03.03.2016
Він то плаче, то сміється, то снігом сяє, то сонцем гріє. Передчасне настання весни завжди спричиняє повернення холодів. Найкраще, коли зима поступається місцем весні поступово.
У САДУ
Якщо ваша ділянка на низькому місці, не забудьте вчасно спустити поталу воду, не допускайте затоплення дерев і кущів, суниці та інших багаторічних насаджень. Коли мине небезпека сонячних опіків, можна розв’язати дерева, краще це зробити в похмуру погоду наприкінці місяця. Після цього огляньте дерева, закрийте виявлені в них дупла.
Очистіть їх від гнилої деревини, продезінфікуйте 13% розчином мідного або 5% розчином залізного купоросу. Якщо дупла великі - заповніть їх дрібними камінчиками і залийте розчином цементу, маленькі дупла забивають дерев’яними пробками і замазують садовим варом. Рани на штамбах і кістякових гілках також зачищають до здорової деревини, дезінфікують і зафарбовують олійною фарбою, розведеною натуральною оліфою.
Для визначення ступеня ушкодження дерев і кущів морозами розрізають бруньку: темно-коричневе забарвлення центру говорить про сильне підморожування. Можна також зрізати гострим ножем частину кори разом з деревиною. Неушкоджена деревина має жовтий колір, ушкоджена - коричневий. Сильно постраждалі від морозу дерева обрізають пізніше інших - у другій половині весни або на початку літа, коли легше визначити ступінь і місце ушкодження. А от злегка підмерзлі дерева обрізають якомога раніше. Це підсилить їхній ріст.
Кращі строки обрізки плодових дерев - до набрякання бруньок. Спочатку зрізують хворі, зламані та підмерзлі гілки, потім проріджують крону. Наприкінці березня починають формувати крони в молодому саду. Не забувайте робити це з першого після посадки року, інакше виправити крону, що сформувалася неправильно, буде важко. Надалі це приведе до малої врожайності дерев або до розламу кістякових гілок під вагою плодів.
Штамби та основи кістякових гілок білять (розчин має бути менш густим, чим восени) і накладають нові ловчі пояси. Під час сокоруху роблять перещеплення малоцінних сортів.
Кущі смородини також потрібно підстригти на 1/3 довжини однолітнього приросту гілок. Це викличе ріст бічних пагонів, на яких формується майбутній урожай. Це буде й профілактикою від шкідливих грибків і бактерій. Одночасно видаляють хворі, поламані та старі гілки, що відплодоносили, попутно знищують роздуті округлі бруньки (вони заражені кліщем), в аґрусу - кінці однолітніх пагонів, уражені борошнистою росою.
До розпускання бруньок дерева, кущі і ягідні насадження варто обробити 3%-ним розчином бордоської рідини або 2%-ним розчином нітрафену. Можна обприскати рослини зольним лугом (2 склянки деревного попелу, ошпареного окропом, на 10 л води), настоєм тертого часнику (100 г на 10 л теплої води), розчином гірчиці (50-100 г на 10 л води) або кальцинованої соди (50 г соди, 40 г мила на 10 л води). Через 8-10 днів обприскування повторити.
НА ГОРОДІ
У березні перевіряють насіння на схожість. Найціннішим вважається те, що проросло в перші дні. Як правило, насіння редиски, ріпи, огірків, кабачків, капусти, моркви, салату, буряків, гарбузів, томатів проростає через 7-10 днів, а цибулі, петрушки, кропу - через 12-14 днів. Перед посівом насіння заливають водою. Дрібне і погане, як правило, спливає, його варто викинути. Потім у склянку води всипають дві чайні ложки цукрового піску, розчиняють його і поміщають насіння, що залишилося. Насіння, яке спливло, знову видаляють, що залишилося, підсушують і залишають для посіву.
Час весняного рівнодення (22 березня), коли день із ніччю рівняється - кращий строк посіву багатьох овочевих і гілкових культур на розсаду, у тому числі томатів. Для загартовування насіння томатів протравлюють 10-20 хвилин у розчині марганцівки фіолетового кольору, промивають чистою водою і тримають дві доби в мокрій марлі в темному місці. Потім набрякле насіння в поліетиленовому пакеті поміщають на верхню полицю холодильника на 4-5 діб. Як тільки проклюнуться паростки, їх сіють у ящик з приготовленою земляною зволоженою сумішшю, ставлять у тепле місце й накривають поліетиленовою плівкою. Коли сходи з’являться, плівку знімають і ящик переносять у світле, прохолодне місце, щоб рослини не витягалися.
На початку місяця в парник густо сіють на розсаду ранньостиглу білокачанну і цвітну капусту, наприкінці — капусту пізніх сортів. Насіння капусти перед посадкою прогрівають протягом 20 хвилин у воді з температурою 50°С, потім опускають на 2-3 хвилини в холодну воду і після цього просушують. Через 1-3 тижні сіянці пікірують на постійне місце.
За місяць-півтора до посадки (наприкінці березня) підготовляють бульби картоплі. Їх укладають в один ряд у пласкі ящики або коробки і ставлять на тиждень у світле, тепле (20-25°С) приміщення. Від яскравих сонячних променів бульби притіняють папером. За місяць до посадки ящики переносять у світле, але більш прохолодне приміщення (8-10°С). Щоб на картоплі пробудилися всі вічка, її щотижня перевертають. Бульби, на яких ростуть нитковидні паростки, видаляють. Те ж варто зробити з усіма іншими зіпсованими і бульбами з ознаками уражень.
Залишить свій відгук