Поточний № 26 (1213)

19.07.2018

Чаклуємо над розсадою


02.02.2012

Коли сіяти?
Вікна ще прикрашені морозними візерунками, однак уже час подбати про майбутній урожай. Вже у лютому варто починати вираховувати оптимальні строки для висіву на розсаду насіння овочевих і квіткових культур. Завдання це нескладне, якщо дотримуватися основних умов висіву та вирощування розсади. Найголовніше при цьому - правильно визначити дату передбачуваної висадки розсади на постійне місце. Як правило, якщо висаджувати розсаду у захищений ґрунт, то потрібно, щоб вона була готова до 10-20 травня, якщо у відкритий - до 10 червня.
Середні строки схожості розсади після висіву - від 3 до 15 днів, залежно від культури. Дуже важливо врахувати вік, до якого потрібно доростити її перед тим, як висаджувати на постійне місце. У середньому це 50 днів. Зокрема, розсаду солодкого перцю вирощують 50-55, капусти і баклажанів - 55-60 днів. Якщо вона переросте і витягнеться, продуктивність рослини значно знизиться.
Після пікірування чи пересадки сіянцю потрібно кілька днів на адаптацію та приживання. Ці дні також варто врахувати.
Наприклад, розсаду селери висаджують у відкритий ґрунт близько 25 травня. Від цієї дати потрібно відрахувати назад оптимальний вік розсади, який складає 70-80 днів, додати до нього дні, що пройдуть від посіву до сходів, - 15 днів, і кілька днів - на приживання після пересадки. Таким чином, щоб вирахувати, коли можна сіяти селеру на розсаду, від 25 травня потрібно відняти 90-95 днів. Виходить, що посів цієї культури треба здійснювати після 25 лютого.
Якщо хочете отримати перший урожай до певної дати, потрібно враховувати ще й тривалість вегетації рослини від посадки до перших плодів (зазвичай вона вказана на пакетику з насінням).
Приміром, у ранніх сортів помідорів і гібридів строк вегетації до перших плодів складає близько 100 днів. Оптимальний вік розсади для висадки - 45-50 днів. Середній строк від посіву до сходів - 7-8 днів. Оптимальний строк висадки підготовленої розсади у відкритий грунт - близько 1 червня. Тому, щоб отримати перший врожай помідорів до 20 липня, висівати насіння треба за 100 днів до цієї дати плюс тиждень від посіву до сходів і близько 5 на адаптацію. Приблизна дата висівання - 1-8 квітня.
За таким же принципом розраховують строки посіву насіння гарбузових - огірків, кабачків, гарбузів, динь, кавунів. Слід пам’ятати, що ці культури більш скоростиглі, гірше переносять пересадку, тому їх вирощують відразу в індивідуальних ємкостях (краще торф’яних стаканчиках, щоб не діставати перед висадкою) і не довше, ніж до появи 3-4 справжніх листків. Ці культури дуже світлолюбні, тому висівати їх потрібно не раніше 10-20 квітня.
Сіяти помідори, перець та баклажани на розсаду у лютому-березні варто лише за наявності теплиць з підігрівом і можливості висадити розсаду на постійне місце у кінці квітня - на початку травня.
Орієнтовні дати посіву на розсаду основних овочевих культур:
Селера. Висаджування у відкритий ґрунт - 25 травня. Вік розсади - 70-80 днів, від посіву до сходів - до 15 днів. Посів - після 25 лютого.
Солодкий перець. Висаджування - після 25 травня. Вік розсади - 50-55 днів. Висів на розсаду - 15 лютого.
Огірки, кабачки. Висаджування - друга половина квітня - перша декада травня. Вік розсади - 30 днів, від посіву до сходів - близько 10-14 днів. Посів на розсаду - друга половина березня.
Помідори. Висаджування - після 20 травня. Вік розсади - 50-55 днів, від посіву до схожості - до 20 днів. Посів на розсаду - третя декада лютого.
Капуста. Висаджування - перша половина травня. Вік розсади - 55-60 днів, від посіву до схожості - 15-20 днів. Посів на розсаду - початок лютого.

Секрети успіху
● Найкращий склад грунтової суміші для посіву і пікірування більшості овочевих культур - 2 частини компосту, 1 частина тирси, 1 частина піску. Свіжу тирсу слід зволожити слабким розчином аміачної селітри або сечовини.
● Грунтову суміш в ящиках перед посівом насіння слід спершу полити, інакше насіння з водою буде затягнуте углиб грунту і період появи сходів розтягнеться.
● Не загущуйте посіви, бо тоді рослини будуть довгими, слабкими, можуть уражатися «чорною ніжкою».
● Не забувайте підтримувати оптимальний температурний режим. Загальне правило таке: до появи сходів температура вища, після появи сходів - нижча на 5-7°С вдень і на 10°С вночі.
● Застій води у посудині з поганим дренажем призводить до загибелі насіння, а також сходів у початковій стадії.
● Світло і тепло - основні складові успішного вирощування розсади. Додаткове освітлення збільшує шанси на успіх. Додатково освітлювати рослини потрібно стільки часу, щоб світловий день був 12-14 годин. Бажано досвічувати рослини рано-вранці або ввечері.
● Не запізнюйтеся з пікіруванням розсади. Для більшості овочевих культур це необхідно зробити після появи 2-3 справжніх листків. Після пікірування рослини поливають і притіняють на 1-2 дні.
● Через 4-5 днів після пікірування проводять перше підживлення рослин. Найкраще для цього використовувати розчини мінеральних та органічних речовин. Підживлюють рослини раз на 10 днів, чергуючи мінеральні та органічні добрива.
● Перед висаджуванням розсади на постійне місце її треба обов‘язково загартовувати. За 10 днів до висадки рослин на постійне місце місткості з розсадою виносять на 2-3 години на засклені лоджії, веранди, відкривають вікна в кімнаті. Час перебування розсади на відкритому повітрі поступово збільшують.
● Садять розсаду ввечері або в похмуру погоду. Горщики з рослинами і ямки перед висаджуванням рясно поливають.