Поточний № 2 (1412)

03.02.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Що врятувало майбутній врожай


09.12.2010

Різке похолодання не завдало шкоди озимим посівам. Наслідки морозів могли бути більш серйозними, однак аграріїв виручив аномально теплий листопад, що дозволило рослинам набратися сили. Різке похолодання до -25 градусів не завдало істотної шкоди озимим посівам.

Про це заявила начальник відділу агрометеорології Гідрометеоцентру України Тетяна Адаменко. Рослини виручило те, що в регіонах, де зниження температури було максимальним, уже був достатній сніговий покрив.
Крім того, озимим, котрі цього року посіяли значно пізніше оптимальних строків і вони мали всі шанси увійти в зиму ослабленими, пішов на користь теплий листопад.
За словами Тетяни Адаменко, через пізню сівбу залежність від погодних умов істотно зросла, і наслідки різкого зниження температури на початку грудня могли бути більш серйозними. “Але теплий листопад дозволив нівелювати наслідки пізньої сівби. Цей місяць був найтеплішим за всю історію метеоспостережень, - нагадує вона - Це дозволило пізно висадженим рослинам набратися сили. По факту вийшло, що навіть добре, що осінні польові роботи затяглися, оскільки якби озимі були посіяні у строки, то теплий листопад призвів би до їх подальшого розвитку”.
Також, незважаючи на морози, стан озимих оцінюється фахівцями Гідрометцентру як більш благополучний, ніж ще місяць тому. “Цього року близько 40 відсотків озимих було посіяно не те що пізно, а просто катастрофічно пізно”, - підкреслює Тетяна Адаменко. Місяць тому в Гідрометцентрі прогнозували, що через відтермінування сівби 30-40% посівів увійдуть у зиму слаборозвиненими. “У такій ситуації залишалося лише сподіватися, що зима буде без катаклізмів”, - каже Тетяна Адаменко. - Однак вже за місяць усе змінилося на краще. Нинішній стан посівів не викликає занепокоєння”.
За даними Мінагрополітики, під врожай 2011 року планувалося посіяти 8,577 млн. га озимих культур (без урахування ріпаку), в тому числі озимих на зерно - 8,493 млн. га, а також 1,225 млн. га озимого ріпаку.
Під урожай 2010 року було посіяно близько 8,6 млн. га озимих зернових культур і 1,4 млн. га ріпаку.