займає одинока людина похилого віку?

З 1 травня комісіям при місцевих органах виконавчої влади надано право приймати рішення про надання субсидії лише одиноким непрацездатним громадянам на збільшену понад норму площу житла.

Субсидія на послуги надається лише в межах соціальних норм. Поясніть, що це таке? А якщо людина за лічильником використовує більше?

Чинним Положенням про порядок надання субсидій визначено, що субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу. Соціальну норму житла для надання субсидій встановлено у розмірі 13,65 кв. м площі на одну особу та додатково 35,22 кв. м на домогосподарство. За різницю понаднормової площі потрібно буде сплачувати самостійно. Постановою встановлені єдині для всієї України соціальні нормативи споживання холодної і гарячої води, водовідведення, газопостачання з урахування коригуючих коефіцієнтів. Причому, знову ж єдиного алгоритму, за яким можна визначити соціальні нормативи для загалу, не існує, бо під час розрахунків враховується багато факторів — сума отриманих доходів, а також побутові чинники, наприклад, є у вас колонка гарячої води чи немає, бо від цього залежатиме розмір газового ліміту.

Чи буде надаватись субсидія громадянам, які мають борги за комунальні послуги?

Чинним порядком не передбачено відмову в наданні субсидії домогосподарствам, які мають заборгованість зі сплати за житлово-комунальні послуги. А це означає, що громадяни мають право звернутися за призначенням субсидії до управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації із відповідною заявою та декларацією.

В Ощадбанку свого часу розмістив депозитний вклад. У 2014 році відсотки мені нараховували, але грошей банк не видавав. Відсотки з депозиту за 2014 рік дали аж у квітні 2015 року. Цікавить, чи потрібно в декларацію вносити отримані депозитні відсотки, адже одержав їх щойно в 2015 році?

З 1 травня для призначення житлової субсидії враховуватимуть усі отримані особами, які зареєстровані у житловому приміщенні, доходи за попередній календарний рік без урахування податку з доходів фізичних осіб. Тому інформацію слід надавати про дохід, який було одержано лише за 2014 рік.

Пишуть, що заяву на субсидію можна подати у травні й червні. А якщо я подам її, наприклад, восени, можливо, тоді мені вдасться субсидію отримати? Що порадите?

Радимо звернутися за призначенням субсидії в будь-який період, на розсуд особи. Однак слід пам’ятати, що субсидію призначають за зверненням на 12 місяців, а на наступний період - без звернення. Спрощений порядок передбачає можливість призначення субсидії у разі підвищення нових цін і тарифів на житлово-комунальні послуги протягом трьох місяців з часу підвищення розміру платежів. Тобто, субсидія може бути призначена з квітня поточного року, але за умови звернення по неї до кінця червня. Оскільки деякі житлово-комунальні послуги, як ви знаєте, подорожчали саме з квітня поточного року.

Я вже на пенсії і проживаю разом із дочкою і двома неповнолітніми онуками. У квартирі ще прописаний син, який вже 14 років з нами не проживає і матеріально не допомагає. Прошу пояснити, як діяти в такій ситуації, чи потрібно подавати декларацію сина при оформленні субсидії за цією адресою?

Субсидію розраховують, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Однак у разі, коли обсяг споживання води, газу, електроенергії вимірюється лічильниками, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично в ньому проживають. Під час прийняття рішень у таких випадках враховують наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, зокрема, довідок, які підтверджують місце перебування особи в іншій адміністративно-територіальній одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, тривалим відрядженням, відбуванням покарання. Тому слід звернутися за призначенням субсидії до органу соціального захисту населення, який повинен вирішити питання призначення субсидії через рішення відповідної комісії. До заяви та декларації слід надати відповідні підтверджувальні документи, що ваш син перебуває в іншій адміністративно-територіальній одиниці. У заяві слід зазначити, що ви бажаєте одержати субсидію згідно з рішенням комісії. Таким чином, комісія після того, як одержить документи, буде приймати рішення щодо призначення або відмови у наданні житлової субсидії.

Я пенсіонерка, проживаю у сільській місцевості, зареєстрована одна, отримую пенсію у розмірі 1800 гривень, будинок опалюється природним газом. Влітку сплачую за послуги до 150 грн. Чи обов’язково мені подавати документи на призначення житлової субсидії в травні?

Оскільки Ви матимете право на призначення житлової субсидії в опалювальний період, можете подати заяву про призначення субсидії та декларацію до уповноваженого сільської ради або управління праці та соціального захисту населення до листопада 2015 року включно.

Відповідно до норм законодавства у разі звернення із заявою про призначення субсидії протягом двох місяців з початку опалювального періоду субсидія призначається з початку опалювального періоду.

Роз’ясніть, будь ласка, за який термін береться до уваги факт здійснення купівлю на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень?

Субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. грн. Тобто, якщо особа звернулася за призначенням субсидій у травні 2015 року, то буде враховано факт здійснення такої покупки у термін з травня 2014 по квітень 2015 року.

А як перевірятимуться доходи: домогосподарства чи квартири відвідуватимуть комісії та представники чи якимось іншим способом?

Перевірка достовірності даних, зазначених у декларації про доходи і витрати, здійснюватиметься управлінням соціального захисту шляхом направлення запитів до відповідних органів, установ та організацій. І це вже після призначення субсидії.

Як уникнути помилок у заповненні декларації?

Перш за все необхідно уважно ознайомитися з інструкцією про порядок заповнення бланків, яку отримали споживачі. Для осіб, які звертаються вперше, субсидія розраховується на підставі відомостей про доходи, які зазначено у декларації. Після отримання від Державної фіскальної служби та Пенсійного фонду уточнених відомостей про доходи розмір субсидії може бути переглянуто. Але коли в декларації заявник свідомо не повідомив якийсь вид доходу, надання раніше призначеної субсидії припиняється, а сума має бути повернута одержувачем у подвійному розмірі.

Чи вносити мобілізованого солдата в декларацію на субсидію? Мобілізований з січня 2015 року.

Субсидія розраховується, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.

У разі коли обсяг споживання води, газу, електроенергії вимірюється індивідуальними засобами обліку, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично в ньому проживають, на підставі рішень районних держадміністрацій та виконавчих органів міських рад або утворених ними комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов сім’ї. Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, зокрема, довідок, що підтверджують місце перебування особи в іншій адміністративно-територіальній одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідок про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку).

Таким чином, у Декларації має бути зазначено інформацію про всіх зареєстрованих осіб (у примітці можна зазначити, що конкретна особа не проживає), а у Заяві відмітити необхідність розгляду питання комісією (за наявності засобів обліку послуг).

За відсутності засобів обліку комунальних послуг питання щодо нарахування плати на фактично проживаючих осіб необхідно вирішувати з організаціями, що надають споживачеві вказані послуги, шляхом зняття нарахувань з особи, яка відсутня тривалий час.

Чи можна оформлювати субсидію на житлову площу, де людина не зареєстрована, а лише є її власником і проживає там?

Житлова субсидія призначається за місцем реєстрації.

Яку суму доходу вписувати в декларацію? У роз’ясненні сказано так: сума доходу мінус податок з доходів фізосіб. А чи враховувати єдиний соцвнесок і військовий збір, а також пільгу, яку отримують при нарахуванні зарплати, і тільки після відмінусування якої вираховується податок з доходу фізосіб? Чи може в декларації писати суму доходу, яку отримано на руки?

Для призначення субсидії враховуватимуться доходи без податку з доходів фізичних осіб за попередній календарний рік.