Поточний № 14 (1424)

21.09.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Дванадцять діб без електроенергії!


25.05.2016

НЕЙМОВІРНА «Книга рекордів Гінесса по-царичанськи» поповнюється «досягненнями». Як відомо, з 7 травня у Царичанці триває найбільша в історії України бджолина атака двома з половиною тисячами бджолосімей на квітучу зараз Калитву і пасіки селян. Та попри явні порушення українського законодавства, численні вжалення бджолами місцевих жителів і худоби, запевнення 10 травня голови місцевої райдержадміністрації Сергія Турського «за пару днів підготовки пасіку вивезуть», крилаті інтервенти і досі тероризують край. Не допомогло навіть рішення спеціально створеної з цього приводу депутатської комісії Царичанської районної ради 19 травня:

«Вважати грубим порушенням розміщення пасіки – вона знаходиться впритул до селища замість необхідних 300 метрів, Калитва є заповідним урочищем, немає дозволів місцевої влади, спілки бджолярів, державної ветеринарної медицини. Протягом доби пасіку необхідно вивезти».

Та через добу лише кілька десятків вуликів таки рушили на кочівлю. Усі інші там, де й були – в заповідному урочищі Калитва. Виходить, щоб «зрушити з місця» пасіку таємного власника, необхідне рішення чи не самої Верховної Ради України…

А за якихось десяток кілометрів на південь від жалючих окупантів зроблена серйозна заявка на ще один травневий всеукраїнський «рекорд» – кількасот жителів Могилева 12 діб були позбавлені електроенергії! Навіть взимку енергетики після ураганів, обривів ліній електропередач в рази швидше подають струм. Причиною знеструмлення стала одночасна крадіжка оливи з трьох трансформаторів та вихід з ладу ще двох. Повідомлення про зухвалий злочин почалися одинадцятого травня.

– Звістки надходили і 12 травня, – розповідає могилівський сільський голова Валерій Дружко. – Без струму залишилися частина осель жителів Дрюківки, вулиць Берегової, Шишканя, Приорільської тощо. Проблема велика. Одразу направив повідомлення в Царичанський РЕМ, відтоді щодня кілька годин цим займаюся. Енергетики пояснюють, що оливи немає, треба купувати, сушити тощо. Ситуацію вважаю проблемою держави – вона власну енергетику передала у приватні руки, у договорі повинна бути інвестиційна складова. Як тепер бути з енергобезпекою країни? На території громади біля ста трансформаторів, переважно віддалені від осель, і надійно зберігати їх повинна енергетична компанія.

Усім нам сьогодні важко уявити життя без електроенергії, її відсутність напряму загрожує людському життю. Нічим подати воду, не викличеш «швидку», бо стаціонарні телефони не працюють, а мобільні розряджені… На це й інше нарікали обурені жителі Могилева 20 травня, 9-ї «темної» доби на черговій велелюдній сходці:

– Кожного дня енергетики розказують байки, що завтра все зроблять… Начальник Царичанського РЕМу Костянтин Стадник порадив нам прив’язати біля кожного трансформатора по собаці, – обурюється колишня доярка колгоспу. – Так до нього й ветеринара треба, й годувати! Як нікому охороняти, то найміть людей!

– Бігаємо з продуктами по всьому селу, борщ звариш, а на другий день без холодильника він скисає… – каже Людмила Козачок з Могилівського пансіонату. – Ми ж не в місті живемо, щодня варити ніколи.

– Трансформатори треба огородити, й на кожному поставити датчик руху! – порадив Юрій Тимошенко. – Тоді злодії боятимуться й підійти…

– А чому немає ніякого запасу оливи? – запитала бібліотекар Валентина Гагаріна. – Це зовсім не дефіцит, в Інтернеті є оголошення. Резерв завжди повинен бути.

