Поточний № 49 (1287)

14.12.2019

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Проблеми осінньої посівної


29.09.2010

Лише 40 відсотків від запланованих посівних площ під озимі зустрілися з зерном. Ігри на ринку експорту зерна підірвали основу майбутнього врожаю - благополучну сівбу озимих культур.

ТЕПЕР аграріям залишається сподіватися не на рекорд, а на сприятливу погоду навесні, яка може допомогти нівелювати нинішні промахи адміністраторів. Уряд же, між тим, підготував законопроект, який загрожує селу більшовицькою продрозверсткою. Певною мірою нерівномірна вологість ґрунтів, а в більшому ступені адміністративна зарегульованість експорту зерна не дають можливості аграріям відсіятися вчасно. За останніми даними, в Україні посіяно всього 3,38 млн. га озимих культур (без озимого ріпаку), що складає 40% від прогнозу. З них під зерно використано 3,36 млн. га (40% від усіх посівних площ). Триває сівба ячменю і жита. На кінець минулого тижня ячмінь посіяний на 73 тис. га (5%), жито - на 207 тис. га, що складає 60% від плану. Під ріпак зайнято 948 тис. га, це 77% від плану.

Нагадаємо, раніше планувалося зайняти під озимі культури 8,57 млн. га. “Ми не посіяли навіть половини озимих, хоча мали посіяти мінімум 70%... Не сіяють, тому що немає грошей. Ніхто не хоче продавати зерно вдвічі дешевше”, - відреагував президент Української аграрної конфедерації (УАК) Леонід Козаченко. Раніше МінАПК планувало завершити осінню посівну кампанію не пізніше 10 жовтня, що навряд чи можливо за таких темпів. Особливість цієї посівної полягає в тому, що в регіонах склалися різні умови для сівби. Північ і центр мають досить вологі ґрунти для цих цілей, у той час як на півдні дефіцит вологи не дозволяє розпочати кампанію.
Крім погоди, заважає сіяти озимі культури дефіцит обігових коштів. Переважно це стосується дрібного і середнього агробізнесу, оскільки агрохолдинги практично завершили осінні польові роботи. Справа в тому, що штучне стримування експорту зерна митними службами, що має місце і зараз, не дозволило селянам скористатися ціновими перевагами на ринку в липні-серпні. “Ці перешкоди серйозно скоротили реалізацію зерна. У результаті перепаду цін і обмеження ринку сільгоспвиробники втратили на торгівлі цими культурами як мінімум 1 млрд. грн.”, - ремствує голова Спілки сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Іван Томич.
Варто сказати, що учасники аграрного ринку виявилися заручниками фінансової неплатоспроможності держструктур, які забезпечують закупівлю зернових до продрезерву. Так, станом на кінець минулого тижня в засіки Батьківщини закладено лише 400 тис. тонн зерна з 4-4,5 млн. необхідного обсягу. Саме стільки зерна дав доручення придбати до Держрезерву Президент Віктор Янукович ще на початку жнив. Зернотрейдери стверджують, що влада штучно стримувала експорт саме для того, щоб встигнути закупити зерно нового врожаю для зниження ризиків виникнення проднебезпеки. Але низькі темпи закупівель Аграрним фондом призвели до зниження цін на внутрішньому ринку і уповільнення експорту.
Коли фінансова ситуація в Аграрному фонді поліпшиться, не береться прогнозувати ніхто. Але ж від цього залежить, наскільки вільним і прогнозованим буде ринок надалі, повідомляє «Аграний сектор економіки»