Поточний № 10 (1420)

02.06.2023

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

“Землекопи”


24.11.2011

За одну вантажівку ділки просять 850 гривень, на полі заробляють до 10 мільйонів

На Харківщині екологи б'ють тривогу - заповзятливі бізнесмени спустошують колись родючі землі. Чорнозем з полів вивозять вантажівками, після цього роками тут не ростуть навіть бур'яни, зате підприємцям нелегальний бізнес приносить багатомільйонні прибутки. Купити чорнозем може будь-хто – у газетах безліч оголошень, у яких родючий ґрунт обіцяють доставити прямо до будинку. Фахівці запевняють, що продаж землі заборонений Земельний кодексом, але розслідувати факти торгівлі ґрунтом правоохоронці не поспішають.
Житель селища Пісочин, що під Харковом, Павло Нетеса каже: із земельними вандалами бореться більше двох років. За цей час торговці встигли спустошити кілька полів у селищі. «Рано вранці на поле заїжджає фронтальний навантажувач або екскаватор, які зрізують родючий шар ґрунту і вантажать у «КамАЗи», - розповідає Павло. - Як правило, робітники намагаються розташуватися подалі від населених пунктів, за день машина може зробити кілька ходок. Був період, коли у нас три дні машини заїжджали на поля одна за одною».
Місцеві жителі скаржаться правоохоронцям, але у місцевому райвідділі їх скарги залишають без уваги, тому старожили вирішили боротися з вандалами самостійно - порушників закону знімають на відео, яке відправляють в екологічні організації та правоохоронцям. Павло запевняє: Пісочин - лише вершина айсберга, вилучення родючого ґрунту йде по всій області. За словами екологів, на одному полі зловмисники можуть заробити до 10 млн. грн.
Кореспондент «Сегодня» вирішив перевірити, чи дійсно бізнесмени влаштували земельний розпродаж. Серед інтернет-оголошень нам вдалося відшукати десятки пропозицій із продажу та доставки ґрунту. Зателефонувавши одному із зазначених номерів, нам вдалося довідатися, що ділки готові доставити ґрунт у будь-яку точку країни. «Якщо доставляти за місто, КамАЗ обійдеться в 850 грн., десять машин можемо пригнати в суботу, - сказав нам менеджер одного із ПП. - По Харкову ціна буде меншою - 750-800 грн. за машину. Чорнозем буде хороший, можете не сумніватися». По іншому телефону нам назвали ціну в 900 грн., але невдовзі підприємець передзвонив і сказав, що готовий доставити ґрунт за 850 грн.
Скільки полів постраждали від дій земельних вандалів - підрахувати складно, - кажуть екологи, але рахунок точно йде на десятки. Тільки в Харківському районі члени однієї із громадських організацій нарахували шість. Екологи говорять: оголошень про продаж чорнозему з кожним роком стає все більше й більше. Але ж згідно з українським законодавством продаж родючої землі заборонений. «Фашисти у роки війни теж вивозили чорнозем із наших полів, але вони знімали лише 10-20 сантиметрів, - каже еколог Олег Перегон. - Ми ж виявили поле площею 10 гектарів, з якого вивезли шар чорнозему у два метри. Там навіть через кілька років ростуть одні лише бур'яни. За нашими підрахунками, сім міліметрів гумусу формуються близько 100 років. Це значить, що двометровий шар відновиться в найкращому разі тільки через 10 тисяч років. А родючими ці землі стануть не раніше, ніж через 350-400 років. Крім того, через вибірку чорнозему псуються і сусідні ділянки».

Перша справа
За словами Павла Нетеси, нещодавно облпрокуратура порушила кримінальну справу за фактом «незаконного захоплення земельного шару». Триває розгляд. Тим часом віце-губератор з питань АПК Віталій Алексейчук, довідався про проблему від кореспондента «Сегодня» і пообіцяв розібратися в питанні незаконного продажу ґрунту, розповідає «Сегодня».