Поточний № 9 (1436)

15.07.2025

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

ЄІБ та ПРООН уклали нове партнерство для прискорення «зеленої» енергетичної трансформації України


13.07.2025

Рим, 10 липня 2025 року – Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) та Програма розвитку ООН (ПРООН) спільно з Федеральним міністерством Німеччини з питань довкілля, захисту клімату, охорони природи та ядерної безпеки та Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH оголосили про важливе нове партнерство, спрямоване на зміцнення стійкості енергетичного сектору України та прискорення переходу до відновлюваних джерел енергії.
 
Ця стратегічна співпраця, презентована під час Конференції з відновлення України в Римі, узгоджується з національними пріоритетами України та її прагненням до вступу в ЄС, а також безпосередньо підтримує стратегічне бачення уряду та керівництва держави.
Згідно з цією новою угодою, ЄІБ, ПРООН та GIZ тісно співпрацюватимуть з національними партнерами для фінансування та реалізації проєктів з відновлюваної енергетики в українських громадах у межах Програми  «Рішення у сфері відновлюваної енергії» (RES).  Програма спрямована на інтеграцію компонентів відновлюваної енергетики в енергоефективні громадські будівлі по всій Україні, включно з сонячними енергетичними системами, рішеннями для використання енергії біомаси, геотермальними тепловими насосами та акумуляторними батареями. Реалізацію проєкту підсилює внесок у розмірі 20 млн. євро від уряду Німеччини, який представлений Федеральним міністерством з питань довкілля, охорони природи, ядерної безпеки та захисту клімату (BMUKN), через Ініціативу міжнародного кліматичного фінансування (IKI). Ці кошти будуть спрямовані на грантові інвестиції та технічну допомогу в  поєднанні з чинними та перспективними муніципальними рамковими позиками ЄІБ.
Угода між ЄІБ, ПРООН та GIZ укладається в критичний момент, коли Україна стикається з величезними викликами в галузі енергетичної безпеки через масштабні руйнування будівель та енергетичної інфраструктури. Згідно з четвертою оцінкою швидкого відновлення збитків та потреб,  підготовленою Світовим банком, Урядом України, Європейською комісією та ООН, енергетичний сектор України зазнав прямих втрат на суму 20,51 мільярда доларів США. Більше половини генеруючих потужностей країни знищено внаслідок повномасштабної війни, що призвело до тривалих відключень електроенергії та серйозно вплинуло на критичну соціальну інфраструктуру, зокрема на заклади освіти та охорони здоров’я.
Для подолання цих викликів нове партнерство залучатиме фінансову компетентність ЄІБ разом із практичними можливостями впровадження на місцях з боку ПРООН та GIZ для підтримки громад  у зміцненні їхньої енергетичної незалежності. Цього планують досягнути за допомогою широкого спектру технологій децентралізованої відновлюваної енергетики, зокрема фотоелектричних (PV) систем, сонячних теплових систем, опалення на біомасі, геотермальних теплових насосів та теплових насосів типу «повітря-вода». Такі зусилля спрямовані на підвищення енергоефективності та стійкості громадських будівель, забезпечення їх безперервної роботи навіть під час відключень електроенергії та сприяння «зеленому» сталому відновленню України в довгостроковій перспективі. GIZ та ПРООН виступатимуть партнерами Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, забезпечуючи дотримання принципів належного фінансового управління, прозорості та недискримінації.
 
Тереза Червінська, віцепрезидентка ЄІБ, зазначила:
«ЄІБ непохитно  підтримує відновлення України та її «зеленої» трансформації. Це партнерство з ПРООН та GIZ є свідченням нашого спільного бачення сильної, сталої та енергонезалежної України. Інвестуючи в рішення з відновлюваної енергетики для громадських будівель, ми не лише задовольняємо нагальні енергетичні потреби, а й закладаємо основу для чистішого та безпечнішого енергетичного майбутнього для українських громад. Це важливий крок до відновлення, що ґрунтується на принципах екологічності та стійкості».
 
Івана Живкович, регіональна директорка ПРООН, додала:
«ПРООН пишається партнерством з Європейським інвестиційним банком у межах цієї важливої ініціативи. Війна зруйнувала інфраструктуру України, тому впровадження відновлюваних джерел енергії стало ще більш актуальним. Наша співпраця забезпечить громади необхідною технічною допомогою та підтримкою у закупівлях, надаючи їм змогу переходити на чисті й енергоефективні системи. Це партнерство безпосередньо сприятиме зміцненню енергетичної безпеки України, підвищенню стійкості до змін клімату та просуванню прозорого й сталого відновлення для всіх українців».
 
Докторка Єва Крахт, генеральна директорка з міжнародної та європейської політики у Федеральному міністерстві охорони довкілля, охорони природи, ядерної безпеки та захисту клімату зауважила: 
«Поки Україна продовжує захищатися від агресивної війни Росії та триваючих атак на її енергетичну інфраструктуру, я пишаюся тим, що ми можемо надати вагому підтримку в межах нашої Міжнародної ініціативи з питань клімату (IKI) у партнерстві з ЄІБ, ПРООН та GIZ. Це є важливим кроком до створення більш енергостійкої громадської інфраструктури — такої, що менш залежна від енергосистеми та краще підготовлена до перебоїв. Забезпечення стабільного, екологічного та відновлюваного енергопостачання для лікарень, шкіл, дитсадків і органів державного управління є не лише критично важливим для повсякденної діяльності, а й життєво необхідним для довгострокової безпеки та сталого розвитку громад по всій Україні».
 
Інгрід-Ґабріела Говен, керуюча директорка GIZ зазначила: 
«Цього тижня ми робимо ще один важливий крок до відновлення України. Ми дуже пишаємося тим, що нам вдалося створити нову масштабовану модель співпраці в межах проєкту IKI RES в Україні. Наше партнерство демонструє: коли технічна і фінансова підтримка поєднуються, можна мобілізувати суттєву допомогу, включно з (приватними) інвестиціями, для громад. Ця взаємодоповнюваність може стати вирішальним фактором для «зеленої» відбудови України».
 
Співпраця зосереджуватиметься на всебічній підтримці українських громад, зокрема на зміцненні потенціалу органів місцевого самоврядування, консультативному супроводі підготовки підпроєктів, ефективному здійсненні закупівель, а також надійному моніторингу та контролі за впровадженням програми RES. Ініціатива також має на меті зміцнення фінансового управління та надання технічної підтримки для впровадження нетто-розрахунків, у відповідності до національних пріоритетів України та її прагнення до членства в ЄС.