Поточний № 11 (1421)

03.06.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Рости, рибко, велика й маленька!


20.07.2011

Тринадцятого липня відбулося урочисте відкриття оновленого Царичанського рибгоспу (поблизу Могилева). За християнським звичаєм відкриттю передувала спільна молитва святих отців, засновників і працівників господарства та гостей свята про благодать Божу на добру справу. Після цього митрополит Дніпропетровський і Павлоградський Іриней освятив «винуватців» урочистостей, насосну станцію рибоводів і прилеглу до неї водойму Дніпро-Донбасу.

Ідея біологічної очистки каналу від різноманітних водоростей за допомогою риб-меліорантів, про що укладений договір між дирекцією Дніпро-Донбасу і ФГ «Схід», стає зримою. Побачене на відкритті певною мірою вражає - за короткий час 12 працівників рибгоспу проклали 2,8 км трубопроводів, повернули до життя насосну станцію, переобладнали у 8 ставках впуски і випуски води тощо. Нещодавно сюди подана дніпрова вода, і 12 мільйонів мальків білого амура, товстолобика і коропа, завезені з риборозводних господарств Київщини і Черкащини, освоїлися, почали набирати вагу. Восени у підрощеному стані вони будуть пересаджені до Дніпро-Донбасу в межах Дніпропетровщини, а води ставків – спущені. Щоб наступної весни все знову пішло по звичному колу…
Цікаві думки про майбутнє відродженого Царичанського рибгоспу висловили присутні на святі. А перед цим була проведена змістовна екскурсія по діючих ставках господарства.
- Це швидше екологічний, а не бізнесовий проект, - зазначив заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації Іван Ступак. - У нього вже вкладено 3,5 мільйона гривень інвестицій із запланованих семи. Проект ґрунтовно розроблений фахівцями Харківського НДІ, що додає впевненості в його успішному здійсненні.
Сили, здоров‘я і наснаги побажав засновникам та трудівникам господарства і директор держпідприємства «Укрриба» Віктор Казимирчук:
- Ще в дев‘яностих роках тодішній Царичанський рибгосп давав велику кількість товарної риби і зарибкового матеріалу. Та півтора десятка літ його чималі площі в 340 гектарів не використовувались. Зараз господарство відновлюється з урахуванням сучасних досягнень рибної галузі. Це свого роду «перша ластівка» Дніпропетровщини. Сподіваюся, його добра праця додасть ваги рибному доробку нашої області.
Щиру вдячність за співпрацю і нові робочі місця для краю висловив засновникам в.о. голови Царичанської райдержадміністрації Микола Трень. А начальник управління Дніпро-Донбасу Людмила Михайлик сподівається, що незабаром риби-меліоранти зроблять рукотворну водойму чистішою, що зменшить витрати електроенергії при перекачці води. Керівник проекту, гендиректор виробничо-торгівельної фірми «Елегія» Віктор Кузора подякував за добрі напутні слова і зазначив:
- Проект нелегкий і довгий. За рік-два сподіваємося побачити перші результати. У перспективі думатимемо про екотуристів і спортивне рибальство. А місцеві рибалки-любителі Петриківського, Царичанського Магдалинівського, Новомосковського і Юр‘ївського районів за місяць-півтора зможуть на законних підставах відвідувати береги каналу. Ми завершуємо розробку умов рибальства, інтереси жителів прилеглих до Дніпро-Донбасу сіл обов‘язково будуть враховані.
Під час огляду ставків «першу скрипку» грав головний рибовод господарства Олег Пільонов. Усі непрості процеси, що відбуваються у воді, йому добре відомі. Ще б пак – окрім фахової освіти, за плечима у нього і багаторічний досвід роботи в Петриківському рибгоспі.
- Дотримуємося наукових норм посадки малька – до 1,5 мільйона штук на гектар, - повідомив Олег Борисович. – Глибину води утримуємо на рівні 90 сантиметрів, що сприяє утворенню зоопланктону, яким харчується молодняк. Намагаємося максимально використовувати природну кормову базу.
Праця рибовода, певно ж, схожа з трудом агронома – потрібно знати і враховувати всі фактори, природні й інші. Буває, що й «підводні камені» на шляху трапляються. В умовах цьогорічної липневої спеки і значного випаровування з площ водного дзеркала ставків, наприклад, не завжди вистачає потужностей насосної станції. Особливо при заповненні нових водойм. Доводиться звертатися до Царичанського управління зрошувальних мереж, щоб підсобили водою із сусідньої ГНС-2. Це вже питання директора рибгоспу Олександра Велегури, який теж має добрий досвід. Причому саме той, який потрібно - управлінський. Підбір персоналу, технічне переоснащення відновлюваного господарства, будівництво – все лежить на його плечах. За короткий час він впорався з найголовнішим завданням керівника – сформував хороший трудовий колектив.
- Зараз у штаті рибгоспу дванадцять чоловік, оформлені згідно з діючим законодавством, - розповів Олександр Якович. – Це рибалки, машиністи,охоронники. Вони добре розуміють і сумлінно виконують професійні обов‘язки. Звісно ж, нелегко доводиться усім. Бо за п‘ятнадцять років бездоглядності багато чого розтрощено і розтягнуто. Та ми вже «не в першому класі», бачимо, що і як треба робити. Потроху розширяємося, придбали трактори МТЗ-80 і Т-16, косарку. А з весни буде задіяна і друга черга ставків, і, відповідно, збільшиться до сорока чоловік штат працівників.
Такі вони, свята і будні працівників відновленого на сучасному технічному рівні Царичанського рибгоспу. Добре, що створене колись людськими руками більше не руйнується, а повертається «до роботи» за призначенням. Тож рости, рибко, велика й маленька, на спільне благо народу українського. Здоров‘я і успіхів авторам і втілювачам у життя незвичайного проекту на Дніпро-Донбасі. А нам усім, в Україні сущим і до рибалки любительської причетним, розуміння процесів, що з осені розпочнуться і на частині найбільшої рукотворної водойми України.

Григорій ДАВИДЕНКО.
На знімку: урочисте відкриття Царичанського рибгоспу.