Поточний № 7 (1395)

16.05.2022

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Якщо колорад наступає


18.06.2015

Народні способи боротьби

МАБУТЬ, для картоплі немає більш злісного шкідника, чим колорадський жук. Цей ненажерливий шкідник здатний при неналежній боротьбі з ним повністю знищити всі посадки картоплі. Причому найбільшу шкоду завдає зовсім не доросла особина колорадського жука, а його потомство, що вилуплюється з яєць, відкладених на нижньому боці картопляного листа та знищує все на своєму шляху. Тому успішна боротьба з колорадським жуком різними методами найбільш ефективна на початковій стадії, тобто спрямована на недопущення кладки яєць.
Кожний городник сам вибирає для себе метод боротьби з колорадським жуком, будь то народні методи, або ж за допомогою хімічних препаратів.
Якщо ділянка, відведена під картоплю невелика, то найкраще здійснювати збір жука вручну. Із зібраного врожаю колорадського жука можна приготувати відмінний засіб для відлякування його побратимів надалі. Готується цей засіб так: зібрати 0,5 літрову банку колорадських жуків, висипати їх у ємкість побільше й залити 20 літрами води, щільно закрити. Після того, як всі жуки опиняться на дні ємкості, виждати ще тиждень. Розводиться такий розчин у пропорції 1:1 з водою й обприскують ним посадки картоплі. Незабаром від колорадського жука на ваших грядках не залишиться й сліду. За необхідності можна повторити.
Боротьба з колорадським жуком різними методами полягає й у сполучених посадках картоплі з рослинами, аромату яких жук не переносить.
Гарним засобом відлякування колорадського жука є посадки по картопляних грядках квітів календули, ярового часнику, полину гіркого, бобів. Ці рослини саджають навколо картопляних грядок і по діагоналі.
Деревний попіл є справжнім ворогом колорадського жука й у той же час відмінним добривом для картопляних кущів. При посадці картоплі в кожну лунку вноситься по жмені деревного попелу, а запилення попелом картопляних кущів приводить до загибелі не тільки дорослих особин, але і їхніх личинок. У панчоху або сито насипають деревний попіл і запилюють кожний кущ, бажано після дощу або ранкової роси.
Настій деревного попелу з полином є не менш згубним для колорадського жука. Готується він наступним чином: 200 г свіжого полину подрібнюють, додають склянку деревного попелу і все це заливають 5 літрами гарячої води. Протягом 2-3 годин усе це настоюють, після чого ретельно перемішують, проціджують і обприскують картопляні кущі.
Для боротьби з колорадським жуком у хід ідуть горіхове листя і молоді плоди. 2 кг свіжого горіхового листя або плодів заливають 10 літрами окропу і ставлять у темне місце настоюватися протягом тижня. Потім настій проціджують і приступають до обприскування картопляного бадилля.
Добре допомагає в боротьбі з жуком і настій цибульної лушпайки: на 1 кг сировини беруть 3 літри води. Дають настоятися добу або кип’ятять протягом 15-20 хвилин. Потім обприскують рослини.
Можна скористатися й розведеною у воді соняшниковою олією. Для цього потрібно взяти склянку на відро теплої води. Як слід перемішати й обприскати картоплю або просто обмокнути бадилля у відрі. Достатньо проробити цю процедуру і жука не буде.