Поточний № 5 (1432)

20.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Чому краще саджати восени


16.09.2016

Коли саджати дерева - навесні або восени? Абсолютно однозначна відповідь на це питання навряд чи існує: і рік на рік за погодними умовами не припадає, і ґрунти на кожній ділянці свої, та й будь-який саджанець, як усякий живий організм, відрізняється індивідуальністю. У кожного сезону є цілий набір плюсів і мінусів, які потрібно врахувати, ухвалюючи рішення щодо посадки.

ДЕРЕВО й земля - дві частини неподільного. Тому возз’єднати їх - тобто, посадити дерево в землю - можна в будь-який час року (крім того періоду, коли земля не в змозі прийняти корінь, бо коли вона замерзла). Інша справа, сума інших супутніх умов. Вона й визначає, як приживеться саджанець, як буде розвиватися далі. Тому для кожної рослини є свій сприятливий час посадки та пересадження. І раз вже надворі осінь, давайте згадаємо, які дерева варто посадити саме зараз (і чому так).

Як тільки завершаться осінні турботи на грядках, починається коротка, але дуже відповідальна пора посадки дерев, і хто переконаний у правильності саме осіннього вибору, нітрохи не помиляється.

ПЕРЕВАГИ ОСІННЬОЇ ПОСАДКИ

Це вигідніше. Саджанці восени купувати набагато вигідніше: і розплідники, і садівники-приватники починають реалізацію тільки-но викопаного посадкового матеріалу - звідси великий вибір, доступна ціна та можливість оцінити якість покупки. Рослини в цю пору часто продаються й з останнім листям, і зі свіжим корінням (яке може свідчити про здоров’я саджанця). До того ж, сумлінні садівники нерідко демонструють і плоди, властиві саме цьому сорту, що дуже важливо для покупця.

Це простіше. Турбот осіння посадка доставить не багато - можна обмежитися одним поливом, а природа сама доробить інше. Осіння погода та дощі забезпечать саджанцю необхідну вологість ґрунту та комфорт. Справа в тому, що, незважаючи на період спокою, який наступив, корені деревця продовжують рости, поки ґрунт не охолоне до температури +4C. Вчасно посаджені рослини до настання стійких заморозків уже встигнуть виростити тоненькі вбираючі корінці й у новому сезоні рушать у ріст на цілих два, а то й три тижні раніше тих саджанців, що посадили навесні.

Це заощаджує час. Чисто «людський фактор» - осіння посадка дерев звільнить сили й час на інші садові турботи, яких навесні буде «вище голови».

Особливо сприятливою є осіння посадка в південних регіонах, де зими «теплі». Земля не промерзає на глибину залягання коренів, і молодим деревцям не загрожує переохолодження та вимерзання.

МІНУСИ ОСІННЬОЇ ПОСАДКИ

Сильні морози здатні погубити незміцнілі деревця. Зима багата на стресові для саджанців ситуації: сильний вітер, ожеледь, снігопади та інші погодні неприємності можуть поламати молоді рослини. Крім цього, пізньою осінню й узимку саджанці нерідко пошкоджують гризуни.

ЯКІ ДЕРЕВА НЕ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ ВИСАДЖУВАТИ ВОСЕНИ

Експерти настійно радять уникати восени посадок не зимостійких сортів плодових дерев і чагарників. Буде також помилкою висадити восени в північних районах ті саджанці, які привезли з більш південних кліматичних зон - вони просто не переживуть морози.

Добре ж приживаються при осінній посадці зимостійкі сорти яблунь і груш, аронія, смородина, малина, аґрус, жимолость, горіх, хвойні дерева.

СТРОКИ ОСІННЬОЇ ПОСАДКИ

Оптимальним періодом осінньої посадки дерев прийнято вважати кінець вересня і весь жовтень, а можливо, навіть початок або середина листопада, якщо погода тепла.

Строки диктує погода. Щороку межі можуть «плавати» і істотно відрізнятися від строків попередніх років. Були роки, коли можна було висаджувати дерева й до останніх чисел листопада.

Найкращий час для висаджування (пересадження) будь-яких саджанців - це період їхнього біологічного спокою. Про його настання свідчить закінчення листопаду.