Поточний № 5 (1432)

15.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Чи варто лікувати кашель самотужки


16.01.2015

Неприємний «сезон застуд» докучає нині багатьом. Організм, ослаблений холодною погодою, легко «ловить» хвороботворні мікроби, які часом просто «кишать» у повітрі, і вже незабаром маємо нежить, біль у горлі, кашель. Кашель... Ці надокучливі «бухикання» - один із найбільш поширених і найбільш неприємних симптомів застуди. Чому він виникає, про що свідчить і як упоратися з такою неприємністю? Про це - розмова із кандидатом медичних Андрієм Цимаром.

- У гортані, трахеї, бронхах і плеврі (тканині легень) є високочутливі рецептори, які реагують на кожен подразник, який туди потрапляє. Це може бути і крихта, яка «не туди пішла», і мокрота, що зібралася в легенях. Людина кашляє, щоб звільнити дихальні шляхи від чужорідного тіла. Тобто дихальні м’язи рефлекторно скорочуються, «виштовхуючи» повітря з легенів. Завдання кашлю - очистити легені від того, чого там не має бути.

- Однак кашель буває різний...

- Авжеж. Він буває різним - залежно від того, що стало причиною нездужання. Якщо вас спіткав грип і висока температура, то докучатиме сухий і частий кашель. При фарингіті (запаленні горла) з’являється відчуття грудки у горлі, яку хочеться викашляти. При кашлюку - болісний, що періодично переривається паузами із дзвінким вдихом, який знову переходять у кашель. Ларингіт (запалення гортані) супроводжує сухий, болісний, «гавкаючий» кашель, а голос при цьому стає хрипким. При гострому трахеїті (запаленні трахеї) кашель голосний і болісний, із глибоким «трубним» звуком. Натомість при бронхіті кашель не дає болісних відчуттів, проте - він вологий і гучний. Обструктивний бронхіт супроводжує кашель-свист, його напади лавиноподібні, які важко спинити. Хворі на бронхіальну астму скаржаться на важкий, приглушений, задушливий кашель.

Коли йдеться про запалення легенів (пневмонію), то кашляти дуже боляче, при цьому з кожним відкашлюванням виділяється багато мокротиння. А плеврит (запалення тканини легень) проявляє себе болісним і сухим кашлем, що посилюється при глибокому вдиху.

Втім характеристики кашлю змінюються впродовж перебігу хвороби.

- Чи можна лікувати кашель самостійно, у домашніх умовах?

- Загалом, нагадую, найоптимальніший варіант - усі терапевтичні заходи узгоджувати з фахівцем. Але ж не завжди є можливість потрапити в поліклініку.

Якщо ви переохолодились, промочили ноги і після цього з’явився кашель - кілька днів можна спробувати самотужки давати собі раду. Почати можна з інгаляцій. Якщо кашель сухий - спробуйте лужні інгаляції (з додаванням олій, на відварах трав - мати-й-мачухи, календули, евкаліпту). Можна парити ноги (якщо немає судинних проблем і запальних процесів із гінекології), ставити гірчичники між лопатками, натирати груди лікувальними бальзамами на жировій основі. Але будьте уважні: при підвищеній температурі будь-які зігріваючі процедури робити небезпечно!

Якщо кашель сухий, то до консультації лікаря можна вживати безпечні відхаркувальні засоби - мукалтін, амброксол, екстракт плюща чи подорожника, сиропи солодки та кореня алтея. Однак препарати, які впливають на відкашлювальний рефлекс, обов’язково має призначити фахівець.

- Коли консультацію лікаря не можна відкладати?

- Зволікати не можна, якщо кашель не минув упродовж трьох днів, не дає спати вночі, його супроводжують напади задухи, із сухого він перетворився на вологий. Тим, хто має вроджені вади або набуті захворювання серця, слід пам’ятати, що кашель ускладнює роботу «основного двигуна». Тільки фахівець зможе точно визначити: чим викликаний кашель (вірусом чи бактеріальним ускладненням) і чи достатньо загальної терапії основного захворювання без додаткового лікування кашлю. Помилки тут дуже небезпечні. Наприклад, при пневмонії категорично неприпустимі зігріваючі процедури (зловживання ними може навіть призвести до летальних наслідків). А при трахеїті вони навпаки показані - для полегшення стану. Тож найголовніше - встановити правильний діагноз. І обрати правильну тактику боротьби із недугою.

- А чим загрожує недолікований кашель?

- Тим, що незабаром він «збунтується». Якщо кашель триває два тижні і більше, не зменшується і ви не помічаєте покращення стану, необхідно зробити флюорографію легень. За допомогою знімка фахівець швидше з’ясує причину докучливих «бухикань». Якщо ж відхилень немає, а кашель далі триває, слід звернутися до отоларинголога. Він визначить, чи не пов’язаний кашель із проблемами у верхніх дихальних шляхах.

Буває так, що кашель начебто вилікували, а через короткий проміжок часу він знову повертається. Такі рецидиви, на думку лікарів, трапляються з кількох причин: або ви не допили до кінця призначений лікарем курс антибіотиків, перервавши лікування, щойно відчули перші симптоми полегшення, або не приймали у достатній кількості відхаркувальних засобів, відтак у легенях залишилося мокротиння, яке при найменшій інфекції знову збунтувалося запаленням.

Кашель повертається, якщо ви лікували вірусне захворювання з допомогою антибіотиків, або не приймали їх при кашлі бактеріального походження. Докучливі «бухикання» повертаються, якщо, лікуючись самостійно, ви прогавили серйозне захворювання дихальних шляхів, наприклад, бронхіальну астму. Ну, і проблема знову нагадає про себе, якщо, маючи кашель, ви не вживали жодних заходів, пустивши ситуацію на самоплин.

- А хронічне «кахикання»: що за напасть?

- Діагноз «хронічний кашель» встановлюють у випадку, якщо кашель триває понад три місяці. Майте на увазі, що він може бути ознакою досить небезпечних хвороб: хронічного бронхіту, бронхіальної астми, серцевої недостатності, пухлини в легенях і дихальних шляхах, туберкульозу. Тому хворі із хронічним кашлем мають потребу у регулярному і ретельному обстеженні. У деяких випадках, кажуть лікарі, хронічний кашель виникає у нервовохворих людей (без певних хвороб дихальної системи), а також у людей під впливом несприятливих факторів довкілля: пилу, диму, їдких газів. У курців хронічний кашель часто є ознакою тривалого подразнення бронхів тютюновим димом, або одного з ускладнень паління (бронхіту, раку легень).

Хронічний кашель небезпечний також тим, що спричиняє серйозні порушення дихальної системи: емфізему, спонтанний пневмоторакс (зупинку дихання), порушення роботи серця, утворення грижі внутрішніх органів тощо.

Тож будьте пильні і не зволікайте із лікуванням під наглядом досвідченого фахівця.

Розмову вів Ярослав ШЛАПАК.