Поточний № 20 (1408)

07.12.2022

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Землю неможливо буде продати ще 5 років?


29.01.2011

Уряд активно готується до зняття мораторію на продаж сільгоспземель. Держкомзем ініціював зміни до закону про державне мито, які передбачають введення величезних податків у разі швидкого перепродажу земельної ділянки.

ЦЕЙ захід може вберегти продавців від несумлінних покупців, пише "Дело".
"Наприклад, якщо ви купили земельну ділянку в цьому році і хочете її перепродати, то в законі "Про державне мито" написано, що ви повинні сплатити 100% нормативної грошової оцінки. Це в середньому 11 тис. гривень", - каже Микола Калюжний, заступник голови Державного комітету України із земельних ресурсів.
"Тобто сенсу займатися спекуляціями не буде", - додав він.
Такі загороджувальні мита планується ввести на п'ять років з поступовим зниженням ставки: перший рік - 100%, другий - 90%, третій - 80%, четвертий - 70%, п'ятий - 60%.
Серед подібних "нюансів" майбутніх земельних оборудок - заборона на зміну цільового призначення землі протягом 10 років після покупки, обмеження по площі, якою може володіти одна фізична чи юридична особа, а також заборона на придбання наділів іноземцями.
Останній пункт може створити проблеми для "українських кіпріотів",зокрема з числа аграрних холдингів, які змінили прописку.
За словами Калюжного, великі аграрні холдинги, які орендують зараз до 300 тис. га землі", не дуже то й хочуть купувати "землю".
"Від 1 до 3% орендної плати вони платять, а щоб скупити такі величезні площі, то які ж це треба мати величезні кошти" - говорить він.
Аркадій Корнацький, засновник ТОВ "Агрофірма Корнацьких" зі свого боку зазначає, що великі господарства дорожать сформованим земельним банком і зацікавлені в його придбанні для того, щоб планувати інвестиції в той час, як зараз при механізмі оренди це робити ризиковано.
"Ніхто не буде бігати по країні, змінюючи одні площі на інші, та й вільну землю в такій кількості не так просто знайти. Звичайно, скасування мораторію не вигідне тим, хто мав адміністративний ресурс, щоб домогтися виділення будь-якої ділянки і міг їх змінювати як завгодно часто", - говорить експерт.
"Поки я не можу сказати що нам принесе зняття мораторію. Можливо, це стане можливістю для залучення коштів, інвестицій, входження в статутний фонд, наприклад, перевалочних комплексів у портах, щоб стати прямим експортером зерна. А можливо, це стане головним болем, якщо закони будуть прийняті таким чином, що дадуть широкі можливості для корупції", - говорить він.
Відзначимо, що всупереч заявам, мораторій не буде знято 1 січня 2012 року - продаж сільгоспземель (навіть за умови прийняття основних документів)буде відстрочений приблизно ще на рік.