Поточний № 5 (1432)

24.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Бронхіт: шляхи подолання


25.09.2014

Певне, знайдеться не так вже й багато людей, що мешкають у великому загазованому місті, яким би не доводилося чути від свого лікаря: ось і бронхіт ваш загострився! Причому промовляється цей діагноз медиками без жодної тривоги, наче йдеться про невеличку плямку від морозива на сорочці. Невже немає способу позбутися цієї недуги? Про це ми вирішили розпитати фахівця - кандидата медичних наук Уляну Чуловську.

- Бронхіт - це запалення оболонки бронхів, яке супроводжується кашлем, невеликим підвищенням температури тіла і відхаркуванням мокротиння. Бронхи у нашому організмі відіграють роль труб, через які повітря з гортані переходить у легені. Вони виділяють спеціальний слиз, що вберігає від інфекцій. А, як відомо, інфекції провокують запалення, бронхи починають виділяти більшу кількість слизу, за допомогою якого наш організм намагається очистити дихальні шляхи. Отже, бронхіт - захворювання дуже поширене.
- Звідки береться бронхіт?
- Гострий бронхіт досить часто є «відлунням» вже перенесених інфекційних респіраторних захворювань. Він розвивається на благодатному грунті, після того, як виснажений після перенесеного захворювання організм не в змозі боротися з новими бактеріями. Перші симптоми гострого бронхіту схожі на застуду. Це - кашель, підвищення температури тіла, пропасниця і загальна слабкість. Біль у грудях.
Дуже важливо вчасно діагностувати і почати лікування гострої форми бронхіту, оскільки він може перерости у хронічний.
- Який бронхіт називають хронічним?
- Хронічним бронхіт прийнято вважати, якщо захворювання протягом двох років триває по три місяці раз на рік. Хвороба характеризується тривалим впливом несприятливих чинників на слизову оболонку бронхів.
Причиною розвитку захворювання слугує не вилікуваний вчасно гострий бронхіт, а також постійна присутність провокуючих чинників: великої кількості вихлопних газів на вулиці, тютюнового диму. Хронічний бронхіт переважно характеризується кашлем і відхаркуванням, однак під час сезонних загострень симптоматика може змінюватися. Проявляється хронічний бронхіт, як правило, такими ознаками: задишка, кашель і виділення мокротиння. Звичними для цієї форми бронхіту є й висока стомлюваність.
- Як лікувати бронхіт?
- Гострий бронхіт лікується за загальною для всіх захворювань схемою - хворим рекомендується дотримуватися постільного режиму, вживати багато теплої рідини і приймати препарати, що полегшують відхаркування. При належному лікуванні бронхіт минає досить швидко.
З низки препаратів, що застосовуються при лікуванні захворювання, варто окремо виділити препарат Бронхіпрет. До його складу входять натуральні рослинні компоненти, такі як: екстракт плюща, ефірне масло чебрецю, що мають антимікробну, бронхоспазмолітичну та протизапальну дію. Препарат Бронхіпрет випускається у вигляді крапель, таблеток і сиропу.
Для продуктивного лікування гострого бронхіту рекомендується також дотримуватися певної дієти. З напоїв під час захворювання варто вживати малиновий і липовий чай, тепле молоко із додаванням меду, воду з лимоном. При гострому бронхіті слід вживати більше їжі, багатої на протеїн (м’ясо, риба, птиця), оскільки при кашлі організм втрачає велику кількість білка. Корисні також будуть цикорій з медом, імбирний напій, цибуля. Ці продукти допоможуть організму боротися з бактеріями і полегшать відхаркування. Позитивно вплинуть на лікування і домашні інгаляції з використанням ефірних масел. Для лікування загострень хронічного бронхіту передусім слід виключити ті фактори, які подразнюють слизову оболонку бронхів.
Рекомендується прийом препаратів, котрі полегшують відхаркування і зміцнюють імунітет. Деякі лікарі радять також спеціальну дихальну гімнастику і масаж. Підбір правильного та ефективного лікування, звісно, треба довірити фахівцеві, оскільки простудні захворювання мають схожі симптоми. Бронхіт, наприклад, іноді можна сплутати з пневмонією, яка вимагає інших методів лікування.
- А як попередити розвиток захворювання?
- Для того, щоб бути здоровим і не хворіти, всім нам слід дотримуватися простих, але життєво важливих правил, які включають в себе повноцінне здорове харчування, заняття спортом і позитивний настрій. Підвищити захисні функції організму можна за допомогою спеціальних імуностимулюючих препаратів. Дуже важливо збагатити свій щоденний раціон усіма необхідними мінералами і вітамінами.
Фізичні навантаження допоможуть нашому тілу завжди бути у тонусі, ефективніше боротися з різними захворюваннями, і, природно, поліпшать наше самопочуття. Особливо уважним до свого організму треба бути у періоди сезонних загострень захворювань - обов’язково пропити курс вітамінів і препаратів для підняття імунітету.
Не варто нехтувати марлевими пов’язками, якщо у вас вдома вже є хтось хворий на ГРВІ. Для зміцнення здоров’я необхідний і міцний, здоровий сон, що має тривати не менше восьми годин на добу. На вихідних варто дати собі як слід відпочити і не перепрацьовувати.
А ще не переохолоджуйтесь на вулиці, уникайте перепадів температури. І, звичайно, одна з найголовніших складових здорового життя - позитивний настрій, завдяки якому ми можемо зберегти здоров’я, красу і прекрасне самопочуття на довгі роки!

Розмовляв Ярослав ШЛАПАК (УКРІНФОРМ).