Поточний № 7 (1395)

19.05.2022

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Роботи в саду


08.05.2015

У травні під дерева сіють рослини-сидерати, які допоможуть позбутися деяких шкідників і хвороб. Наприклад, від попелиці можна посадити настурцію, від грибних хвороб - часник. Щоб квітучі дерева не обсипалися раніше часу, їм забезпечують правильний режим поливу. Найкраще боротися зі шкідниками вранці, коли температура не вище +10 °С. Повторюють процедуру через 5 днів ще 3 рази. Якщо шкідників багато, то 4 рази. До квітучих дерев рекомендується залучати бджіл для запилення. Для цього вздовж паркану можна посадити кріп, гірчицю, конюшину, пряні рослини.

Посадка овочів

До кінця травня висаджують у відкритий ґрунт біло- і червонокачанну капусту пізньостиглих сортів, потім середньостиглих. У другій половині місяця висаджують (краще під тимчасове укриття) розсаду помідорів, кукурудзи, базиліка, а також огірків. У цей час добре приживається огіркова розсада, яка була вирощена до двох сім’ядольних листочків. Навколо молодих рослин насипають перегній, щоб вони вкоренилися.

У травні на рослинах сімейства хрестоцвітних з’являються блішки. Проти них допомагає запилення сходів піретрум, тютюновим пилом або золою.

Прищипують огірки. Коли з’являється другий справжній лист, видаляють ростову бруньку. Другий раз огірки прищипують над 5-7-м листом, на бічних пагонах - над 8-9-м листком.

Садять буряк. Вибирають світлу ділянку, збагаченою гумусом. Перед посівом вносять компост. Не можна садити буряки після шпинату.

У парниках вирощують томати. Їм потрібно забезпечити вологий ґрунт і сухе повітря. Вологість повітря повинна бути не більше 70%, інакше рослини захворіють на буру плямистість. Томати можна провітрювати, оскільки вони не бояться протягів.

Рясного поливу вимагає капуста. Після дощу або поливу розпушують землю між рядками з посівами овочевих культур на глибину 1-2 см. Сходи мульчують просіяним компостом. Занадто густі проріджують.

Регулярні поливи потрібні тільки деяким овочевим рослинам в кінці травня і в суху погоду. Наприклад, редиску слід поливати через день, щоб коренеплоди налились. Капусті у жаркі дні слід влаштовувати душ холодною водою. Любить вологу озимий часник. Його коріння розташовуються неглибоко, тому якщо почне сохнути шар ґрунту до 15 см, листя рослини почне жовтіти.

Догляд за чагарниками

У травні, як тільки зникне загроза заморозків, кущі смородини та аґрусу можна замульчувати. А такі культури, як малина і ожина, воліють мати постійний шар мульчі. Однак з мульчуванням полуниці поспішати не варто, бо вона може постраждати від повторних заморозків. Мульчувати краще всього після появи зав’язі.

З малини збирають малинного жука. Збір проводять перед тим, як він почне відкладати яйця, тому що личинки можуть пошкодити ягоди. Збирають жуків рано-вранці, струшують їх на фанеру, змащену вазеліном, або в стару парасольку.

Якщо погода у травні суха, то ягідники перед цвітінням поливають, особливо якщо вони знаходяться на ділянці з легким ґрунтом. Рекомендується поєднувати полив з підживленням органічними добривами, які розводять водою у 10-20 разів. Коли на аґрусі і смородині з’явиться листя, їх потрібно накрити темною поліетиленовою плівкою або іншим матеріалом, щоб на кущах не з’явилися шкідники. Після цвітіння культур ягоди, уражені огнівкою, збирають і знищують.

Квітник

У травні садять в ґрунт теплолюбні однорічні квіти і бульби бегонії. Після першої декади у відкритий ґрунт висаджують розсаду петунії, цинії та сальвії, чорнобривців, запашного тютюну. Висаджують підрощену бульбову бегонію і жоржини. Відстань між бульбами бегонії має бути 20-25 см. Цю рослину найкраще садити на легких ґрунтах. Ділянка, де росте бегонія, повинна бути частково затінена.

Поливати бегонію потрібно регулярно і рясно. Через 2 тижні після посадки рослину підживлюють. Вносять настій коров’яку (1:10) або курячого посліду (1:20) з додаванням аміачної селітри. Наступні підживлення проводять кожні 10-12 днів, додаючи до розчинів 20 г суперфосфату, 12 г сірчанокислого калію на відро настою.

У травні висаджують жоржини. Відстань між рослинами - 60-100 см в залежності від їх висоти. Жоржини садять на глибину 13-16 см увечері або в похмурі дні, попередньо рясно поливши. Посаджені жоржини відразу прив’язують до кілків, щоб вони не зламалися від вітру. Ростуть квіти швидко і потребують постійних та рясних поливів, особливо в жарку погоду. Після поливів ґрунт обов’язково розпушують.

На початку місяця у фазу бутонізації вступають півонії. У цей час вони потребують підгодівлі настоєм коров’яку (1 : 20) з додаванням 20 г суперфосфату, 15 г сірчанокислого калію, 10 г аміачної селітри на відро розчину. Виливають добриво під кожну 5-6-літню рослину в попередньо виконану навколо куща борозенку.

Флокси, лілейники, дельфініуми, піретрум, королицю, мак, лихнис, рудбекію, гайлардію підгодовують настоєм коров’яку (1:15) або пташиного посліду (1: 25) з додаванням 20 г аміачної селітри, 20 г суперфосфату, 15 г калійної солі і 25 г деревної золи на відро.

У першій половині місяця підгодовують лілії, поєднуючи внесення підгодівлі з поливом.

Гладіолуси підживлюють у фазі 5-6-го листка. В кінці першої декади травня вносять підживлення під клематиси (настій коров’яку (1:10) або пташиного посліду (1:15) з додаванням 10 г аміачної селітри, 10 г сірчанокислого калію, 20 г суперфосфату на відро розчину). У щеплених троянд у травні вирізають пагони шипшини. Роблять це секатором ближче до кореня. Буває так, що пагони шипшини з’являються далеко від куща троянди. Тоді їх треба витягнути із землі і вирізати. Всі квіткові культури вимагають поливів, щоб добре розвиватися і рясно цвісти і при сухій погоді. Відцвілі тюльпани, нарциси та гіацинти також вимагають поливу.

Вимогливі до поливу такі однорічні рослини, як запашний горошок, календула, лобелія і настурція. Із дворічних: маргаритка, незабудка, фіалка, з багаторічних - дельфініум, гладіолус, аквілегія, бульбиста, бегонія, конвалія, лілейник, жоржина, клематис і функія.

У першу декаду травня багато сортів півоній утворюють бутони. Для того щоб отримати великі повноцінні квітки, залишають по одному бутону на стеблі, інші прищипують.