Поточний № 16 (1426)

10.12.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Умови вступу до вищих навчальних закладів дещо змінилися


13.06.2014

Тільки-но пролунали по Вкраїні останні дзвінки, відсвяткували випускні вечори, і вчорашні одинадцятикласники поринули у вир випробувань зовнішнього незалежного оцінювання, щоб стати студентами українських вишів. Що ж чекає на цьогорічних абітурієнтів? Про це йшлося на прес-конференції «Нові правила вступної компанії» в інформагенції «Міст-Дніпро». Журналістів інформували ректор Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара Микола Поляков і декан механіко-математичного факультету, відповідальний секретар приймальної комісії ДНУ Олександр Хамініч.

Зокрема, Микола Поляков акцентував увагу на змінах термінів вступної кампанії. Раніше вона тривала з 1 до 31 липня. У цьому році подавати заяви до ВНЗ можна буде з 11 до 31 липня. Таким чином, вступна кампанія скоротилась на 10 днів. Зараховували в університет раніше з 1 до 12 серпня і на бюджет, і на контракт. Тепер же на бюджет абітурієнтів зараховуватимуть до 11 серпня. Рейтинговий список рекомендованих до зарахування на бюджет буде оприлюднено 2 серпня. До 4 серпня зараховані на бюджет повинні з’явитися і подати до приймальної комісії оригінали атестата і сертифікатів. Лише тоді вони вважатимуться зарахованими на бюджет. Згідно з наданими документами 5 серпня буде поданий другий оновлений список рекомендованих на навчання за держзамовленням. Строк подачі оригіналів документів закінчується вже 7 серпня. І нарешті третя хвиля зарахування на бюджетну форму навчання почнеться 8 серпня і триватиме до 10 серпня включно, а на контракт – до 18 серпня.
Заяви до вступу можна подавати як особисто, так і в електронному вигляді.
Як і торік, кожен абітурієнт може подавати заяви до п’яти вишів на три спеціальності в кожному. Найбільші черги завжди у перші дні подачі заяв. Відповідальний секретар приймальної комісії ДНУ Олександр Хамініч зауважив, що термін подачі заяви ніяк не впливає на зарахування, оскільки прийом до лав студентів визначається за сумарною кількістю балів, зазначених у сертифікатах ЗНО, разом із середнім балом атестата, який цьогорік матиме значно менше значення, оскільки середній бал вираховується не за 200-бальною шкалою, як було у попередні роки, а за 60-бальною. Середнє арифметичне балів множиться на 5.
Прийом документів для тих, хто вступає на основі повної загальної освіти і проходить співбесіду, складає вступні екзамени, закінчується 24 липня. Співбесіди та вступні екзамени для них триватимуть з 25 липня до 1 серпня.
Прийом заяв та документів від осіб, які для вступу мають проходити творчі конкурси, закінчується 24 липня. У ДНУ ім. Олеся Гончара творчі конкурси проходять вступники з 21 липня до 1 серпня на спеціальності «Образотворче мистецтво», «Дизайн» та «Журналістика».
Ціна навчання у ДНУ зросла незначно, всього на 0,5 відсотка.
«Це природнє підвищення, пов’язане із індексом інфляції, перерахунком платних послуг. Найдорожча вартість навчання на спеціальність «Правознавство» – 14 тис. грн. Найдоступнішими є технічні спеціальності, зокрема, хімія – 6800 грн., математика - 7000, механіка - 7300. Ми розуміємо, що батькам складно оплачувати навчання дітей, тому дозволяємо вносити оплату частинами, помісячно, раз на квартал чи семестр», – додав Микола Поляков.
Як завжди, увага приділятиметься переможцям українських і обласних олімпіад, переможцям Малої академії наук.
На запитання журналістів про абітурієнтів з Криму, Донбасу і Луганщини Олександр Хамініч відзначив:
- Цього року МОН України приділяє особливу увагу абітурієнтам з Криму. У нас є вся нормативна база для переведення цих студентів як на бюджетні, так і на позабюджетні місця. Вже 26 студентів переведено, ще близько 20 складають академрізницю і переводяться, також багато заяв від тих, хто вирішив завершити навчальний семестр на півострові, а потім перевестися.
-А ось щодо студентів і абітурієнтів з Донецької і Луганської областей, то в нас поки немає будь-яких нормативних роз’яснень, але ми раді абітурієнтам з усіх регіонів. Ми їх чекаємо, готуємо гуртожитки. Звичайно, їх ресурси не безмежні, але з урахуванням динаміки минулих років, виписки з гуртожитків тих, хто завершив навчання, місця будуть. У нас не було випадків, щоб ми відмовляли немісцевим в наданні гуртожитків, - зауважив Микола Поляков.

Яна ОЛЕКСЮК. м. Дніпропетровськ.