19.05.2011
Вивчення біології медоносних бджіл на початку ХХ ст. дуже здивувало науковців. Виявилося, що, споживаючи маточне молочко, личинка майбутньої матки дуже швидко росте, тобто її маса протягом 6 днів збільшується у 2700 разів. До того ж бджолина матка (доросла), споживаючи маточне молочко, протягом доби відкладає близько 2000 яєць, сумарна маса яких значно більша за масу тіла матки. Крім того, тривалість життя бджолиної матки становить 5-6 років, а життя робочих бджіл, які не одержують такого корму - тільки 35-40 днів.
З ЦЬОГО й зроблено висновок, що такий надзвичайно інтенсивний обмін речовин і плодючість матки, її швидкий розвиток і більша тривалість життя пов‘язані з властивостями маточного молочка, яким забезпечують бджілки-годувальниці свою «королеву».
Свіже маточне молочко є желеподібною масою білувато-жовтого кольору з кислуватим, злегка гострим смаком. На відкритому повітрі швидко окислюється, жовтіє, у воді розчиняється не повністю. До його складу входить понад 110 різних речовин і зольних елементів. У ньому міститься близько 18% білкових речовин, 10-17 – цукрів, 5-7 – жирів, понад 1% мінеральних солей. Маточне молочко (ММ) багате на вітаміни В1, В2, В6, В12, РР, Н, у ньому виявлено 20 амінокислот, у тому числі 10 незамінних, високоактивні речовини, ферменти, кислоти, ацетилхолін, макро- і мікроелементи, містить фтористі та жирові сполуки.
ММ має бактерицидні, антибіотичні та протирадіаційні властивості, використовується при лікуванні захворювань серцево-судинної системи, травного каналу, при туберкульозі та бруцельозі, бронхіальній астмі, артритах, для стабілізації кров‘яного тиску, проти ожиріння, для стимуляції кровотворення, регулювання функцій центральної і периферичної нервової систем, ендокринних залоз, застосовується після операцій, у косметиці, для загального зміцнення організму тощо. Вживання ММ підвищує імунітет, нормалізує гемодинаміку.
У літніх людей при його вживанні нормалізується кров‘яний тиск та обмін речовин, поліпшується апетит і загальний стан, знижується вміст холестерину в крові, поліпшується пам‘ять і зір. У хворих на імпотенцію прийом ММ сприяє нормалізації статевої функції. Воно знаходить застосування також при лікуванні деяких форм безпліддя. Вживання ММ швидко знімає фізичну та розумову втому.
Препарати з вмістом ММ слід використовувати під язик. ММ добре всмоктується і розноситься течією крові по всьому організму. Всередину його звичайно не вживають, оскільки шлунковий сік інактивує лікувальні властивості ММ. Якщо така потреба виникає, то перед застосуванням за 10-15 хв. необхідно випити півсклянки перевареної води з розбавленою в ній 1 ч. ложкою питної соди.
Надмірне вживання ММ (більше 10-15 г на 1 кг маси тіла) може викликати уповільнення серцевого ритму. Зловживання ним перед операцією може стати причиною недостатнього зсідання крові. Щодо використання ММ, а також інших продуктів бджільництва слід порадитися з лікарем.
З метою профілактики грипу спиртовою емульсією ММ змазують слизову оболонку носа, зрошують нею порожнину рота або ж приймають 20 крапель всередину.
При артриті щоденно протягом 10 днів приймають по 0,5 г ММ.
При цирозі печінки та хронічному гепатиті з лікувальною метою та для профілактики рекомендується вживати вранці та ввечері по 30-40 г меду та 10 мг ММ.
При лікуванні виразки шлунку ММ вживають у суміші з медом у співвідношенні 1:100. Суміш приймають по 2 ч. ложки тричі на день. За 5 хв. до прийому суміші рекомендується випити півсклянки лужної води. У разі підвищеної чутливості хворого до ММ (зокрема втрата сну) суміш протипоказана.
При неврозах, неврастенії, неврозі серця непогані результати одержують у разі вживання по 30-50 г меду з додаванням 10 мг ММ.
При зниженні імунітету тримають у роті 5-15 мг ММ до повного розчинення тричі на день протягом 2-3 тижнів.
При атеросклерозі вживають по 2 ч. ложки суміші ММ з медом (2:100) тричі на день перед їдою (розсмоктують у роті до повного розчинення) протягом 15-25 днів.
При гіпотонії, вегето-судинній дистонії, травмах головного мозку, захворюваннях нирок приймають по 20 мг ММ (під язик) тричі на день протягом 10-20 днів. Через 7-10 днів курс лікування повторюють.
При артриті нижніх кінцівок і бронхіальній астмі вживають по 15-20 мг ММ тричі на день під язик протягом 10-25 днів.
Зараз випускається багато препаратів, які містять ММ – апісерум, апілак, віталон, мелькацин, ліофілізоване маточне молочко, спиртова емульсія ММ, суміш ММ з медом, апілакум, драже з ММ, полевітал, мікрополь, колгель, апідодермін, антирид та ін.
Хоча маточне молочко має широкий спектр використання за кордоном, воно не є ліками від усіх хвороб, але з кожним роком використання його в медицині і в нашій країні набуває все більшого поширення.
Андрій ДРОФА, лікар ветеринарної медицини, пасічник, пенсіонер.
Залишить свій відгук