Поточний № 7 (1395)

22.05.2022

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Як правильно збирати врожай


08.07.2015

Здавалося б, що може бути простіше, ніж збір урожаю. Однак, як і у будь-якої іншої справи, у цієї теж є свої секрети. І відомі вони далеко не всім. Як і коли збирати ту або іншу культуру? Як не нашкодити їй під час збирання плодів? Як продовжити її плодоношення? Питань багато, але на них є відповіді!

Ягоди і фрукти

СМОРОДИНА

Червону, рожеву, білу та жовту смородину варто збирати в один прийом - тоді, коли більша частина ягід на кущах придбає характерний спілий колір. Зривати їх необхідно безпосередньо гронами, прищипуючи ніжку в місці кріплення до плодушки.
Чорну смородину збирають у два, а іноді й у три етапи: коли поспіє більша частина грона і через 7-10 днів після цього.
Якщо на ділянці одночасно дозріли різні види смородини, то в першу чергу необхідно приступати до збирання врожаю з кущів із чорними та білими ягодами. Грона червоної смородини можуть якийсь час почекати, тому що не мають властивості швидко обсипатися.

МАЛИНА

Ягоди малини, і одноразових, і ремонтантних сортів, дозрівають поступово, тому їх необхідно збирати кожні два - три дні. Кращим часом для цього є ранній ранок або вечір, але обов’язково під час відсутності роси. Якщо малинка буде з’їдена негайно - її необхідно знімати в стані повної зрілості, якщо ягоди очікує транспортування - злегка недоспілими. Тарою для малини повинні служити кошики-луб’янки або полімерні ємкості.

АҐРУС

Аґрус підлягає збору в різному періоді зрілості, залежно від сорту та сформованих цього року кліматичних умов. Якщо недостатньо вологи і поправити це питання немає можливості - потрібно знімати врожай недозрілим і пускати на переробку. Якщо умови сприяють повному визріванню - аґрус збирають пізніше.

ЯБЛУКА, ГРУШІ, АЙВА

І яблука, і груші, і айву знімають з дерев за допомогою всієї кисті руки: схопивши за плід, повертають його знизу нагору, нажавши вказівним пальцем на місце з’єднання плодоніжки із плодовою гілочкою. Це мінімізує ушкодження врожаю і максимально зберігає на плодах шар воскового нальоту, що забезпечує їхнє тривале зберігання.

АБРИКОСИ, ПЕРСИК, СЛИВА

Спілі плоди абрикоса, персика та крупної сливи легко ушкоджуються при натисканні пальцями, тому їх так само рекомендується знімати за допомогою всієї кисті руки, і працювати краще в рукавичках. Повертаючи плід, його просто відламують від кільчатки або плодушки разом з «хвостиком» і акуратно укладають у тару.

Овочі

КАРТОПЛЯ

Про те, що настав час збирати картоплю, свідчить усихання її бадилля. Якщо це відбулося - баритися не варто, тому що чим довше залишаються бульби в землі, тим більше вони втрачають у вазі. Викопувати краще в суху сонячну погоду - це значно підвищує лежкість бульб.
Перш ніж укладати зібрані бульби на зберігання, їх необхідно акуратно очистити від налиплої землі (краще це робити руками у тканинних рукавичках), відсортувати за розміром і дати їм просохнути в притіненому місці, що добре продувається.

ТОМАТИ

Збір томатів починається з окремих плодів один раз на кілька днів. Однак у міру росту температури їхнє визрівання прискорюється, і тоді помідорчики доводиться збирати щодня. Почервонілі плоди краще зривати відразу, у міру дозрівання, тому що чим довше вони на кущі, тим скоріше дозріває залишок кисті, у результаті чого томати, що залишилися на ній, не встигають набирати покладену сорту масу.
Збирають помідори вранці, із шапочкою із чашолистків. Знімають плоди за допомогою всієї кисті руки, акуратно відламуючи плодоніжку в місці з’єднання із чашечкою.

ЦИБУЛЯ РІПЧАСТА І ЧАСНИК

Збирати врожай цибулі за правилами - значить дочекатися поки її листя висохне, а шийка витончиться. Потім - підкопати цибулини, витягнути із землі й залишити просушуватися на відкритому сонці до стану «дзенькоту». При цьому з них не можна занадто інтенсивно зчищати землю, постукувати ними одна об одну або кидати - усе це відіб’ється на лежкості.
Часник же, навпроти, у жодному разі не викладають на сонці, а просушують винятково в тіні, у добре провітрюваному місці. Від прямих сонячних променів його м’якоть скляніє, і врожай стає непридатним до зберігання. Позначається на лежкості головок часнику і момент збирання: якщо з ним затягнути - зубки розірвуть «сорочку» і показники лежкості знизяться.

МОРКВА Й БУРЯК

Коренеплоди моркви особливо смачні в молодому віці, тому викопувати їх необхідно не чекаючи повної зрілості. Підкопавши вилами, їх висмикують за бадилля і, якщо вони призначені для зберігання, обривають або обрізають ножицями зелень.
Таким же чином збирають і буряк. Але на зберігання його несуть не відразу, а залишають трохи підсохнути і затягнути ранки. Якщо ви вирощуєте на своїй ділянці кілька сортів цього овоча, то знайте, що сорти із пласким коренеплодом мають задовільну лежкість - їх необхідно вжити в їжу в першу чергу, а із круглим і подовженим - можуть полежати і подовше.
Спільним правилом збирання всіх коренеплодів виступають вечірні години - саме в цей час у них спостерігається найменший показник вмісту нітратів.

ОГІРКИ І КАБАЧКИ

Їх необхідно збирати регулярно, тому що якщо плоди затримуються на рослинах - це загальмовує розвиток іншого врожаю. При цьому зривати їх з куща не можна, не можна наступати на листя і батоги, - усе це є стресом для баштанних і позначається на врожаї.
Яку б культуру ви не збирали - запізнюватися зі збиранням урожаю не можна, тому що це прямо пов’язано з його якістю та кількістю. Однак і поспішати в даному питанні - значить зазнавати втрат. Отже, тільки своєчасність і правильний підхід до фруктів, овочів і ягід можуть гарантувати високий урожай і якість.