Поточний № 5 (1432)

20.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Час збирання у саду


07.09.2012

Як правильно зберегти плоди, щоб ласувати ними всю зиму?

Насамперед важливо акуратно збирати урожай. Плоди потрібно знімати руками. Але у жодному разі не обтрушуйте їх з дерева, оскільки биті плоди не зберігаються. Знімати починають їх у суху прохолодну погоду, коли плоди дозріють. Фрукти збирають разом із плодоніжкою і опускають акуратно у корзину, обшиту всередині мішковиною, або плодозбиральні сумки із дном, що відкривається. Потім плоди сортують. Слід пам'ятати, що для тривалого зберігання непридатні плоди, пошкоджені плодожеркою, довгоносиком, щитівкою.
На дно ящика вистилають стружку товщиною 1-2 см. У середині ящика вистилають папір у вигляді коверта так, щоб вільними кінцями можна було накрити яблука зверху, між рядами роблять прошарок із паперу. Різні сорти яблук вимагають різної упаковки. Антонівка при щільній упаковці швидко «вражається», тому її краще розміщувати у ящиках вільніше. Пепенка, навпаки, краще зберігається при щільній упаковці.
При відборі, сортуванні та упаковці необхідно стежити за тим, щоб восковий наліт на яблуках не був пошкоджений. Сортування та упаковку роблять в тіні, не залишаючи надовго плоди на сонці. Потім без зволікання їх переносять у підвал, де температура значно нижча, ніж у саду. Чим швидше закладають плоди у пристосоване сховище, тим довше і краще вони зберігаються. Для зберігання яблук необхідно підтримувати температуру близько 0 градусів, для груш від 0 до 1 градуса тепла. При такій температурі яблука та груші найменше вражаються мікроорганізмами, краще зберігають смак, аромат та вигляд. На початку зберігання варто щодня на декілька годин провітрювати приміщення. Температура при цьому повинна бути не менше нуля градусів.
Після того, як встановлюється необхідна температура, провітрювання проводять значно рідше - один раз на 1-1,5 місяці. Слід врахувати: при збільшенні температури на 1-2 градусів різко змінюється якість продукції. Якщо температура зменшиться на 1-2 градуси, то деякі сорти підмерзають.
Щоб не допустити зараження плодів грибком, фрукти перед укладанням слід потримати 10 хвилин у водному розчині йодинола (він продається в аптеці й відпускається без рецепта). Взагалі «від усіх болячок» допомагає така суміш:
- йод кристалічний 2,5%
- йодистий калій 7%
- крохмаль 53%
- харчова сода 2%
- вода 35,5%
Це все потрібно змішати (% - це частка речовин у суміші) і після цього розвести у воді так, щоб утворився 1% розчин.
Далі на 1-2 хвилини занурюйте яблука в рідину, потім виймайте і, не протираючи, давайте обсохнути. Результат - фрукти будуть у найтоншій прозорій плівці, яка не обсипається.
Інший варіант: у розчин на 100г прополісу і 500мл 96% спирту опускати на кілька секунд яблука, висушувати їх і відправляти на зберігання.
Перед вживанням оброблені яблука треба ретельно вимити.

Яблука зберігаються в ямах

Досвідчені садівники добре знають, що зберігати яблука разом з овочами в одному підвалі чи погребі - значить фактично загубити врожай. Тому і намагаються зберігати яблука в окремих приміщеннях. Однак далеко не завжди через щедрий врожай підвал може вмістити вирощене і підготовлене до зберігання добро. Тому вихід тут знаходять за аналогією зі зберіганням картоплі, яку на зиму закладають в бурти.

Приблизно такі ж бурти роблять і для яблук. Ями для зберігання яблук викопують у найбільш високих частинах саду, глибиною 1 м і діаметром 1,5-2 м. Їх копають круглими або чотирикутними залежно від кількості яблук, які там збираються зберігати. Бажано, щоб кожна яма була розрахована приблизно на 200-250 кг плодів.
На дно такої ями кладуть пухкий шар хмизу або закріплюють (для провітрювання) на висоті 30-40 см від дна дерев’яну решітку так, щоб плоди лежали на ній, а не безпосередньо на землі. Стінки вистилають житньою соломою, яка має дещо виступати з ями. Після цього сховище заповнюють плодами так, щоб вони виглядали з ями у вигляді пірамідки. Потім цю пірамідку обкладають шаром соломи (товщиною 25-30 см), а на солому насипають шар сухої землі товщиною 70-80 см. У облаштованій у такий спосіб ямі плоди добре зберігаються аж до весни.
Однак і при такому способі зберігання трапляється незначне псування продукції. Аби усунути цей недолік, яблука укладають в ящики, які перед закладкою на зберігання в підготовлені вищеописаним способом ями опускають на кілька секунд у слабкий розчин хлористого кальцію. Навіщо це робиться? Справа в тому, що ця речовина, яка застосовується в медицині як загальзміцнювальний засіб, підвищує стійкість структури рослинної клітини, зменшує проникність її мембран, сповільнює біологічні процеси всередині плоду. Тому під впливом хлористого кальцію яблуко ніби впадає у зимову сплячку. До того ж при цьому знезаражується його поверхня, що також сприяє збільшенню терміну зберігання. Покладені в ящики яблука менше травмуються, при цьому забезпечується хороша вентиляція і найбільш оптимальний температурнo-вологісний режим. Накривають їх так само, як і яблука, що зберігаються в ямах насипом.