11.11.2010
За словами сільгоспвиробників, останнім часом саме ця культура приносить чималі дивіденди. Крім того, не боїться ні морозів, ні дощів. У 2010-му фермери повинні зібрати рекордний врожай - більше 1,5 мільйона тонн сої. За підрахунками фахівців, це на 53 відсотки більше, ніж вдалося зібрати торік.
В ОЧІКУВАННІ РЕКОРДНОГО ВРОЖАЮ
“Ми бачимо, що пізні культури показали себе набагато краще, ніж ранні. В основному це пов’язане з погодними умовами. Якщо говорити про соняшник, то ми виходимо на врожай минулого року. Навіть дещо більше - близько 6,5 мільйона тонн. По сої, зважаючи на те, що були збільшені посівні площі під цю культуру, відповідно врожайність була на рівні 15-16 центнерів з гектара. А це значить, ми можемо одержати рекордний результат”, - розповідає аналітик аграрного ринку Володимир Лапа. Більш того, якщо вірити статистичним даним, Україна входить до числа держав, які є лідерами з вирощування сої. Перше місце посідають Сполучені Штати Америки. Там урожай збирають на рівні 80 мільйонів тонн. На другому місці - Бразилія, де вирощують 57 мільйонів тонн. В інших держав показники більш скромні. За словами фермерів, вирощувати сою в Україні – досить-таки прибутково. До того ж, саме ця культура збагачує ґрунт азотом на 70 відсотків, що дає змогу аграріям істотно заощаджувати на азотних мінеральних добривах. Як стверджують фахівці, найвигідніше сіяти сою в лісостеповій зоні України.
ПОПИТ НА СОЮ - ЗРОСТАЄ
За словами експертів, попит на сою з кожним роком зростає. Якщо 40 років тому в світі врожай сої складав трохи більше 30 мільйонів тонн, сьогодні фахівці говорять уже про 253 мільйони. Як стверджують вітчизняні виробники сої, ця культура одна з найбільш рентабельних. “Скажімо, якщо гектар сої на сьогоднішній день дає 25 центнерів, а це 2,5 тисячі тонн, то з огляду на ціни на ринку - це буде близько 7 тисяч гривень. Мінус витрати, нехай вони складають 1,5-2 тисячі гривень, маю на увазі витрати з хімікатами, з посівними матеріалами”, - каже фермер Владислав Чадій.
КОМУ ПРОДАТИ ВРОЖАЙ?
За словами сільгоспвиробників, виторг залежить від того, кому фермери будуть змушені продати продукцію. Переробні підприємства пропонують від 3-х до 3,5 тисяч гривень за тонну. Однак це без урахування вартості доставки. Ще один варіант - продати вирощену сою приватному зернотрейдеру. Правда, у цьому випадку ціна може бути нижчою. “Є зернотрейдери. Ось їм ми продаємо дешевше. Приблизна ціна 2650-2700 за тонну”, - розповідає Владислав Чадій.
СТИМУЛ ДЛЯ АГРАРІЇВ
На даний момент світові ціни на культуру стимулюють аграріїв вирощувати сою на експорт. Якщо 6 років тому вартість зерна була на рівні 270 доларів за тонну, сьогодні вона складає практично 400 доларів. “І скажемо так, якщо в минулому сезоні ми приблизно 700 тисяч тонн сої переробили і приблизно 280 тисяч тонн експортували, то цього року - 50 на 50. Переробка сої зросте не набагато, але дуже різко зросте експорт сої. Це приблизно 720 тисяч тонн буде перероблено і 720 тисяч тонн сої буде експортовано”, - констатує аналітик аграрного ринку Микола Верницький.
Крім того, на думку фахівців, інтерес аграріїв до вирощування сої підігрівається попитом на культуру на українському ринку. Саме соя входить до раціону птиці, свиней і великої рогатої худоби. За даними аналітиків, вітчизняному тваринництву потрібно більше 1 мільйона тонн шроту. Щоб одержати продукти переробки сої в необхідних обсягах, культуру потрібно сіяти на площі 950 тисяч гектарів і щороку збирати більше 1,5 мільйона тонн. Тому для розвитку тваринництва в Україні до 2015 року посівні площі під сою необхідно збільшити до 2,5 мільйона гектарів, стверджують аналітики.
Український Бізнес Ресурс.
Залишить свій відгук