Поточний № 7 (1395)

23.05.2022

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Як уберегти виноград від хвороб


18.07.2015

Мілдью (несправжня борошниста роса) - найнебезпечніше захворювання винограду. Збудником є гриб мілдью, що вражає листя і пагони. Хвороба проявляється пожовтінням на листках. У вологому середовищі на зворотному боці листя з’являється цвіль. На пагонах також з’являються жовті плями. З часом хвороба поширюється на ягоди. Для боротьби з грибком використовують препарати типу бордоська рідина. Але існують і народні засоби лікування. Зокрема, мілдью добре піддається лікуванню витяжкою з деревної золи. Для цього 1 літр просіяної золи необхідно залити 10 літрами гарячої води і настоювати тиждень. Після цього розчин потрібно процідити, додати в нього 50 г господарського мила для кращого прилипання до листя і обприскати кущі, намагаючись, щоб розчин потрапляв на листя з обох сторін. Така витяжка служить додатково позакореневим підживленням для кращого визрівання ягід.

Оїдіум (борошниста роса) - теж грибкова хвороба, збудником якої є грибок оїдіуму. Він вражає всю зелену частину куща винограду під час вегетаційного періоду. Проявляється оїдіум у вигляді темних плям, пізніше із цвілевим нальотом. При сильному зараженні від куща виходить запах гнилої риби. Для боротьби з грибком використовують колоїдну сірку, сірку мелену.

Можна скористатись іншими безпечними обприскуваннями. Скошену траву скласти в купу в тіні і дочекатися, коли всередині неї почне утворюватися цвіль. Шматок трави з цвіллю помістити у відро з водою, перемішати, процідити і обробити виноградник за допомогою обприскувача. Цю процедуру необхідно проробляти протягом усього літа. Щоб захистити ягоди грона необхідно обробити 5% розчином йоду з розрахунку 1 мл на літр води. Першу обробку потрібно провести, коли ягоди тільки починають набирати силу, наступну під час дозрівання ягід. Якщо грона розташовані невисоко, їх можна безпосередньо занурювати в розчин або ж ретельно обприскати.

Альтернаріоз - ще одна грибкова хвороба винограду. Вражає листя, ягоди, черешки і пагони. За зовнішніми ознаками дуже схожа на захворювання оїдіум. Щоб розрізнити хвороби, необхідно уражену частину рослини положити на вологу тарілку і зверху прикрити вологою склянкою. Все поставити в тепле місце. Якщо це альтернаріоз, то через декілька годин рослина покриється зеленуватим нальотом. Для боротьби використовують хімічний препарат Триходермін.

Щоб виноград не хворів, а кущі росли сильними та здоровими необхідно утримувати виноградники в доглянутому стані, вчасно прополювати, очищати лозу від старої кори, видаляти пошкоджені листя і гілки.