Поточний № 11 (1421)

05.06.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Як у селі Михайлівка селяни гуртом гроші заробляють


12.04.2012

На початку квітня на Апостолівщині відбулося офіційне вручення племінних нетелей власникам особистих селянських господарств на базі ферми Віктора Войтовича, члена сільського обслуговуючого кооперативу (СОК) «ім. Фрітьофа Нансена». Акція відбулася в рамках співпраці влади, бізнесу та благодійних організацій.

ЯК ШИРОКИЙ жест доброї волі та щирого бажання покращити життя селян у найвіддаленіших селах виглядає спільний проект «Розвитку молочарських кооперативів в Україні», котрий фінансують «Екосистем Фонд Данон», компанія «Данон» в Україні та Міжнародна благодійна організація «Добробут громад».
За проектом з півсотні племінних нетелей отримають члени сільськогосподарських кооперативів Дніпропетровщини – СОК «ім. Фрітьофа Нансена», «Україна», «Світанок Олександрівки», «Овочі Покровщини», СОК «Добробут Андріївки» та «Первоцвіт» за фінансування МБО «Добробут громад».
- Подаровані селянам нетелі дадуть потомство, яке за правилами проекту перейде наступним членам кооперативу. Таким чином, одна родина стане донором для другої, і всі вони зможуть підвищувати свій добробут завдяки одному з наших ключових принципів «Передачі дару», - зазначив Президент МБО «Добробут громад» Віктор Терес.
Спільна праця між громадськими організаціями та бізнесом спрямована на підтримку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів як рушіїв об‘єднання дрібних виробників та розвитку сільських громад. Спільна ініціатива компанії «Данон» з «Екосистем Фонд Данон» (Франція) та МБО «Добробут громад» включає проект «Розвиток молочарських кооперативів», який дозволив підтримати п‘ять кооперативів у Дніпропетровській області.
- Ми допомагаємо селянам відчути впевненість у завтрашньому дні та досягти самозабезпечення й економічної стабільності.
- Цього можна досягти завдяки сприянню об‘єднанню дрібних виробників в обслуговуючі сільськогосподарські кооперативи та надання членам таких кооперативів продуктивної племінної худоби і правильному та ефективному її утриманню. Хотілося б також відзначити значну підтримку Дніпропетровської влади у провадженні спільних проектів, - наголосив Віктор Терес, Президент МБО «Добробут громад».
- У свою чергу компанія «Данон» веде активну діяльність щодо розвитку молочної галузі в Україні.

Передача нетелей членам кооперативів є ще однією складовою нашої спільної програми з розвитку села та підтримки індивідуальних господарств. Це дасть можливість їм збільшити поголів‘я худоби, і, як наслідок, збільшити об‘єми молока, а з ним – і достаток власних родин, - підсумував Олександр Прищепа, директор із закупівлі молока «Данон Україна».
Сам проект розвитку молочарських кооперативів відносно молодий - реалізується з лютого 2010 року за підтримки державних обласних адміністрацій і є першою ластівкою компанії «Данон» та МБО «Дорбробут громад».

Директор проекту «Розвиток молочарських кооперативів» Віктор Кмитко зауважив, що на сьогодні в рамках проекту створено та обладнано двадцять молочарських кооперативів у Херсонській, Запорізькій, Кіровоградській, Полтавській, Дніпропетровській областях та АР Крим.
Закупка нетелей стала можливою завдяки компанії зі збору коштів, що була проведена в лютому 2011 року в США центральним офісом Хейфер Інтернешенл.
- Збирали невеликими сумами по 20-30 доларів, - розповідає Віктор Кмитко, - у результаті сума добровільних пожертв склала 1,6 мільйона доларів США, частина з яких була надана для підтримки проекту «Розвиток молочарських кооперативів в Україні».
Для більшості родин, що живуть у віддалених селах і не мають можливості працевлаштуватися в місті, міні-ферма вдома – реальний спосіб вижити й заробити гроші. Тим паче, що вартість одного подарованого нетеля близько двадцяти семи тисяч гривень. Сума не підйомна, а перемножена на п‘ять-сім - взагалі позахмарна.
Саме таку кількість худоби утримують на власних обійстях члени Михайлівського кооперативу. І це є теж однією з умов проекту від «Данон», що на думку фахівців, є економічно виправданим.
У Михайлівського кооперативу є свої активісти – засновники, ті хто стояв, що називається, біля його витоків – Наталя Сібякіна, вона ж і голова, Сергій Воякін та Юлія Конєва.
- Перші збори громадян відбулися восьмого серпня 2010 року, - розповідає Наталя Сібякіна. - Тоді ж було прийнято рішення про створення СОК, розглянуто перші заяви про вступ…
Тепер на тритисячну Михайлівку – сорок відчайдухів, членів кооперативу.
- Інші спостерігають, що у нас вийде, - не приховує досади Наталя. - Не виключаю, що й заздрять, бо люди стали заробляти «живу» копійку. Щоправда, після молочного скандалу з Росією впала закупівельна ціна на молоко – дві гривні за літр якісного продукту, це малувато, - вважає голова кооперативу. - Зате тепер перестали їздити в село перекупники, «Данон» відбила їм охоту, бо й сама компанія доволі високо ставить вимоги щодо якості.
- Робота кооперативу відлагоджена набагато краще, ніж колись у колгоспі, - жартує пані Наталя. - Принаймні, компанія забезпечує членів кооперативу кормами, сучасною лабораторією з якості, компенсує витрати на електроенергію, утримує водія, лаборанта.
Багатьом михайлівцям, що вступили в кооператив, подобається ще один момент - згідно з умовами договору вони повинні здати компанії «Данон» не менше 25 відсотків молока. Решту можна залишити собі, переробити на сир, сметану, вершки, при бажанні продати на базарі.
- Тепер гроші в Михайлівці не заробляє хіба що лінивий, - підсумували ті, хто прийшов за черговими нетелями.
Зачекалися на нових господарів і самі телички. Прип‘яті до огорожі, вони з нетерплячки, та ще й під прицілом фотокамер, гучно «салютували» різнокольоровими повітряними кульками, якими організатори заходу прикрасили місце події.

Лариса НЕСІНА. Фото автора. Дніпропетровська область.

Фото. Сім‘я Войтович давно оцінила переваги співпраці з «Данон».

Голова кооперативу Наталя Сібякіна теж грає в лотерею удачі.