Поточний № 5 (1432)

20.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Червневі турботи


04.06.2014

У червні збирають перший урожай. З’являються скоростиглі зелені культури: кріп, шпинат, салат, крес-салат, щавель, цибуля-батун, черемша, медунка та інші. Місця, що звільняють з-під них, займають середньостиглими сортами капусти, ріпою, редькою або повторно висівають редиску, салат, шпинат. У цьому місяці висаджують у ґрунт і розсаду теплолюбних рослин - динь, кавунів, баклажанів, кабачків, помідорів, а також провадять пізній посів огірків.
У червні рослинам для швидкого росту потрібно досить багато води. Для поливу огірків, томатів, перців, баклажанів вода має бути на 2-3 градуси вище за температуру повітря. Для кращого росту і розвитку рослин їх треба ще й підживлювати, тому поливи краще сполучати з підживленнями. Після кожного поливу ґрунту дають трохи підсохнути, а потім приступають до розпушування його верхнього шару або мульчування.

ПОРАДИ ГОРОДНИКУ І САДІВНИКУ
Не варто висаджувати розсаду помідорів на те місце, де вони росли торік, а також поруч із посадками картоплі, тому що їх може вразити грибок фітофтори, що зберігається в ґрунті роками.
Пасинкування помідорів краще виконувати раз на тиждень за допомогою ножиць. При цьому необхідно залишати пеньок, щоб пасинок не виростав знову.
У червні не слід виконувати розпушування огіркових грядок, тому що коренева система цієї культури розташована близько до поверхні землі і її можна пошкодити. З появою 5-6 листочків (не рахуючи сім’ядоль) в огірків необхідно прищипнути верхівки рослин.

ПЕРША ЯГОДА І ЗАЙВІ ВУСА
У червні в плодоносному саду усі дерева і кущі підживлюють органічними або мінеральними добривами з перевагою у них азоту. Для цього добре підходять добрива амофос або діамофос. Їх можна розсипати в сухому вигляді по площі пристовбурного кола в кількості 40-50 г на квадратний метр, а потім добре полити водою. Можна підживлювати рослини і гнойовою рідиною, і пташиним послідом.
З червня у малини вирізають зростаючі молоді пагони, якщо вони зайві або дуже слабкі. У суниці - зайві вуса і постійно збирають опалу зав’язь (падалицю).
Поливати сад необхідно рідко, але рясно. Кущі напуском, а суницю - по борознах. Можете навколо плодових дерев зробити шпари глибиною 0,5 м, заповнити їх піском і подавати в них воду. При нестачі води краще організувати крапельне зрошення. Щоб волога не випаровувалася дарма, після поливу ґрунт прорихліть і замульчуйте.
У саду регулярно рихліть ґрунт, видаляйте бур’яни в незамульчованих пристовбурних колах рослин і міжряддях саду. Бур’янисту рослинність важливо знищити до цвітіння, не допускаючи дозрівання її насіння. Паросль, що з’являється на штамбах (стовбурах) і біля коренів плодових дерев необхідно видаляти біля самої основи.
На початку червня дозріває перша садова ягода - суниця. Збирати її краще в кошички місткістю 1-2 кг. На грядках, де йде збір ягід, видаляйте вуса, а де хочете отримати розсаду - квітконіжки. Ушкоджену сірою гниллю ягоду і бутони з личинками сунично-малинового довгоносика необхідно збирати в окрему тару і закопувати.
Ви помітили, що у смородини, аґрусу, яблуні листя уражене борошнистою росою? Тоді зберіть, зірвіть або зріжте ушкоджені частини. Якщо їх багато, обприскайте настоєм коров’яку, перепрілого сіна або молочною сироваткою.
Кущі суниці, уражені нематодою, обробіть гарячою водою. Не допоможе - видаліть.
Нерідко яблуня, вишня, слива, а також ягідні культури страждають від попелиці. Посипте ґрунт під рослинами попелом. Обприскайте настоями тютюну, попелу, мила. Ці заходи віджахнуть непрошеного гостя.
У боротьбі зі шкідниками вам допоможуть харчові пастки: скляні або пластмасові банки, пляшки, наповнені пахучими речовинами, що бродять (квас, патока та ін.). Розвісьте їх увечері в кроні, вранці зніміть, і так до кінця цвітіння.

ЩОБ КВІТНИК РАДУВАВ ОКО
На початку червня на постійне місце висаджують розсаду чорнобривців, майорця, амарантів, запашного тютюну, петунії, красолі, лобелії, шавлії, рудбекії, бульби жоржин. З троянд починають обрізати прирости для зеленого живцювання.
Усі квіткові рослини для пишного і рясного цвітіння теж вимагають поливів і підживлень. Добрива - як рідкі, так і сухі - необхідно вносити тільки під корінь. У період інтенсивного цвітіння рослини підживлюють азотними добривами: в 10 літрах води розводять 10-15 г аміачної селітри і витрачають на 4-5 кв. м площі. Крім поливів і підживлень, квітник теж вимагає прополки бур’янів і розпушування ґрунту.