– Нічого не робиться, щоб та олива не кралася, – сказав Микола Пилипенко. – Трансформатори не огороджені, замків немає, подекуди прямо біля них граються діти… Це ж небезпечно, такі об’єкти мають бути належно оснащені!

Дійсно, огорожі біля трансформаторів переважно катма, а дверцята щитової інколи зачинені… ціпком, як на цьому поблизу вулиці Берегової (на знімку). Втім, це не завадить надійній роботі енергопостачальної організації, вважає начальник Царичанського РЕМу Костянтин Стадник:

– За правилами огороджуються лише ті комплектні трансформаторні підстанції, де чисельність навколишнього населення перевищує 50 чоловік. Користуючись нагодою, звертаюся до всіх споживачів електроенергії – в разі виявлення підозрілих осіб біля КТП негайно телефонуйте в поліцію! Контролюйте, будь ласка, ситуацію, інакше і далі можна залишитися без напруги в будинках. Є випадки, коли власники найближчих будівель прив’язують біля трансформаторів своїх собак, це неабияк допомагає. Оснащувати приладами спостереження КТП не будемо, адже їх теж можуть вкрасти. Затримка з подачею енергії вийшла через те, що немає запасів оливи, її довелося купувати, і 23 травня ми повністю відновили подачу енергії в Могилеві. На жаль, випадки таких крадіжок є і в інших районах Дніпропетровщини.

Як видно, ДТЕК «Дніпрообленерго» не планує контролювати технічними засобами власне майно. В такому разі споживачі мимоволі спокутують неіснуючу вину через це та свавілля зловмисників, які діють все зухваліше і мобільніше. Їх не зупиняє навіть наявність в оливі хімічних добавок, які унеможливлюють застосування її в двигунах внутрішнього згорання. Вочевидь, ця проблема має розв’язуватися спільними зусиллями правоохоронців і самих енергетиків. З огляду на збільшення кількості крадіжок не так складно бодай огородити трансформатори, та й технічні засоби охорони не є недоступними для найбільшої в Україні енергетичної компанії – за результатами діяльності 2014 року року ПАТ «ДТЕК «Дніпрообленерго» отримало 43, 9 мільйона гривень доходу, а нерозподілений прибуток становить 1, 44 мільярди гривень (МАС «Макаут сервіс»). Та й останнім часом наші уряди завзято невідь-чому «помпують» енергетичні тарифи. Але енергетики живуть надіями, що крадії отямляться, а сусідські собаки не підведуть…

Як заявив 6 травня після подібної крадіжки оливи у Васильківському районі директор з безпеки ДТЕК «Дніпрообленерго» Юрій Зінченко, на відновлення енергії в такому разі йде біля трьох днів. Між тим порушення договорів про безперебійне, надійне постачання електроенергії споживачам на цілих 12 діб ще не кваліфіковане з правової точки зору – що це було? Лише форс–мажорні обставини чи ще й недбале ставлення до взятих зобов’язань? Тоді кожному споживачу за порушення умов договорів має бути відшкодований 5-ти кратній обсяг неспожитої за цей час енергії. Житель Могилева Юрій Мірошниченко переконаний, що без кількох стихійних мітингів селян і колективних звернень люди не бачили б електроенергії не 12 діб, а й досі:

– Ми неодноразово телефонували на всі «гарячі лінії» – в «Дніпрообленерго», Дніпропетровську ОДА, урядову і Адміністрації Президента… І скрізь обіцяли «завтра все буде зроблено!» Та чомусь на людей і діючі закони мало хто зважає. Здається, лише намір обурених людей людей перекрити трасу Р-52 Дніпропетровськ – Київ таки вплинув на ситуацію. Видно, недарма хтось придумав прислів’я «порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих».

Вочевидь, причини «досягнення» обох царичанських «рекордів» пора вже розглядати на загальнодержавному рівні людям, які відстоюють конституційні права громадян. І дати їм належну оцінку.

Підготував Григорій МИКОЛАЙЧУК.